Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا لمر

21˚C
6˚C

قندهار سبا لمر

25˚C
7˚C

هرات سبا لمر

19˚C
3˚C

مزارشريف سبا لمر

1˚C
-5˚C

غزني سبا لمر

14˚C
2˚C

جلال آباد سبا لمر

18˚C
8˚C

باميان سبا لمر

9˚C
0˚C

زرنج سبا لمر

26˚C
11˚C

ميمنه سبا لمر

8˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

رد 17 وزیر پیشنهادی حکومت از سوی ولسی جرگه

لیکونکی احمد ضیا انتظار
دوشنبه 14 مرغومی 1388 ساعت 10:05

رد 17 وزیر پیشنهادی حکومت از سوی ولسی جرگه

کلید* کابل * چهاردهم جدی 1388

ولسی جرگه کشور روز شنبه از مجموع 24 وزیرپیشنهادی کابینه جدید حامد کرزی در اقدامی غیر منتظره تنها به 7 وزیر پیشنهادی که عمدتا در کابینه پیشین حضور داشتند رای اعتماد داد ولی با دادن رای عدم اعتماد به 17وزیر دیگر آنان را فاقد توانایی برای احراز سمت های کاندید شده اعلام کرد.

برخی معتقدند در استانه پایان کار دوره 5 ساله ولسی جرگه، نماینده گان تلاش کردند با این اقدام از سوء اعتمادی که نزد مردم در موردپارلمان وجود داشت بکاهند زیرا پارلمان ظرف سالهای گذشته با انتقادهای فراوانی مبنی بر اینکه به افراد مفسد و ناکارا در کابینه رای داده و امورات خود را آنچنان که انتظار میرود پیش نمی برد مواجه بود.

از سوی دیگر پارلمان افغانستان که 5 سال از عمرش می گذرد و قانون گذاری و نظارت از عملکردهای دولت جزو وظایف اصلی آن است در گذشته بیشتر مواقع خلاف توقع مردم با قضایا برخورد کرده است.

با این حال برخی عملکرد پارلمان در روزشنبه و عدم دادن رای اعتماد به دو سوم وزرای پیشنهادی اقای کرزی را تلاشی برای پر کردن خلاها در پارلمان عنوان میکنند.

داکتر محمد هاشم عصمت اللهی ریس اتحادیه ژورنالیستان معتقد است، اتخاد چنین تصمیمی از سوی اعضای پارلمان بر مبنای مشروعیت حقوقی و قانونی صورت گرفته است.

با این حال شماری شهروندان کابل نیز از عملکرد اعضای ولسی جرگه در خصوص وزرای پیشنهادی ریس جمهورکرزی استقبال می نمایند.

در همین حال سلطان زوی یکی از نماینده گان مردم در ولسی جرگه می گوید، بدست اوردن اعتبار مردم یک روزه میسر نمی شود بلکه باید نماینده گان مردم این روند را برای درازمدت ادامه دهند.

به هر حال به عقیده بسیاری اکثر 17 کاندید وزیری که نتوانستند رای اعتماد بگیرند کسانی بودندکه از ریس جمهورکشور در دوران مبارزات انتخاباتی اش حمایت کرده بودند.

این درحالیستکه وحید عمرسخنگوی ریس جمهور روز یکشنبه در نشست خبری گفت، ریس جمهور در تعیین اعضای کابینه از معیارهای لازم استفاده کرده و در حال حاضر حکومت روی تغییر درساختار حکومت کار میکند.

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر