Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار سبا لمر

25˚C
7˚C

هرات سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

غزني سبا لمر

14˚C
2˚C

جلال آباد سبا لمر

17˚C
8˚C

باميان سبا لمر

9˚C
0˚C

زرنج سبا لمر

26˚C
10˚C

ميمنه سبا لمر

8˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

هشدار در مورد آلوده گی هوا

لیکونکی قربان علی نظری
سه شنبه 22 مرغومی 1388 ساعت 14:32

هشدار در مورد آلوده گی هوا

مسئله آلوده گی محیط زیست به ویژه ازدیاد گازهای گلخانه ای که در بالارفتن میزان گرمای زمین تاثیرات مخربی برجای گذاشته است به موضوعی جنجال برانگیز در جهان و محافل بین المللی مبدل شده است. هر چند سالانه میلیاردها دالر برای جلوگیری و یا کاهش آلوده گی هوا در جهان هزینه می شود ولی این آلوده گی سالانه رو به افزایش بوده است.

با این وجود افغانستان نیز از کشورهایی اعلام شده که بالاترین میزان آلوده گی هوا و محیط زیست در جهان در این کشور به ویژه در شهرهای پرجمعیت آن وجود دارد.

مسوولين اداره ملي حفاظت محيط زيست، وزارت صحت و سایر نهادهای دخیل در این راستا چندی پیش در گزارشی در مورد میزان سرب معلق در هوای پایتخت به ویژه شهرکابل اعلام کردند، درهر ليترخون هر شهروند كابل میزان سرب 10 مايكروگرام تا 60 مايكروگرام افزایش یافته كه دلیل اصلی آن توريد تيل هاي بي كيفيت به کشور می باشد.

گفته شده که این تیل ها كه به صورت درست دركمپني هاي تصفيه تيل يا پالایشگاه هاي نفت تصفيه نشده اند، به نرخ پاين تر از كشورهايی كه مواد نفتي صادر ميكنند خريداري و به افغانستان وارد می شود ولی از آن سو به قيمت بالا به مردم بفروش می رسد.

باید اشاره کرده که بدون درنظرداشت مشكلات زیست محیطی در کشور تنها موضوع واردات موادسوختی بی کیفیت منجر به مشکلات فراوان صحی شده است.

مقامات وزارت صحت عامه هشدار می دهد، بالارفتن میزان سرب در خون افراد باعث به ميان آمدن مشكلات خطرناک صحي می شود. اقيم شدن مردان، مشکلات در سیستم تنفسی بدن، جگر، گرده، امراض پوستي و ساير بیماری ها از تهدیدات خطرناک در صحت باشنده گان کشور به ویژه شهروندان محسوب می شود.

 این درحالیستکه اداره نورم و استندرد ملي يا انسا که يك اداره مستقل در سطح كشور محسوب می شود، مسووليت كنترول و تثيبت مواد نفتي را در بنادر به دوش دارد ولی اينكه از ورود تيل هاي بي كيفيت در بنادر تجارتي كنترول صورت ميگيرد یا خیر موضوعیست که پیگیری آن به جدیت نیاز دارد.

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر