کابل

59
۲۲ جوزا ۱۳۸۹

اجلاس شانگهاى، صلح در افغانستان صلح در اسياى ميانه


دهمين اجلاس سران کشورهاى عضو سازمان همکاريهاى شانگهاى با شرکت حامد کرزى رييس جمهور کشور در قصر کوک سراى تاشکند آغاز به کار کرد.

سلام کريم اوف رييس جمهور ازبکستان، در سخنان افتتاحيه اش، ضمن اشاره به ساير موضوعات شامل آجندا از تهديد تروريزم و مواد مخدر منحيث بزرگترين مشکل در منطقه ياد آورى کرد و خواهان تلاش هاى جدى و هماهنگى بيشتر ميان کشورهاى منطقه گرديد .

سخنرانان بر افزايش همکارى ها با افغانستان از طريق گروه تماس سازمان شانگهاى تاکيد نموده، توافق کردند، اين مسووليت سازمان است تا از هر همکارى ممکن براى کمک به افغانستان در جهت تقويت نهادهاى دولتى در امر مبارزه عليه توليد و قاچاق مواد مخدر دريغ ننمايند.

حامدکرزى نيز که یکی از سخنرانان دراین نشست بود گفت: (( مشکل افغانستان زمانى ميتواند حل گردد که همسايه هاى افغانستان در مبارزه علیه تروريزم و مواد مخدر توجه کنند.))

خبرنامه حاکيست که کرزى در اين نشست به کشورهاى همسايه هشدار داد که هر گاه آنها در اين زمينه همکارى لازم را انجام ندهند، مشکلى که افغانستان را امروز تهديد ميکند، ميتواند دامن تمامى منطقه را فردا گيرد.

قراراست که در پايان اين اجلاس، اعلاميه مشترک دهمين اجلاس سران کشورهاى عضو سازمان همکاريهاى شانگهاى نيز منتشر شود.

قابل يادو آوریست کشورهاى چين، روسيه، قزاقستان، قرغيزستان، تاجیکستان، ازبکستان اعضاى اصلى اين سازمان هستند که در سال ٢٠٠١ در شانگهاى تشکيل شد و افغانستان منحيث مهمان در اين نشست حضور دارد.

در اين اجلاس علاوه بر حامد کرزى، روسای جمهور چين، روسيه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، هيئتى از قرغيزستان، آصف على زردارى رييس جمهور پاکستان و منوچهر متکى وزير امور خارجه ايران حضور داشتند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد