و سایر گزارش ها

۷ ثور ۱۳۹۳

آغاز فعالیت اولین ماهواره افغانستان در فضا

وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى اعلام کرده است که نخستين ماهوارۀ متعلق به افغانستان،  به نام “افغان ست ۱‌” در مدار فضايی جابجا و نشرات آزمايشى را آغاز کرده است.
نصرت رحيمى، سخنگوى وزارت مخابرات وتکنالوژى معلوماتى گفته است که ماهواره “افغان ست۱” نشرات آزمايشی خود را آغاز کرده و به زودى ازسوى رييس جمهور افتتاح و به شکل رسمی به بهره برداری سپرده خواهد شد.
به نقل از پژواک، آقای رحیمی خاطر نشان کرد: این ماهواره بعد از امضاى تفاهمنامه در موقعيت خاص که در ۴۸ درجه شرقى قرار دارد، جابجا شده است.
بر اساس معلومات وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، با جا به جایی این ماهواره رسانه هاى تصويرى افغانستان می توانند آسياى ميانه، شرق ميانه، ترکيه، عربستان سعودى، پاکستان و هند را نیز تحت پوشش قرار دهند.
ماهواره “افغان ست ۱” ده سال است که در فضاست و فقط ۵ سال دیگر از عمر آن باقی مانده است به همین جهت وزارت مخابرات می گوید که در جریان ۵ سال آینده ماهواره دوم افغانستان به نام “افغان ست۲” نیز در فضا جا به جا خواهد شد.
اين ماهواره، براساس تفاهمنامه اى که ميان وزارت مخابرات و شرکت خارجى يوتل ست (Eutelsat) درماه دلوسال گذشته به امضارسيد، در فضا جابجا گرديده است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد