و سایر گزارش ها

1334
۳۰ جوزا ۱۳۸۹

آینده افغانستان و منابع معدنی آن!


 

اخيرا يك روزنامه غربي از كشف معدني با ذخاير فلزات ليتيوم، آهن، كوبالت و طلا به ارزش يك تريليون دالر يا يك هزار ميليارد دالر در افغانستان خبر داد.

روزنامه نيويارك تايم درباره اين معدن مي نويسد: ميزان ذخاير موجود در اين معدن به حدي است كه اين كشور فقير را به يكي از مهم ترين كشورهاي معدني جهان تبديل مي نمايد.

تحقيقات نشان داده، افغانستان داراي ۱۴۰۰ نوع مواد معدني بوده كه اكثر اين معادن از لحاظ اقتصادي داراي ارزش قابل ملاحظه اي هستند.

چند ماه قبل مسئولان در وزارت معادن ذخاير بزرگ اورانيوم و طلا در ولايت هرات را كشف نمودند كه به گفته آنان از هر تن سنگ مي توان يك كيلوگرام طلاي خالص به دست آورد.

در پي كشف اين ذخاير وزارت معادن با يك شركت امريكايي به نام ناسا قراردادي به ارزش ۳۶ ميليون دالر به منظور سروي نقاط مختلف كشور امضا نمود.

طبق اين قرار داد ناساي امريكا ۳۲ ولايت به غیر از هلمند و بدخشان را بررسي نموده و یافته است که در بخشی از نواحی مرزی افغانستان با پاکستان بيش از يك تريليون دالر مواد معدنی وجود دارد که افغانستان با بهره برداري از اين معادن می تواند به يكي از غني ترين كشورها از لحاظ معدن مبدل شود.

در همین حال وحيد الله شهراني وزير معادن كشور بي امنيتي را يكي از بزرگترين تهديدها براي بهره برداري  از منابع معدني كشف شده در جنوب ميداند.

او ميگويد در مناطق مختلف افغانستان  معادن زيادي وجود دارد ولی به دلیل بد امني نمي توان از آن استفاده نمود.

به گمان وي صحبت با مردم براي تامين وحدت ملي موثر ترين راه براي تامين امنيت خواهد بود.

پوهندوي سيد بهادر اكبرميراستاد پوهنتون كابل ميگويد:اين اولين بار نيست كه اينگونه معادن كشف شده بلكه سال ۲۰۰۵ نيزدو شركت خارجي در حوزه آمو بيش از ۴۰۰ ميليارد مكعب گازو ۶۰۰ ميليون بيلر نفت را تثبيت نمودند در حاليكه ذخاير كلي افغانستان  در آنزمان بيش از ۱ميليارد تثبيت شده بود.

او ميگويد:اين ذخاير در دوره داوود خان كشف ولی بدليل نبود بودجه كافي تا حال به خاطر استخراج آن هيچ اقدامي صورت نگرفته است.

ذخايرنفت و گاز درنواحي شمال، ذغال سنگ در شمال شرق، سنگ هاي قيمتي و نيمه قيمتي شامل لاجورد، برليم و ده ها منرال ديگردر بدخشان، نورستان و نواحي صعب العبور افغانستان وجود دارد كه به اساس گزارشات سالانه به مقدار زيادي از اين سنگ هاي قيمتي به كشورهاي همسايه قاچاق مي گردد.

قربان حقجو رئيس هيئت عامل اتاق هاي تجارت نیز ميگويد: دريافت ۱۵ درصد ماليات از سوي دولت، نبود امكانات كافي و عدم نظارت اساسي يكي از شاخص ترين دلايل قاچاق مواد معدني است.

ولی وزیر معادن ادعاي مبني بر بلند بودن ماليات را رد نموده می گوید: حكومت افغانستان در بدل خدماتی که ارایه می دهد، اين مبلغ را به عنوان ماليه و حق الاجرا اخذ مينمايد.

با اينحال كشف ذخايري با چنين ارزش آنهم در مناطق جنوبي افغانستان كه نا امن ترين مناطق كشور است لازم سرمايه گذاري هر چه سريعتر تاجران بر آن است تا از آن به زودترين وقت و در كمترين فرصت بهره برداري گردد.

در حاليكه سرمايه گذاري روی معادن در چنين مقطع زماني كه اكثر كالاهاي مورد ضرورت افغانستان از كشورهاي همسايه وارد مي گردد، بسيار مهم و ضروري به نظر ميرسد، ولی به نظر ميرسد پروسه استخراج و بهره برداري از اين منابع بسيار طولانی باشد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد