Get Adobe Flash player

د تازه مطالبو ترلاسه كول

کابل سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار سبا لمر

23˚C
7˚C

هرات سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف سبا نامعلوم

-18˚C
-18˚C

غزني سبا لمر

14˚C
1˚C

جلال آباد سبا لمر

17˚C
7˚C

باميان سبا لمر

8˚C
0˚C

زرنج سبا لمر

25˚C
9˚C

ميمنه سبا لمر

7˚C
-1˚C

غوره پروګرامونه

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری|پښتو|English
Facebook RSS

د كليد ګروپ

مشكلات بيجاشدگان حوزهء غرب كشور


شنبه 26 مرغومی 1388 ساعت 10:28

مشكلات بيجاشدگان حوزهء غرب كشور

 آغاز فصل سرما، باعث شده است تا عرصهء زندگي، بر بيجاشدگان داخلي ولايات حوزهء غرب، تنگ شود.

اين بيجاشدگان كه عمدتاً از ولايات بادغيس، فراه و غور مي باشند، از چند سال بدينسو در كمپهاي بيجاشدگان شيدايي، و مسلخ ولايت هرات، به سر مي برند.

 نبود سرپناه، عدم دسترسي به مكاتب و كلينيك هاي صحي در پهلوي كمبود مواد غذايي، از مشكلات اين بيجاشدگان محسوب مي شود.

 به گفتهء مسوولان رياست عودت مهاجرين ولايت هرات؛ در حال حاضر حدود 70 هزار بيجاشدهء داخلي، به صورت پراكنده در سطح ولايت هرات وجود دارند، كه عمدتاً در همين دو كمپ، زندگي مي نمايند.

شاه محمد محق رئيس عودت مهاجرين ولايت هرات، رقم بيجاشدگان داخلي را درين كمپ ها، بالغ بر 6000 خانواده مي خواند، كه به نسبت وضعيت بد امنيتي و خشكسالي هاي متواتر چند سال اخير، وارد ولايت هرات شده و در همين مناطق، جابجا گرديده اند.

 رئيس عودت مهاجرين ولايت هرات، در ادامه افزود: با آنكه بودجهء خاصي در زمينهء مساعدت به آنها وجود ندارد، مگر با آنهم گاهگاهي با همكاري برخي موسسات، كمك هايي با ايشان صورت مي گيرد كه آنهم بر اثر تلاش همين مسوولان بوده است.

وي در ادامه يادآور شد كه هم اكنون برخي موسسات، حاضر شده اند تا حدود 3000 خانواده را زير پوشش خود قرار دهند. نامبرده، موسسات بين المللي منجمله موسسهء "يو ان اچ سي آر"  را از مساعدت كنندگان اصلي خواند.

اظهارات اين مسوولان مبني بر كمك و مساعدت به بيجاشدگان داخلي؛ درحالي مطرح مي گردد كه عده يي از بيجاشدگان كمپ مسلخ هرات، ضمن ابراز پاره يي از مشكلات شان، مدعي اند كه از مدتها بدينسو، هيچ نهاد دولتي و يا هم كدام موسسهء خارجي، مساعدتي را با ايشان انجام نداده است.

عدم دسترسي به اشتغالزايي و مشكلات ترانسپورتي، از معضلات ديگري اند كه اين بيجاشدگان، آنرا عنوان مي نمايند.

"خداداد شريفي" يكي از باشندگان كمپ مسلخ مي گويد كه از مدت چند سال بدينسو، به نسبت جنگ ها در منطقهء بالامرغاب ولايت بادغيس، ناگزير به ترك خانه و كاشانهء شان گرديده و به كمپ مسلخ، مسكن گزين گرديده اند.

وي با آنكه نبود امكانات را در اين محل مي پذيرد، ولي در عين حال مي افزايد كه نبود امنيت و تخريب خانه و كاشانهء شان، از دلايل عدم برگشت شان به موطن اصلي آنها مي باشد.

"اهو جان" كه خود باشندهء بالابلوك ولايت فراه مي باشد، مدعي است كه اگر دولت و موسسات خارجي در راستاي اعمار سرپناه و تامين امنيت در محل اصلي شان همكاري لازم را انجام دهد و خطري ازين ناحيه، آنها را تهديد نكند، آنها حاضراند تا هرچه زودتر به خانه و كاشانهء شان بر گردند.

نگراني اين بيجاشدگان؛ درحالي بيان مي گردد كه از يكسو سرماي زمستان و از سوي ديگر نبود امكانات زندگي، عرصه را بر آنان تنگتر ساخته است.

آقاي محق، در پاسخ به اين سوال كه آيا رياست عودت مهاجرين، درحال حاضر توانايي انتقال اين بيجاشدگان را دارد يا خير؟ گفت: "اولاً چنين فرصتي براي آنها در محلات شان مهيا نمي باشد و ثانياً اينكه انتقال آنها بايد به صورت داوطلبانه صورت گيرد، نه بصورت اجباري. وي اضافه نمود كه در گذشته ما چندين بار تعدادي از آنها را منتقل نموديم و موسسات هم كمك هايي را با ايشان انجام دادند. مگر با آنهم اين روند، مدت زيادي طول نكشيد.

كارشناسان به اين باوراند كه تامين امنيت سرتاسري، رسيدگي به مشكلات بيجاشدگان و مساعد نمودن زمينه هاي كاري، از مواردي اند كه مي تواند در انتقال اين بيجاشدگان به موطن اصلي شان، موثر واقع شود.

محمد رفيق شهير رئيس شوراي متخصصان هرات، موجوديت مخالفين در مناطقي از ولايات فراه، بادغيس و غور را از عوامل عمده اي مي داند كه در عدم برگشت بيجاشدگان داخلي، به محلات اصلي نقش اساسي دارد. به اساس اطلاعات مسوولان "یو ان اچ سی آر"؛ درحال حاضر حدود 270 هزار بیجاشدهء افغان، در بخش های مختلف کشور، به سر می برند. گفته می شود كه یکی از عوامل اساسی بیجاشدن از مناطق شان، ناامنی ها و مشکلات اقلیمی خشکسالی بوده است.

   در همین حال رییس کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان افغان می گوید، آنان تصمیم دارند در سال 2010 به کمک های شان در بخش ایجاد سرپناه برای بیجاشدگان داخلی در کشور، ادامه بدهند.

به گفتهء همين منبع؛ قرار است در جريان سال روان ميلادي؛ 10 هزار واحد مسکونی ديگر برای بیجاشدگان داخلی در افغانستان ساخته شود كه با این تعداد؛ رقم اعمار گردیده، به دوصد هزار می رسد."

 

نظر ها (0)

نوشتن نظر