Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا لمر

21˚C
6˚C

قندهار سبا لمر

27˚C
9˚C

هرات سبا لمر

21˚C
5˚C

مزارشريف سبا لمر

1˚C
-4˚C

غزني سبا نيمه ورېځ

14˚C
3˚C

جلال آباد سبا لمر

18˚C
8˚C

باميان سبا لمر

12˚C
1˚C

زرنج سبا لمر

27˚C
11˚C

ميمنه سبا نيمه ورېځ

9˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

عواید انار و زعفران؛ تضمین دیگر اقتصادی

لیکونکی صبور
شنبه 12 مرغومی 1388 ساعت 11:44

"فعلاً در افغانستان، بیش از 300 هکتار زمین زعفران کشت می شود و در طول 3 سال، بسیاری کارها در رونق کشت زعفران از طرف خود مردم صورت گرفته است، که می تواند بدیل خوبی برای کشت کوکنار شود."

آصف رحیمی کاندید وزیر وزارت زراعت افغانستان، بتاریخ 5 جدی سال روان، در توضیح برنامه های کاری اش برای اعضای پارلمان افغانستان، با ابراز مطلب فوق اظهار امیدواری کرد که تا چند سال آینده، 10000هکتار زمین برای کشت زعفران، اختصاص داده خواهد شد.

گفته می شود که عواید زعفران، تا چند سال دیگر به 3 صد ملیون دالر خواهد رسید. عده يي از کارشناسان به این باوراند که وزارت زراعت افغانستان، در ماه های اخير تلاش های بیشتری در جهت بهبود و پیشرفت سیستم زراعتی در کشور انجام داده، که تا اندازه ای امیدوارکننده به نظر می رسد.

افغانستان، اساساً یک کشور زراعتی بوده و احیای زیربناهای زراعتی، می تواند در رشد اقتصادی افغانستان سهم ارزنده ای ایفا کند؛ اما این همه، وابسته به کار صادقانه از طرف ارگانهای ذیربط دولتی وغیردولتیي می باشد که دراین راستا به سرمایه گذاری می پردازند.

وزیر زراعت افغانستان، در اظهاراتش پيرامون توسعه بخشیدن به کشت زعفران در افغانستان؛ به ولسی جرگه گفت که پلان و ستراتیژی خاص زراعتی را طرح و ترتیب کرده، که به اساس آن در سالهای بعد، این 300 هکتار زمین را به 10 هزار هکتار زمین خواهند رساند.

مشکل عمده يي که افغانستان در طی چند دههء اخیر در بخش زراعت و سایر عرصه ها با آن مواجه بوده، این است که مسوولان مربوطه برای جلب توجه و ازدیاد اعتماد خویش در بین مردم، همیشه از طرح پلان های کاری حرف زده؛ اما هیچگاه به تطبیق دقیق طرحها و برنامه های خویش نپرداخته اند. کارشناسان امور به این باوراند که عدم تطبیق این پلانها، نشاندهندهء عدم کارآیی و دلسوزی مقامات نسبت به مردم و کشور می باشد؛ چون چنین پنداشته می شود که مقامات مسوول، باوجود امکانات دست داشته و جذب کمک ها برای تطبیق پلانهای خویش، اقدامات عملی از خود نشان نداده اند و تمام طرح ها و برنامه ها تنها و تنها روی کاغذ باقی مانده اند.

مردم افغانستان که از سالیان متمادی و جنگ های مداوم در فقر و بیکاری بسر برده اند، اکنون در موجودیت امنیت نسبی در مناطق شان، با امکانات کمی که در اختیار دارند، در تلاش اند که در بخش زراعت از تجربه های کهنه و جدیدي که مفاد بیشتر در آن نهفته باشد، سود ببرند؛ اما باید گفت که امکانات مردم به اندازه يي نیست که به شکل وسیع، کشت های جدید را به تجربه گیرند. در زمینه هایي که دولت و متشبثین خصوصی سرمایه گذاری نموده اند، این امیدواری را به وجود آورده که مردم با دریافت کمک ها می توانند با کشت های جدید، کمک مفید و ارزنده ای به اقتصاد خود و جامعهء خود نمایند.

تجربهء کشت زعفران در هرات؛ نمونهء خوبی از این حرکت ها به شمار مي رود. زمینداران و دهاقین هرات، دركشت زعفران بعنوان بدیل کوکنار، به موفقیت خوبی دست یافته اند و تجربهء کم آنان در این زمینه، گویای مفاد بیشتر آنان می باشد.

وزیر زراعت می گوید که از هر جریب زمین؛ از 1 الی 3 کیلو گرام زعفران حاصل می شود، که فی کیلوی آن از 4 تا 5 هزار دالر خرید و فروش می شود. به این اساس، می توان گفت که اگر 300 هکتار زمین کشت زعفران به 10 هزار هکتار زمین برسد، عایدات زعفران به 300 ملیون دالر خواهد رسید، که به گفتهء آقای رحیمی؛ با این کار سطح زنده گی مردم و دهقانان بسیار بالارفته و در زیربنای اقتصادی زراعت، رول بسزای ایفا خواهد کرد.

مقامات دولتی به این نظراند که زعفران افغانستان در منطقه بدیل ندارد؛ زیرا از کیفیت خاصی بر خوردار بوده و در بازارهای جهان، جایگاه خاصی را  از خود نموده است.

از سوی دیگر؛ مقامات وزارت زراعت با ابراز این نظر که انار افغانستان، در جهان بی مانند بوده و رقیب ندارد، می گویند که سالانه از 8 هزار هکتار زمین، 50 هزار تُن انار حاصل می گيرند و در این کوشش اند که این 8 هزار هکتار زمین را، به 80 هزار هکتار زمین برسانند.

گفته می شود که اگر از امراض انار جلوگیری درست به عمل آید، از یک جریب زمین، 16 هزار دالر حاصل گرفته مي  شود، که رقم خوبی برای حاصلات زراعتی افغانستان می باشد.

گفتنی است که در افغانستان در حدود 8 ملیون هکتار زمین، قابل کشت است که 1،6 ملیون هکتار آن، آبی و1،7 ملیون هکتار آن، للمی و متباقی 5 میلون هکتار آن، قابل زرع است اما کشت نمی شود.

رسانه ها و ادارات مربوطه خبر می دهند که طی یک سال گذشته؛ دولت افغانستان توانسته است 800 تن میوهء تازه به شمول زردآلو، سیب و انار را به سه کشور (پاکستان، دوبی و ایالات متحدهء امریکا) صادر نماید.

توجه بنیادی به زراعت افغانستان بخصوص انار، زعفران و سایر کشت ها، با در نظرداشت عواید بالا و جایگاه خاص در مارکیت جهانی، تضمین اقتصادی دیگری برای افغانستان به شمار می رود، که باید بطور جدی مورد توجه قرار گیرد.

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر