Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا لمر

21˚C
6˚C

قندهار سبا لمر

27˚C
9˚C

هرات سبا لمر

21˚C
5˚C

مزارشريف سبا لمر

1˚C
-4˚C

غزني سبا نيمه ورېځ

14˚C
3˚C

جلال آباد سبا لمر

18˚C
8˚C

باميان سبا لمر

12˚C
1˚C

زرنج سبا لمر

27˚C
11˚C

ميمنه سبا نيمه ورېځ

9˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

هشتمین دورهء جام جهانی فوتبال


شنبه 28 ليندی 1388 ساعت 15:15

انگلستان 1966

پس از هفت دوره برگزاری جام جهانی در کشورهای مختلف، هشتمین دورهء مسابقات، در زادگاه فوتبال برگزار گردید. هفتاد کشور برای حضور در بازیهای مقدماتی ثبت نام کردند.

 در 30 جنوری 1964، گروههای مقدماتی مشخص شدند تا بعد از برگزاری مسابقات، 14 تیم به همراه برازیل قهرمان دورهء گذشته و انگلیس میزبان مسابقات، دیدارهای نهایی را برگزار نمایند. در مسابقات مقدماتی از گروه آسیا-اقیانوسیه، تیم کوریای شمالی با شکست استرالیا در دو بازی به جام جهانی راه یافت. در اروپا، تیم پرتگال با درخشش ستاره موزامبیکی الاصل خود "اوزه بیو" توانست تیم قدرتمند چکسلواکی را از پیش رو بردارد تا برای نخستین بار در دورهء نهایی جام جهانی حضور داشته باشد.

 به هرحال با مشخص شدن 16 تیم نهایی، مسابقات جام جهانی در 6 جنوری 1966 در هوتل رویال گاردن لندن قرعه کشی شد و تیمها در چهار گروه چهار تیمی قرار گرفتند. انگلیسی ها از استدیوم ها و امکانات فوق العاده ای برای برگزاری مسابقات برخوردار بودند و تمام تلاش خود را برای کسب مقام قهرمانی در کشور خود به کار گرفتند.

مسابقات دورنهایی؛ در روز 11 جولای 1966 با بازی دو تیم انگلیس و اروگوئه از گروه اول در ویمبلی لندن آغاز شد. این دیدار با نتیجهء صفربر صفر، به پایان رسید. انگلیس با دو پیروزی دو بر صفر در برابر مکزیک و فرانسه به عنوان تیم اول، به یک چهارم نهایی صعود کرد. تیم اروگوئه هم با پیروزی 2-1 در برابر فرانسه و تساوی بدون گول با مکزیک، تیم دوم این گروه بود. در گروه دوم، آلمان غربی در نخستین دیدار خود 5 بر صفر سویس را درهم کوبید. ارجنتاین هم موفق شد اسپانیه قهرمان جام ملتهای اروپا در سال 1964 را 2 بر 1 شکست دهد.

 بازی دو تیم آلمان غربی و ارجنتاین، بدون گول خاتمه یافت ولی در نهایت، این دو تیم با برتری مقابل اسپانیه و سویس به عنوان تیمهای اول و دوم این گروه، به مرحلهء بعد راه یافتند. در گروه سوم، برازیل فاتح دو جام جهانی گذشته، نخستین بازی خود را برابر بلغارستان با پیروزی 2 بر صفر با گولهای "گارینشا" و "پله" پشت سرنهاد، ولی پله در این بازی آسیب دید واز بازی دوم تیمش محروم شد.

 پرتگال هم با پیروزی 3-1 در برابر مجارستان، مدعی دیگر این گروه بود. برازیلی ها، در بازی دوم، اسیرقدرت نمایی مجارها شدند و متحمل شکست 1-3 در برابر پرتگال گردیدند؛ هرچند پله به ترکیب تیم بازگشته بود، ولی آشفتگی حاکم بر تیم برازیل باعث شکست 1-3 این تیم و حذف زود هنگام از جام جهانی شد.

 پرتگال با 3 پیروزی و مجارستان هم با کسب 2 پیروزی به مرحلهء بعد راه یافتند. در گروه چهارم، شوروی وقت که تیمی فوق العاده منسجم داشت، با پیروزی 3 بر یک در برابر کوریای شمالی نمایندهء آسیا آغاز کرد. ایتالیا هم چیلی را 2 بر صفر شکست داد. کوریای شمالی که چندان جدی گرفته نمی شد، در دومین دیدار خود چیلی، دارندهء عنوان سوم جام جهانی قبل را با نتیجهء مساوی 1-1 متوقف نمود. هرچند این تساوی ابتدا حادثه شمرده شد ولی كوريايي ها با پیروزی 1- صفر برابر ایتالیا در دیدار آخر خود ثابت نمودند که تیمی هماهنگ و قابل اعتنا هستند. پس از این بازی، عنوان طوفان زرد به این تیم داده شد و توجه جهانی به این تیم، معطوف گردید. شوروی با شکست چیلی و ایتالیا به عنوان تیم اول به دور بعد صعود نمود و کوریای شمالی هم، دوم گروه شد.

در مرحله یک چهارم نهایی، انگلیس در یک دیدار جدي، ارجنتاین را یک بر صفر شکست داد. آلمان غربی هم موفق شد تیم اروگوئه را 4 بر صفر شکست دهد. در زیباترین دیدار این مرحله، کوریای شمالی به مصاف پرتگال رفت و درحالیکه تا دقیقه 27، با نتيجهء 3 بر صفر از این تیم پیش بود، با درخشش پلنگ سیاه پرتگال (اوزه بیو) که به تنهایی 4 گول به ثمر رساند، در نهایت 3-5 باخت و از دور رقابت ها کنار رفت. شوروی وقت هم با پیروزی 2-1 در برابر مجارستان، دیگر تیم راه یافته به مرحلهء نیمه پایانی بود.

در مرحلهء نیمه نهایی، انگلیس با گولهای "بابی چارلتون"، موفق شد پرتگال را 2-1 شکست دهد. در دیدار دیگر این مرحله، تیم آلمان غربی علیرغم درخشش یاشین در درون دروازهء شوروی، دو بر یک به پیروزی رسید تا حریف میزبان در دیدار نهایی باشد. در دیدار رده بندی؛ پرتگال، شوروی را مغلوب کرد تا با شایستگی در مکان سوم جهان قرار گیرد.

دیدار نهایی در سی ام جولای سال 1966، در برابر دیدگان 95000 تماشاگر حاضر در استدیوم ویمبلی و 400 میلیون بینندهء تلویزیونی، با حكميت "وینسنت" سویسي برگزار شد. مسابقه در وقت قانونی، با نتیجهء 2-2 مساوی به پایان رسید. در یازدهمین دقیقه از وقت اضافی اول، "جفت هورست" با یک ضربهء تماشایی توپ را به زیر طاق دروازهء آلمان کوبید، توپ روی خط فرود آمد و به درون زمین برگشت ولی داور مسابقه، گول را پذیرفت و انگلیس با یک گول مشکوک، از آلمان پیش افتاد. "جفت هورست" با گول دقیقهء 120 خود، یک پیروزی حماسی را برای انگلیس رقم زد تا جام "ژول ریمه" در خانهء میزبان باقی بماند.

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر