داغترین-خبر

515
۱۰ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: فصیح متوکل

ائتلاف ملی: تنها حذف نام ۶۰۰ هزار نفر از فهرست رای‌دهنده‌ها برای تأمین شفافیت انتخابات کافی نیست‎


اعضای ائتلاف بزرگ ملی افغانستان می‌گویند که حذف نام ۶۰۰ هزار نفر از فهرست رای‎دهنده‎ها از سوی کمیسیون مستقل انتخابات هنوز هم برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ناکافی است.
رحمت‎الله بیژن‎پور، یکی از اعضای ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، می‌گوید که نام بیش از سه میلیون نفر رای‎دهنده انتخابات ولسی جرگه غیرواقعی و جعلی است.
این عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، حکومت، کمیسیون مستقل انتخابات و اداره ثبت احوال نفوس را به دست‎کاری در آمار واقعی رای‎دهنده‎ها به هدف انجام تقلب در انتخابات پیش‎رو متهم کرد.
شماری از آگاهان امور سیاسی نیز می‌گویند که کمیسیون مستقل انتخابات با حذف نام ۶۰۰ هزار نفر از فهرست رای‎دهنده‎ها، نیرنگ تازه‌ای را روی دست گرفته است.
حبیب‎الله رفیع، کارشناس امور سیاسی، می‌گوید که حذف نام ۶۰۰ نفر از فهرست رای‎دهنده‎ها، شروع یک تقلب گسترده دیگر است و کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد با این ترفند تقلب‎کار‎ی‎هایش در روز انتخابات را کتمان کند.
این انتقادات در حالی در برابر کمیسیون مستقل انتخابات مطرح است که این کمیسیون اعلام کرده است در نظر دارد برای برگزاری انتخابات ۲۸ میزان از سیستم بیومتریک استفاده کند.
اما یوسف رشید، رییس فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، می‌گوید که زمان باقی‎مانده برای استفاده از این سیستم کافی نیست و تاکنون کمیسیون مستقل انتخابات ظرفیت استفاده، مدیریت و بحث تخنیکی درباره سیستم بیومتریک را ندارد.
رشید می‌افزاید که برای استفاده از سیستم بیومتریک، باید زمان برگزاری انتخابات کمی به تعویق بیفتد تا امکان عملی شدن این سیستم فراهم شود.
با این حال، سید حفیظ‎الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که تهیه وسایل بیومتریک رای‎دهنده‎ها، مربوط کمیسیون انتخابات نمی‌شود و این وظیفه حکومت است تا این وسایل را به تاریخ دوازدهم میزان در اختیار این کمیسیون قرار دهد.
وی اما تصریح کرد که برنامه آموزش کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات در بخش به کارگیری سیستم بیومتریک در روز انتخابات از چندی بدین‎سو در حال اجرا است.
قرار است انتخابات ولسی جرگه تا کم‎تر از هژده روز دیگر در سراسر کشور، به جز ولایت غزنی، برگزار شود.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد