خبرهای داخلی

181
۲۷ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: جمشید مجددی

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان به ادامه اعتراضات خود تأکید دارد

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان می‎گوید که این ائتلاف به اعتراضاتش برای جلوگیری از تقلب در انتخابات پیش‎رو ادامه می‎دهد؛ حتا اگر این انتخابات به تعویق هم بیافتد.
احمدضیا مسعود، سابق نماینده خاص رییس جمهور در بخش حکومت‎داری خوب و از سران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، امروز سه‎شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت می‎خواهد با زور و فشار یک انتخابات پر از تقلب را برگزار کند.
وی همزمان افزود که احزاب و جریان‎های سیاسی، اجازه‌ تقلب در انتخابات را نمی‎دهند و بسته کردن دفاتر کمسیون مستقل انتخابات آخرین گزینه‌‎ای است که ائتلاف بزرگ ملی برای جلوگیری از تقلب در انتخابات، به آن اقدام می‎کند.
مسعود تأکرد که به تعویق افتادن انتخابات بهتر است نسبت به اینکه یک انتخابات غیرشفاف برگزار شود.


از سویی هم، وی حکومت را به سرکوب حرکت‎های مدنی با استفاده از زور متهم کرد.
به گفته وی، شب گذشته، نیروهای امنیتی با حمله به معترضان در مقابل دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در ننگرهار، آن‎ها را مورد لت و کوب قرار داده‎اند.
مسعود می‎گوید که در پی این حمله، حدود ۸۰ تن از هواداران ائتلاف بزرگ ملی زخمی شده‎اند و نیز ۲۰ تن دیگر آن‎ها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‎اند.
ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که متشکل از چندین حزب و جریان سیاسی است، خواستار تغییر نظام انتخاباتی، بیومتریک رای‎دهندگان و اعطای اجازه نظارت به احزاب سیاسی از تمام مراحل پروسه انتخابات می‎باشد.
حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات گفته‎اند که زمان برای رسیدگی به این خواسته‎ها از دست رفته است.
قرار است انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان امسال برگزار شود.
کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که اگر دفاتر این کمیسیون در مرکز و ولایت‎ها بسته شود، زمان برگزاری انتخابات به تعویق خواهد افتاد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد