Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار سبا لمر

23˚C
7˚C

هرات سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

غزني سبا لمر

14˚C
1˚C

جلال آباد سبا لمر

17˚C
7˚C

باميان سبا لمر

8˚C
0˚C

زرنج سبا لمر

25˚C
9˚C

ميمنه سبا لمر

7˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

اعتیاد؛ نکته مکث

لیکونکی سهیلا وداع خموش
دوشنبه 20 تله 1388 ساعت 11:14

مواد مخدر؛ در كنار جنگ و ناامني، از پیچیده ترین مشكلات اجتماعي در افغانستان شمرده می شود که همچون بلاي خانمانسوز، بر زنده گي مردم سايه انداخته و روز به روز هستي جامعه را خاكستر مي كند. دخالت مافیای جهانی در زمينه از یکسو و دست داشتن برخی از اراکین دولتی به قاچاق و تولید مواد مخدر از سوی دیگر و از همه مهمتر افزایش روزافزون مبتلایان به مواد مخدر، همه باهم نکاتی اند که افغانستان را در تنگنايي از مشكلات قرار داده اند.

قرارگزارشها؛ افغانستان تولید کنندهء نود درصد هيروئین جهان بوده و مصرف جهانی آن، سالانه پنجهزار تُن تخمین شده است. با این حال وزارت مواد مخدر و سازمان ملل متحد، از کاهش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان خبر داده و گفته می شود كه امسال(2009) تولید مواد مخدر، 6900 تن و سطح کشت 123 هزار هکتار می باشد که این رقم در سال 2008، به  7700 تن و سطح کشت خشخاش، به 157 هزار هکتار می رسید.

همینطور در حال حاضر از جمع سی و چهار ولایت افغانستان، کشت خشخاش در بیست ولایت متوقف شده؛ اما گفته می شود که این، به معنای توقف فعالیت قاچاق مواد مخدر در این ولایات نیست بلکه قاچاق مواد مخدر، هنوزهم در این ولایات جریان دارد.

سازمان ملل متحد در یکی از گزارش هایش دریافته که طي سال جاری، 69,833 هکتار زمین در ولایت هلمند خشخاش کشت شده است؛ درحالیکه این رقم در سال 2008، میلادی 103,590 هکتار زمین بوده است. آمار سال جاری، هنوز دو برابر مقدار زمین هایی است که در سال 2005، در ولایت هلمند خشخاش کشت شده بود.

زلمی افضلی سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر می گوید: "به تلاش های اراکین دولتی و ارگان های مبارزه با مواد مخدر، امسال ده فیصد در تولید و 22 فیصد در کشت و بیست ولایت افغانستان عاری از زرع خشخاش شده است؛ درحاليكه سال گذشته، شش فیصد تولید و 19 فیصد کشت و 18 ولایت عاری از کشت خشخاش بود. وي مي افزايد: "ده ولایت دیگر نیز وجود دارند که کشت و تولید مواد مخدر در آنها کمتر شده است." به گفتهء او در ولایت هلمند، امسال 33 فیصد کاهش در کشت و تولید مواد مخدر رونما گرديده است.


آیا وضعیت خوشایند است؟


با وجودي که مواد مخدر، هر روز قربانی می گیرد و وزارت داخلهء کشور با اعلام اینکه فلان کارخانهء مواد مخدر را تخریب نموده و مقدار آن را نابود ساخته است، آیا وضعیت خوشايند است؟

آقای افضلی می گوید: وضیعت عمومی مواد مخدر، تا حدی خوشاینداست؛ اما در برخی از حالات، ما نگرانی های بیشتری داریم که از جمله تداوی معتادان است. و اینکه چرا آمار بلند می رود؟ بدون شک در کشوری که بیشترین تولیدات مواد مخدر را داشته باشد، اثرات خود را داشته است. موصوف می افزاید: "ما به سه شیوه با مواد مخدر مبارزه می کنیم؛ اول آگاهی عامه. دوم  اينكه چگونه در اجتماع معتادان را داخل بسازیم و سوم به همکاری صحت عامه و دیگر ارگان ها در سطح مکاتب، مساجد و والیان کار مي کنیم."


کمرنگ بودن حمایت جامعه جهانی


افضلی می گوید: "نگرانی ما این است که همکاری جامعه جهانی در قبال محو کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، کمرنگ است و تنها از سوی امریکا و انگلستان، کمک کمتری به دست می آوریم. آنها سالانه یک ملیون دالر پول برای ولایاتی که در آن مواد مخدر صفر می شود، اختصاص داده اند که این پول کافی نیست."

این درحالیست که بارها از لست سیاهی نام برده شده است که در آن، نام بسیاری از اراکین بلندرتبه دولتی نيز در قاچاق، کشت و تولید مواد مخدر درج مي باشد؛ اما افضلی می گوید: "ما دست داشتن اراکین دولتی را رد کرده و در حد یک شایعه می دانیم؛ چون اسناد و شواهدی وجود ندارد که ما را براین موضوع، متقاعد سازد."  

 اما چیزی که بیشتر برنگرانی مردم افزوده است، آمار و ارقام دوملیون معتاد مواد مخدر می باشد که در سرتاسر افغانستان با مرگ و زنده گی دست به گریبان اند؛ از جملهء این دو ملیون، 60 هزار طفل و 120 هزار زن شامل می باشند. تنها در ولایت کابل، 70 هزار معتاد، از مواد مخدر زرقی استفاده می کنند.


افزایش معتادان


تیمورشاه مصمم رییس شفاخانهء معتادان و روانی کابل می گوید: "در طول سال گذشته، مریضان معتاد در داخل شفاخانه و در بستر، 728 نفر بودند که از آن جمله هشت نفر زن و به همین شکل 1060 نفر مریض سري پا نزد ما  مراجعه کرده اند."

وي مي افزايد که در کلينیک های پنجگانهء آنها نیز 622 نفر مراجعه نموده اند که هفت نفرآنان زن بوده اند؛ اما در طول شش ماه امسال 373 نفر در داخل بستر این شفاخانه تداوی شده اند که سه نفر شان زن بوده اند." موصوف با نگرانی از اينکه امسال نسبت به سال های گذشته، تعداد مراجعین این شفاخانه بیشتر بوده است، می گوید: "ما بسترهای بخش معتادان را افزایش داده و به 40 بستر رسانده ايم، كه این، مايهء خوشي و خوشبینی است."

به همین شکل، گزارش ها از ولایت بلخ حاکی از آن است که یکصد هزار معتاد در این ولایت وجود دارند که  در هر ولسوالی، 30 درصد نفوس را افراد معتاد تشكيل می دهند و گفته می شود كه اعتیاد در ولایت بلخ، افزایش قابل ملاحظه اي داشته است.


تداوی


اگر نظر کوتاهی به خدمات صحی در کشور بیندازیم، مي بينيم كه در بسیاری از بخش ها دچار مشکلات فراوانی می باشد. در زمینهء تداوی معتادان نیز بسیاری به این باوراند که دولت، زمینه های قبل از تداوی و بعد از تداوی را تطبیق نکرده و یا سهل انگاری در آن صورت می گیرد.

داکتر مصمم می افزاید: "ما معتادان را در سه مرحله تداوي می کنیم. وقتی معتادان در کلينک ها و یا مرکز مراجعه می کنند، در قدم اول برای مدت دو هفته تحت نظر گرفته می شوند؛ به طور مثال مواد مورد استفادهء روزانهء شان کمتر می شود. مرحلهء دوم داخل بستر می شوند و همزمان تحت معالجات رواني  قرار می گیرند. در داخل بستر، تمام خدمات صحی برای شان از معالجات رواني، سایکوتراپی و دوا نیز فراهم می گردد و برای  دو هفته، زهرزدایی بالای شان آغاز می شود. در مرحلهء سوم برای مریضان، شش ماه برنامهء تعقیبی داریم که در این مدت، مریضان در هفتهء یکبار و یا ماه یکبار، باید به شفاخانه مراجعه کنند.

تداوی اعتیاد، بسیار مغلق و طولاني مدت است که در حقیقت بالاتر از دو سال وقت ضرورت دارد؛ اما در کشور ما خوشبختانه اعتتقادات سنتی و مذهبی، اعتیاد را ننگ می داند و اين موضوع كمك مي كند و در ترك اعتياد کمی موثر می باشد و یک سپورت خوب خانواده گی نیز وجود دارد.

متاسفانه برخی از نهادهایي که دراین راستا کار می کنند، خدمات شانرا منحصر به مرحلهء سم زدایی  كرده و دو مرحلهء قبل از زهرزدایی و بعد از زهرزدایی را نادیده گرفته اند و همینکه فرد معتاد دردش آرام گرفت و اشک ریزی اش متوقف شد، به همین نکته اکتفا می کنند و این سبب می شود که مریض دوباره به اعتیاد روی آورد. بعد ازاین که معتاد تداوی می شود، 70 درصد از تکالیف روانی رنج می برند که باید به آن پرداخته شود و از سوی دیگر باید زمینهء اشتغال را برای شان فراهم کرد.


عدم امکانات صحی


نبود امکانات و مشکلات صحی در تمام سطوح آن چشمگیر بوده و وزارت صحت، هنوز هم با مشکلات زیادی روبرو است و نتوانسته آن را مرفوع سازد. مصمم می گوید: "شفاخانهء معتادان و روانی، به یک تعمیر استندرد و محل وسیع و سرسبز ضرورت دارد؛ درحاليكه متاسفانه تعمير این شفاخانه در اصل یک گدام بوده؛ اما حال از آن به حیث شفاخانه کار گرفته می شود.

 وي مي افزايد: "دیوارهای احاطهء آن بلند نيست و قاچاق مواد مخدر را نه تنها در شفاخانه بلکه در سطح جهان نمی توان جلوگيري كرد. امکان دارد که پایوازان مریض، مواد مخدر را داخل شفاخانه بیاورند و یا امکان می رود که قاچاقچیان مواد مخدر، کارمندان را استخدام کنند که مواد مخدر را در شفاخانه وارد كنند؛ اما خوشخبتانه در سه ماه، ما بخش معتادان را در جنگلک انتقال دادیم که آنان دسترسی به بیرون از تعمیر ندارند و نمی توانند از آن احاطه، خارج شوند. هرچند تعمیر جنگلک نیز یک تعمیر کارگری و تولیدی بوده و برای شفاخانه، استندارد نیست."


احمد فرید راید سخنگوی وزارت صحت عامه کشور می گوید: "اگر نسبی فکر کنیم، نسبت به قبل از سه ماه، فعلاً وضعیت معتادان ما با انتقال یافتن به تعمیر جنگلک بهتر شده است. چون وضعیت آنان در خانهء علم و فرهنگ، رقت بار بود؛ ولی نباید به این امکانات نیز اکتفا کرد و ما خواهان همکاری های جامعهء جهانی هستیم تا بیشتر به معتادان بپردازیم.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا وزارت صحت تا کنون نتوانسته توجه جدی جامعهء جهانی را به این موضوع جلب کند؟ گفت: "سال گذشته، یک کنفرانس از تمام دونرها در کابل دایر کردیم. ما در این کنفرانس، وضیعت مواد مخدر را تشریح نمودیم و در نتیجه دیده شد که ایالات متحدهء امریکا و کشور انگلستان، علاقمندی نشان داده و خواستند به شکلی از اشکال، در ازبین بردن مواد مخدر و تداوی معتادان مواد مخدر، کمک نمایند."

وي در قسمت تداوی معتادان گفت: "مشکل وزارت صحت این است که طریقهء سم زدایی ما یک عملیه اي است که در تمام دنیای پیشرفته، از همین طریقه استفاده می شود؛ در جهان پیشرفته بعد از سم زدایی، پروسه احیای مجدد، برنامه های مراقبت های بعدی، پروسهء مدغم کردن مریضاني که از اعتیاد رهایی یافته اند و برنامه های آموزش های مسلکی را دارند؛ اما متاسفانه ما نمی توانیم آموزش های مسلکی را برای شان فراهم سازیم و نيازمند همكاري وزارت كار و ديگر نهادها و موسسات هستيم. ما وزارتی به نام کار و امور اجتماعی داریم و وزارتخانه های دیگری نیز هستند که دراین راستا کار می کنند. باید این وزارتخانه ها کار کنند تا برای معتادان، زمینهء کار فراهم شود؛ اما وقتی چنین نباشد، پس این باعث می شود که افراد دوباره به اعتیاد رو آورند."

اما محمد غوث بشیری معین وزارت کار و امور اجتماعی ميگويد: "ما زمینهء کار را برای افراد فراهم می کنیم. و آنهارا به نهادهای دولتی و یا سکتور خصوصی محلات که به کارکن ضرورت داشته باشند، معرفي مي نماييم. در طول سال جاری تا کنون، وزارت صحت 20 تن از کسانی را که ترک اعتیاد کرده اند به ما معرفی نموده و ما سهولت های کاری را برای شان فراهم ساخته ایم. ما تفاهم و جلسات مشترک با وزارت صحت عامه داریم. در مجموع سه لک و شصت و پنجهزار نفر، از سوي ما به ارگان های مختلف معرفی شده اند."

وي مي افزايد: "در قسمت تداوی معتادان، برخی از انجوهای داخلی و خارجی چون موسسه نجات، موسسه ودان، دفتر کور، مرکز زنده گی نوین و برای خانم ها کلينیک حانگه آماج و همچنين انجوهای خارجی از جمله موسسه جی تی زید، سفارت ایالات متحدهء امریکا در کابل، صندوق وجهی مبارزه علیه مواد مخدر و کولبوپلان، وزارت صحت را به شکلی از اشکال کمک می کنند؛ اما با آن هم هیچ نوع خوشبینی برای تداوی معتادان مواد مخدر، به چشم نمی خورد."

استاد حبیب الله رفیع کارشناس امور سیاسی و اجتماعی کشور به این باور است که مواد مخدر یک موضوع بسیار بغرنج است؛ به خاطری که در کشت و انتقال مواد مخدر، دست مافیای جهانی دخيل است و قوتی است که بالاتر از قوت حکومت هاست. تبلیغ می شود که مبارزه جاری است و چند ولایت صفر شده، ولی در حقیقت مواد مخدر ترویج و کشت می شود و توسط مافیای بین الملی از جمله امریکا و برخی کشورهای بزرگ جهان، حمایت می گردد. در نیویارک، فروشگاه های بزرگی وجود دارند که آزادانه انواع و اقسام مواد مخدر را به فروش می رسانند." وي می گوید: "من عقیده دارم که وزارت مواد مخدر، ظاهراً ضد مواد مخدر است؛ اما در حقیقت در ترویج مواد مخدر دست دارد و دست های بیرونی، آن را حمایت می کند." موصوف می افزايد: "اگر دنیا می خواهد جلو مواد مخدر را بگیرد، باید جلو مافیا را بگیرد و مافیا باید خنثی شود."

وي در مورد ناقص بودن شیوهء تداوی معتادان می گوید: "وزارت صحت، اقدامات جدی نکرده و توجه جدی ممالک خارجی را جلب ننموده و چند مرکزی که در این مورد وجود دارد، چندان کار موثري نمی کنند."


عدم هماهنگی و نکتهء مکث


یگانه چیزی که در از بین بردن کشت و تولید مواد مخدر و مبارزه با این پدیدهء شوم ناکام بوده است، عدم هماهنگی بین ارگان های ذیربطي  است که در قبال مبارزه علیه مواد مخدر و تداوی و جلوگیری از اعتیاد فعال می باشند.

استاد رفیع می گوید: "در حقیقت بین ارگان های ما تشدد وجود دارد و هماهنگی وجود ندارد. اداراتي که در راستای مواد مخدر و معتادان کار می کنند، متشدد اند و این سبب می شود که مبارزه ناکام بوده و مانع کار در برابر جلوگیری از این پدیده گردد."

 

زنان و اطفال بیشتر قربانی اعتیاد


زنی اگر خود رو به اعتیاد می آورد و یا فردی از خانواده اش مبتلا به اعتیاد می شود، در هرصورت قربانی اعتیاد شمرده می شود. اگر فرد معتاد به نسبت اختلالات صحی، در خانواده خشونت بار می آورد، زن و اطفال  اولین قربانیان آن مي باشند؛ اما بدبختانه امروز تعداد معتادان زن نیز افزایش قابل ملاحظه ای یافته است. به اساس سروی وزارت مبارزه با مواد مخدر در نقاط مختلف کشور، بیش از 120 هزار تن از زنان افغان معتاد به مواد مخدراند. در حال حاضر برای تداوی خانمهای معتاد، در کابل فقط دو سه مرکز دولتی و غیردولتی فعالیت می کنند و به همین شکل سه مرکز در ولایات بدخشان، بامیان و شهر مزار شریف مصروف فعالیت تداوی مواد مخدر می باشند.

فرشته باشنده گذرخرابات کابل که از سه سال به اینسو خود معتاد می باشد می گوید: "شوهرم مدت ده سال می شود که معتاد است. برای اینکه احتیاجاتش مرفوع شود مرا نیز به کشیدن هیروئین مبتلا ساخت و من مجبورم تا به هر قیمتی که می شود، اعتیاد هردوی ما را تهیه نمایم. اثرات دود هیروئین بالای اطفالم نیز تاثیر کرده است. او می گوید: "من و اطفالم مجبوریم دست به گدایی، دزدی و برخی کارهای دیگر بزنیم تا پول هیروئین به دست آوریم."

محمد امان رووفی مسول دفتر ساحوی ناحیه اول و مرکز گذر خرابات مرکز نجات می گوید: "در سطح ناحیه اول و کوچهء خرابات، بیش از 400 زن معتاد وجود دارد که تحت برنامهء ما می باشند. این زنان تنها به هیروئین و تریاک معتاد نیستند؛ بلکه اعتیاد به چرس، شرش پتکس، رنگ بوت، ادویه های خواب آور، تیل پطرول و دیزل و غیره  نیز معتاد می باشند. ما یک نوع مواد دیگری را نیز پیدا کرده ايم به نام کراک که بسیار خطرناک است و از کشور ایران آمده و به وقت کم اعتیاد را بار می آورد و ترک آن بسيار مشکل می باشد. استعمال این مواد، سبب می شود که استخوان ها یک نوع پوکی پیدا کرده و با وارد شدن اندکترین ضربه، بشكند." او می گوید: "برنامه های ما مشخص برای خانم ها و اطفال می باشد و اکثر اوقات مردان نیز از تداوی ما مستفید می شوند."

 

علت افزایش اعتیاد


 آقای رووفی می گوید: بیکاری، ارزان بودن مواد مخدر در افغانستان، آزاد بودن خرید و فروش مواد مخدر، افسرده گی های روانی، خشونت علیه زنان، عدم آگاهی مردم و بیسوادی و غیره، مواردی اند که علت افزایش روزافزون مواد مخدر در کشور شمرده می شوند. وزارت معارف، با ما همکاری نمی کند تا ما در مکاتب تبلیغ های گسترده داشته باشیم. متاسفانه موادي که به نام هیروئین استفاده می شود، هیروئین نیست بلکه بروشوگر است که مخلوط با مواد دیگری است که کشنده بوده و انسان را زودتر از بین می برد. باید کار صورت گیرد. باید تولید صورت نگیرد. عرضه و تقاضا از بین برود و متعهدانه کار صورت بگیرد."

وی می افزاید: "متاسفانه ما یک سیستم تبلیغی درستی نداریم تا از آن طریق، جوانان و نوجوانان را از اضرار مواد مخدر آگاه سازیم. ما بسیار تلاش کردیم تا به مکاتب نفوذ پیدا کنیم و تبلیغات گسترده ای را راه بیندازیم؛ اما هربار با ممانعت وزارت معارف کشور، روبرو شدیم. از یکسو تداوی، دارای نواقص است و از سوی دیگر نواقص در کارکرد نهادهای دولتی نیز وجود دارد که فرد معتاد را دوباره به كشيده شدن به سوي اعتیاد کمک می کند."

طریق سلیمان رییس عمومی نجات سنتر که مركزش از نوزده سال به اینسو در بخش های تداوی معتادان، آگاهی از مرض کشندهء ایدز و مواد مخدر فعالیت می کند، می گوید که متاسفانه آگاهی عامه، چنان در افغانستان ضعیف است که هنوز مردم نمی دانند اعتیاد به مواد مخدر، تداوی دارد یا خیر؟ مهاجریني که به کشور عودت می کنند، علل افزایش گراف اعتیاد می باشند و هنگامی که آنان داخل کشور می شوند، به خوبی می توانند دیگر جوانان را تشویق به استعمال مواد مخدر كنند.

وي می گوید: "متاسفانه چون جامعه سنتی می باشد، خانم ها و اطفال نمی توانند به شکل آشکار خود را معرفی کنند که معتاد اند؛ به همین خاطر، ما برنامه های داخل خانه داریم که حداقل برای زنان معتاد، آگاهی بدهیم تا در داخل خانه تداوی شوند. ما ماهانه به تعداد چهل مریض معتاد را تداوی و سالم به جامعه تقدیم می کنیم. و در ضمن برنامه های حرفوی نیز داریم که آنان بتوانند بعد از صحت یاب شدن، مصروفیت سالم داشته باشند و دوباره به مواد مخدر رو نیاورند."

راه حل


آقای سلیمان به این باور است که باید در هرنقاط حوزوی افغانستان، مراکز و شفاخانه هایي را ایجاد کنیم که تمام مرحله تداوی، و بعد از تداوی، بازتوانی و احیای مجدد، اشتغال مریض در کار، آگاهی دادن عامه از اعتیاد و خطرات آن، و روشن ساختن اذهان عامه و... را تطبيق كنيم و تا اندازه اي بر این مشکلات، غلبه كرده جلو  رجوع دوبارهء افراد را به مواد مخدر بگیریم. مراکز بازتوانایی، مراکز مشوره دهی، مراکز رهنما، اشتغال وظیفه و غیره در شفاخانه ها و دیگر ساحات، می تواند در جلوگیری از اعتیاد و تداوی اعتیاد کمک کند."

به همین ترتیب استاد رفیع نیز معتقد است: "مهاجران معتادی که از ایران و پاکستان به کشور عودت می کنند، بايد در سرحدات برای شان مراکزی ایجاد شود، که آنها بتوانند در همانجا تداوی شوند؛ تا ایشان مثل یک مکروب در جامعه داخل نشوند. و از سوی دیگر زمینهء کار نيز برای شان فراهم گردد."

 

نتیجه گیری


بهرحال تا زمانی که ریشهء مافیا درکشور و جهان خشک نشود و یک مبارزهء جهانی صورت نگیرد، نمی توان براین مشکل غالب شد. از سوی دیگر، باید تبلیغات گسترده ای را از طریق مکاتب، مساجد و دیگر اجتماعات به راه انداخت و در ضمن تا زمانی که خدمات صحی در بخش تداوی معتادان، افزايش نيابد و در زمينه  كار بيشتر و جدي تري صورت نگیرد، این پروسه همچنان ناکام خواهد ماند 

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر