منطقه و جهان

146
۱۷ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

آلاسان واتارا رئیس جمهور ساحل عاج شد

پس از دستگیری لوران باگبو، رقیب  انتخاباتی اش “الاسان واتارا” رسما ریاست جمهوری ساحل عاج را عهده دار شد.

آلاسان واتارا پس از یک دورهء شش ماههء خشونت و بی ثباتی که در پی انتخابات ساحل عاج در ۹ قوس ۱۳۸۹ برگزار شد، سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.

انتخابات ریاست جمهوری ساحل عاج بتاریخ نهم قوس سال ۱۳۸۹ برگزار گردید. بعد از شمارش آرای انتخاباتی، کمیسیون انتخابات ساحل عاج،”الاسان واتارا” را به حیث برندهء  انتخابات اعلام کرد، اما لوران باگبو رییس جمهور بر سر قدرت در آن کشور نتیجهء انتخابات را رد کرد.

علیرغم شناسایی واتارا به عنوان رئیس جمهور منتخب ساحل عاج از سوی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و اتحادیه همکاری های غرب افریقا، باگبو حاضر به کناره گیری از قدرت نشد و جنگ داخلی در این کشور افریقایی کلید خورد.

در جریان درگیری های بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج که بین طرفداران واتارا و لوران باگبو، رخ داد، حدود یک میلیون نفر مجبور به فرار از خانه هایشان شدند.

لوران باگبو که شکست در انتخابات را رد می کرد، در ماه اپریل پس از یک درگیری شدید نظامی توسط نیروی های نظامی فرانسوی دستگیر شد.

با ادای سوگند واتارا به حیث رئیس جمهور جدید ساحل عاج، اتحادیهء اروپا موافقت کرده است که به طور اضطراری ۶۰ میلیون دالر به این کشور کمک کند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد