خبرهای خارجی

142
۱۶ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

اتحادیه اروپا از آزمایش موشک های هستوی ایران ابراز نگرانی کرد


اتحادیه اروپا از آزمایش موشک های بالستیک توسط ایران ابراز نگرانی نموده و از تهران خواسته است که فعالیت های را که موجب بی اعتمادی و عمق بی ثباتی در منطقه شده، متوقف سازد.
اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صدور بیانیه ۱۲ ماده ای، نسبت به برنامه موشک های بالستیک ایران هشدار داد و از این کشور خواست تا جلو فعالیت هایی که به بی ثباتی منطقه می انجامد را بگیرد.
در بخشی از بیانیه آمده است: "همراه با افزایش تعداد آزمایش‌ها و پرتاب‌های موشکی عملیاتی، ایران کماکان تلاش می‌کند تا برد و دقت موشک‌های خود را افزایش دهد. این فعالیت‌ها موجب عمیق شدن بی‌اعتمادی شده و به بی‌ثباتی منطقه‌ای کمک می‌کند."
اتحادیه اروپا از ایران خواسته است که از فعالیت‌های موشکی‌ای ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را متوقف کند. این قطعنامه شورای امنیت پس از توافق هسته‌ای برجام با همراهی قدرت‌های جهانی ۱+۵ در سال ۲۰۱۵ تصویب شد و بر اساس آن تهران متعهد شد که تا هشت سال آزمایش موشک‌های بالستیک را که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای هستند، متوقف کند.
ایران برنامه آزمایش موشک‌های بالستیک خود را با وجود مخالفت ایالات متحده آمریکا پس از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ افزایش و گسترش داده است. تهران می‌گوید برنامه صرفاً دفاعی است و هیچ‌کدام از موشک‌ها قادر به حمل کلاهک هسته‌ای نیستند.
اتحادیه اروپا همچنین درباره نقش ایران در تنش‌های خاورمیانه، حضور نظامی ایران در سوریه و حمایت از حزب‌الله لبنان ابراز نگرانی کرده است. این بیانیه از تمام طرف‌های درگیر در جنگ یمن، از جمله ایران، خواسته تا برای پایان دادن به این درگیری و حمایت از قطعنامه ۲۴۵۱ شورای امنیت تلاش کنند.
این در حالیست که هفته گذشته ایران در نمایشگاه نظامی تهران یک موشک میان برد ساخت این کشور را مورد آزمایش قرار داد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد