Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا لمر

19˚C
4˚C

قندهار سبا لمر

23˚C
7˚C

هرات سبا لمر

19˚C
3˚C

مزارشريف سبا لمر

-1˚C
-6˚C

غزني سبا لمر

14˚C
1˚C

جلال آباد سبا لمر

17˚C
7˚C

باميان سبا لمر

8˚C
-1˚C

زرنج سبا لمر

25˚C
9˚C

ميمنه سبا لمر

7˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

عابده: در نقشهاي مادر خوش هستم

لیکونکی اورنگ مختار
شنبه 24 سلواغه 1388 ساعت 10:20

"عابده فروتن" يكي از هنرپيشه هاي زحمتكش و جوان سينماي افغانستان است كه در سال 1358 در شهر كابل ديده به جهان گشوده است. اين هنر مند تعليمات ابتدايي و ثانوي اش را در ليسهء رابعه بلخي به پايان رسانده و فارغ التحصيل پوهنحي زبان و ادبيات از پوهنتون تعليم و تربيه است.

عابده علاوه براينكه در فلمهاي مستند، سريال ها و نمايشنامه هاي تعليمي و هنري، نقش بازي ميكند؛ در يكي از مكاتب منحيث يك معلم نيز ايفاي وظيفه مي نمايد. "متخصص، ثبات، عشق پيري، افسوس ..." سريالها و مستندهايي اند كه وي، در آنها نقش بازي كرده است.

اين هم مصاحبهء اختصاصي هفته نامهء كليد با اين هنرمند:


چه باعث شد كه به هنر سينما روي آورديد؟

طبق معمول بايد بگويم كه از اوان طفوليت، علاقمند سينما بودم و همينكه زمينه برايم مساعدشد، مطابق ميل وعلاقهء خويش به هنر سينما روي آوردم.


اولين كار هنري تان چه بود؟

اولين كار هنري ام، بازي سريال "بهشت خاموش"  بود كه در نقش مادر "زړگي" كار كردم. دايركترش رويا سادات بود و از طريق يك تلويزيون خصوصي به نشر ميرسيد. و چون اين اولين كار هنري ام بود، خاطرهء خوش زندگي ام بحساب مي آيد.


علاوه بر "بهشت خاموش"، در چه فلمها و سريالهاي ديگري نقش داشته ايد؟

در چند فلم مستند كه در رابطه به خشونت عليه اطفال، خشونت عليه زنان و مرض  ايدز بود، نقش مادر را داشتم.

 

در كدام نقش، خود را آرامتر احساس ميكنيد؟

چون من يك مادر استم وعاطفهء مادري دارم، در نقشهاي مادر بسيار خوش استم.


در سريال "عشق پيري" نقش تان چيست؟

در سريال عشق پيري به نام "سكينه" نقش بازي ميكنم  و در نقش ننوي حليمه استم. درين نقش، من يك خانم اطرافي استم كه وقت زيادي از زنده گي ام در شهر تير شده و رسومات شهري را نسبت به حليمه خوبتر ميفهمم؛ به حليمه رسومات شهري را ياد ميدهم  و رهنماي حليمه استم.


اگر يك نقش منفي براي تان داده شود، بازي ميكنيد؟

زندگي انساني، پر از فراز و نشيب است؛ يعني انسان گاهي مثبت ميشود و گاهي حالت منفي ميداشته باشد. و چون من يك بازيگر استم، بايد خصلت آب را داشته باشم، كه در هرظرف و در هر قالب، جاي بگيرم؛ يعني هنرمند، بايد هرنقشيكه برايش داده ميشود، بازي كند و من هم در هرنقش، بازي ميكنم.


چرا نقش زنان در عرصهء سينماي افغانستان  كمرنگ است و چطور ميتوانيم اين مشكل را حل كنيم؟

روشن است كه نقش زنان در عرصهء سينماي افغانستان خيلي كمرنگ است و اين ناشي از بيسوادي و بي اطلاعي مردم از هنر سينما و تمثيل است؛ اكثر مردم از سينما شناخت كامل و برداشت مثبت ندارند. اگر مردم واقعيت سينما را درك كنند، مشكل حل ميشود. رسانه ها بايد مردم را به اصالت هنر سينما آشنا و تشويق كنند. اكثر دختران جوان علاقه دارند كه در سينما كار كنند، و اگر از طرف فاميل براي شان اجازه داده شود، اين مشكل به آساني حل خواهد شد.


كليد: شما در سريال متخصص، توسط جراحي پلاستيكي، به يك خانم جوان بدل شديد؛ چه پيامي از اين كار، به بيننده ابلاغ مي كنيد؟

من به دايركتر سريال متخصص "همايون بي ريا" پيشنهاد داشتم كه وقتي يك مرد؛ دو زن ميداشته باشد، بايد عدالت را مراعات كند. در سريال متخصص، چون انباق من كلان است و من خُرد استم، آنها به من پيسه مصرف ميكنند و به انباقم چندان توجهي ندارند؛ اما من مي خواهم همانگونه كه بالاي من مصرف ميشود، بايد به همان اندازه به انباقم هم توجه شود تا براي نواسه اش عروسي كند؛ اما اين معمول است كه انباقها بايكديگر حسادت دارند.

در بعضي سريال هاي افغاني، دختران خارجي (هندي) نقش ايفا ميكنند؛ آيا دختران افغان نمي توانند اين نقش هارا بازي كنند؟

چرا ني! دختران افغان، استعداد بسيار خوب دارند. از مشكلات جامعه، خوب باخبراند. پولهايي كه سر دوبلهء زبان هندي مصرف ميشود، اگر نصفش به سينماگران افغاني داده شود، به مراتب خوبتر ميشود. اگر در اين سريالها به دختران افغان نقش داده شود، از يك طرف هنرمندان خود ما رشد ميكنند و از طرف ديگر، فرهنگ ما صدمه نمي بيند؛ چون دختران هندي به فرهنگ ما بلديت ندارند، نميتوانند مطابق فرهنگ ما نقش بازي كنند و نميدانم كه دايركتران فلم، چرا به عوض دختران افغان، دختران خارجي مي آورند. وقتي آنها مشكلات مارا درك نميتوانند، چطور ميتوانند نقش دختر افغان را بازي كنند! خواهش من اين است كه در سينماي افغانستان، به دختران افغان نقش داده شود، نه دختران خارجي.

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر