Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

گفتگوی کوفی عنان با مقامات ایرانی درباره سوریه

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 23 حمل 1391 ساعت 11:26

گفتگوی کوفی عنان با مقامات ایرانی درباره سوریه

نماینده خاص سازمان ملل در امور سوریه برای مذاکره پیرامون بحران آن کشور به تهران سفر کرده است.

کوفی عنان، سرمنشی سابق سازمان ملل متحد که از سوی سازمان ملل و اتحادیه عرب مامور تلاش برای خاتمه دادن به خشونت در سوریه و حل بحران سیاسی در آن کشور شده است به ایران سفر کرده و قرار است با مقامات ارشد جمهوری اسلامی دیدار و گفتگو کند.

خبرگزاری مهر ایران گزارش داده است که کوفی عنان صبح چهارشنبه، با علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران ملاقات کرده و سپس در گفتگویی با خبرنگاران، گفته است که مخالفین حکومت سوریه با آتش بس موافقت کرده اند و او انتظار دارد از صبح روز پنجشنبه، شاهد تغییر اوضاع در سوریه باشد.

در گزارش علاوه شده که کوفی عنان از همکاری ایران ستایش اظهار امیدواری کرده است که ایران بتواند به حل بحران سوریه کمک کند.

سفر کوفی عنان به تهران در حالی صورت گرفته که روز گذشته، مهلت وی برای آغاز اجرای طرح صلحش در سوریه و توقف حملات نیروهای اردوی آن کشور به مناطق شهری تمام شده اما نشانه روشنی از اجرای این طرح توسط دولت سوریه مشاهده شده باشد.

طرح کوفی عنان از جمله شامل عقب نشینی نیروهای اردو و انتقال تسلیحات سنگین از مناطق شهری و توقف عملیات نظامی علیه مناطق مسکونی، اجرای آتش بس بین نیروهای دولتی و مخالفان، آزادی زندانیان سیاسی و امدادرسانی به غیرنظامیان در مناطق درگیری است.

دولت سوریه این طرح را، که مورد تایید اتحادیه عرب و حمایت روسیه و چین نیز هست، پذیرفته و قرار بود از صبح روز سه شنبه، واحدهای اردوی خود را از مناطق شهری منتقل کند اما آقای عنان گفته است که اگرچه نقل و انتقالاتی در برخی مناطق صورت گرفته، اما همزمان، مناطق غیرنظامی جدیدی هدف حملات سنگین نیروهای حکومتی قرار گرفته است.

بر اساس برخی گزارش ها، در حملات روز سه شنبه نیز دهها تن از غیرنظامیان کشته شده و بخش هایی از مناطق شهری ویران شده است، با اینهمه، نماینده خاص سازمان ملل تا روز پنجشنبه به سوریه مهلت داده است تا طرح پیشنهادی او را به اجرا بگذارد.

سفر آقای عنان به تهران پس از سفر او به ترکیه صورت می گیرد.

عنان در جریان سفر به ترکیه، از یکی از کمپ های آوارگان سوری در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه نیز دیدن و با نمایندگان ساکنان اردوگاه ملاقات کرد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر