Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تاثیر مثبت تعهدات جامعهء جهانی براقتصاد افغانستان

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 08 حمل 1391 ساعت 08:15

تاثیر مثبت تعهدات جامعهء جهانی براقتصاد افغانستان

رئیس جمهور کرزی در پنجمين کنفرانس همکارى هاى منطقوى اقتصادى (ريکا) که روز دوشنبه با شرکت روساى جمهورتاجکستان، ايران و پاکستان در شهر دوشنبه پايتخت تاجکستان برگزار شد، گفته است که تعهدات جامعه جهانی تاثیر مثبت بر اوضاع اقتصادی افغانستان دارد.

به گزارش خبرگزاری پژواک، حامد کرزى در سخنرانى خود، نشست ريکا  را براى افغانستان مهم خوانده، گفته است که  افغانستان همواره تلاش کرده تا از حيث اقتصاد بتواند به پاى خود ايستاد شود .

وی گفته است که جامعه جهانى بار ها در کنفرانس هاى اقتصادى در مورد افغانستان کمک هايى را وعده  کرده اند  که اگر اين تعهدات شان را به شکل کامل عملى کنند تاثير مثبت بر اقتصاد افغانستان خواهد داشت.

وى از پروژه هاى بزرگ پايپ لاين گاز و خط هاى آهن ياد کرده و گفته است که اين پروژه ها  نه تنها به افغانستان ، بلکه به کشور هاى منطقه نيز مفيد تمام ميشود.

بر اساس قراردادى که بين افغانستان و ترکمنستان صورت گرفته ،پايپ لاين گاز ترکمنستان با عبور از افغانستان به پاکستان وهند وصل مي شود.

همچنان اخيراً خط آهن ازبکستان از طريق بندر تجارتى حيرتان به مزار شريف در ولايت بلخ وصل شده و پروژهء تميد  خط آهن ايران به ولايت هرات تحت کار است.

حامد کرزى در این مورد گفته است: "خطـــوط آهنـی که ما درصدد اعمار آنها هستیم، بدون تردید، فاصله های موجود در منطقه را از بین خواهد برد و سرزمینها، بازارها، و مردمان دوردست را با هم نزدیک و متصل خواهد ساخت."

رئیس جمهور همچنین گفته است، نیل به توسعه و انکشاف اقتصادی، یکی از اولویت های حیاتی حکومت و مردم افغانستان به شمار می رود.

وی گفته است که امروز مردم افغانستان در کنار بذل مساعی جهت تأمین صلح و ثبات کامل در کشور شان، تلاش دارند تا از لحاظ اقتصادی به پای خود بایستند و نقشی را که شایستهء استعداد و امکانات طبیعی، بشری و جغرافیايی شان است در اقتصاد منطقه و جهان بازی نمایند.

رئیس جمهور همچنین در سخنرانی خود در اجلاس ریکا گفته است: "آرزویی که ما در جهت تحقق آن سعی می ورزیم، این است که بتوانیم روزی در کنار سایر ملل منطقه و جهان با آرامش، صلح، و رفاه زندگی نمايیم. انتظار ما از منطقه و جهان این است که ما را در تحقق این آرزوی بزرگ و برحق، کمک و همیاری نمایند." وى همــکاری هــــای اقتصادی منطقوی را شیرازهء مهم و ضروری دانسته، گفت که با درک این واقعیت روشن، حکومت افغانستان امر همکاری و همگرايی اقتصادی منطقوی را در صدر عملکرد روزمره و بلندمدت خود قرارداده و از هیچ سعی و کوششی در راه تحقق چنین همکاری ها دریغ نکرده و نخواهد کرد.

وی گفته است که افغانستان به کلیه سازمانها و مجتمعات منطقوی که در راه تطبیق و تقویت همکاری های اقتصادی منطقوی سعی میورزند، پیوسته و با جدیت تمام همکاری همه جانبه میکند.

حامد کرزی ابراز امیدواری کرده است که دور پنجم این کنفرانس، منجر به آغاز دورهء جدیدی گردد که در آن برنامه های مشخص به منصهء اجرا گذاشته شوند و اثرات مثبت و قابل لمسی را برای منطقه و افغانستان به بار آورد.

در نشست ريکا در دوشنبه همچنین، آصف على زردارى رييس جمهور پاکستان در سخنانی گفته است که پاکستان هميشه طرفدار صلح و ثبات در افغانستان بوده و در گذشته براى بازسازى افغانستان تعهدات و کمکهاى نموده است و در آينده هم چنين کمکهايى را خواهد نمود.

همچنان امام على رحمان رييس جمهور تاجکستان با سخنرانى در اين نشست گفت که  کنفرانس هاى زيادى در مورد افغانستان داير شده، اما  آنقدر عملى نشده  است ، بايد تعهداتى که صورت ميگيرد عملى شوند.

وی گفته است تاجکستان آماده است که تمام توان خود را بخاطر کمک به افغانستان بخصوص در بخش هاى زراعت و  تعليم و هر زمينهء ديگر که نياز باشد به خرچ بدهد.

رهبرى کنفرانس ريکا  که در آن مقام هاى ارشد دولت هاى منطقه و نمايندگان بيش از 70 کشور و سازمان نيز شرکت دارند، به دوش داکتر زلمى رسول وزير امور خارجهء افغانستان است و قرار است که اين نشست امروز هم ادامه یابد.

به اساس معلومات وزارت امور خارجه،هدف کنفرانس اين است که افغانستان به حيث پل تجارتى ترانزيتى ميان كشورهاى آسياى ميانه، آسياى جنوبى، شرق ميانه وشرق دور، قد علم نمايد و بدينوسيله فضاى مطمئن به منظور سرمايه گذارى هاى مشترک منطقه يى و تحكيم روابط تجارى را مساعد سازد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • شنبه 19 حمل 1391 ساعت 06:01 | aahmed41
    به‌همین صورت، هرنوع کمک از سوی غرب به افغانستان زمانی نتیجه می‌دهد که این کشور به مبارزه با فساد، عدم شفافیت و عدم حساب‌رسی متعهد باشد. اگر غرب و افغانستان به‌عنوان دومین کشور فاسد جهان، در دوره‌ی انتقال در این مبارزه ناکام بمانند بازهم شاهد یک‌دهه دیگری از به‌هدر رفتن کمک‌های بین‌المللی در این‌جا خواهیم بود. اکنون که امریکا و نیروهای ناتو قصد دارند از حضور نظامی خود بکاهند، بسیاری از افغان‌ها از وخیم شدن وضعیت اقتصادی کشور در فقدان بسیاری از کمک‌های خارجی هراسان‌اند. پرسش بی‌پاسخ این است که چگونه حکومت افغانستان پس از سال 2014 بدون هشت تا ده‌میلیارد دالر کمک امریکا و اتحادیه‌ی اروپا به کار خود ادامه خواهد داد.

نوشتن نظر