Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نگرانی از قاچاق اطفال درهرات

تهيه شده توسط بهنام فردیس
يكشنبه 21 حوت 1390 ساعت 09:47

نگرانی از قاچاق اطفال درهرات

مسئولان كمسیون حقوق بشر در ولایت هرات از قاچاق اطفال به كشور‏های هم‏مرز این ولایت ابراز نگرانی نموده و از مسئولان حكومتی می خواهند تا جلو این پدیده گرفته شود.

عبدالقادر رحیمی رییس كمسیون مستقل حقوق بشر در هرات به كلید گفت: شواهدی وجود دارد كه اطفال  و نوجوانان از طریق مرزهای هرات و نیمروز به كشور ایران قاچاق می شوند.

آقای رحیمی افزود: قاچاقبران، بیشتر اطفالی را كه 14 تا 18 سال سن داشته و توانایی كار را دارند، برای كار و انتقال مواد ‏مخدر به ایران قاچاق می كنند.

قاچاق اطفال در كشور به اشكال مختلف وجود داشته كه مشکلات و نگرانی‏های جدی را برای مردم و دولت افغانستان به وجود آورده است.

به گفته  رحیمی قاچاق اطفال در این ولایت به صورت سازمان یافته و توسط گروه‏های خاص صورت می گیرد و آنان به اساس گزارش هایی که از طریق نظارت‏های مرزی آن کمسیون در دست دارند، این پدیده را تایید کرده ولی آمار دقیقی از اطفال قاچاق شده ندارند.

او می گوید که در ولایات مرزی نیاز است تا مسئولان امنیتی بیشتر به این پدیده توجه داشته و برای جلوگیری از قاچاق اطفان، رفت و آمدهای افراد مشکوک را زیر نظر بگیرند.

در تازه ترین موارد وزارت داخله کشور گفته است، نیروهای امنیتی از انتقال غیرقانونی بیش از 40 کودک افغان به مناطق مرزی پاکستان جلوگیری کرده اند.

به گفته صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت قرار بود این کودکان به هدف انتقال به مدرسه‏های دینی در پاکستان، قاچاق شوند.

درهمین حال آگاهان می گویند، وجود مشکلات چون فقر، بیکاری و ناامنی درکشور سبب شده تا قاچاق زنان وکودکان در افغانستان افزایش یابد.

جمال ناصر حبیبی آگاه امور اجتماعی در هرات، فقر، و پایین بودن سطح سواد در جامعه را از عوامل عمده‏ پدیدۀ قاچاق اطفال در كشور می خواند.

وی با ابراز نگرانی از قاچاق کودکان در کشور، خواستار برخورد جدی با عوامل آن از سوی مسئولان امور می باشد.

محمد صدیق میر مسئول دادخواهی و نفوذ اطفال کوچه گرد درهرات نیز از افزایش قاچاق اطفال ابراز نگرانی كرده می گوید: هرچند آمار مشخصی از اطفال قاچاق شده در این ولایت وجود ندارد ولی عمدتاً افراد آسیب پذیر در خانواده ها و جامعه به وسیله قاچاقچیان انسان قاچاق شده و به كشورهای همسایه به ویژه كشور پاكستان انتقال داده می شوند.

درعین حال محی الدین نوری سخنگوی والی هرات در مصاحبه با کلید، وجود باندهای قاچاق اطفال در هرات را رد كرده می گوید: اطفالی كه از طریق مرزهای هرات به كشورهای همسایه قاچاق می گردند بیشتر به خواست فامیل‏های آنان جهت یافتن كار صورت می گیرد.

چندی قبل کمسیون حقوق بشر افغانستان برای کاهش قاچاق کودکان و زنان در این کشور پیشنهاد کرد که دولت باید به پیمان بین‏المللی منع قاچاق انسان بپیوندد و استراتیژی لازم برای محدود کردن زمینه کار قاچاقچیان انسان روی دست گرفته شود.

برخورد جدی با عوامل قاچاق انسان، توجه به آسیب پذیری افرادی که هدف قاچاق قرار می گیرند و همچنین هماهنگی افغانستان با کشورهایی که منبع یا مسیر قاچاق انسان هستند، از دیگر موارد پیشنهادی کمسیون در این زمینه بود.

به گفته مسئولان این كمسیون اكثر عاملان قاچاق انسان در افغانستان تحت تعقیب قانونی قرار نمی گیرند.

براساس اظهارات نهادهای حمایت از اطفال در كشور، انجام کارهای خلاف قانون، تجاوزهای جنسی، ازدواج های پیش از وقت، دوری از فامیل، اختطاف و اعتیاد به مواد مخدر از موارد عمده ای هستند که در چند سال گذشته اطفال با آن روبرو بوده اند.

به باور آگاهان هر چند افغانستان از  سال‏ها بدینسو کنوانسیون حقوق اطفال را به امضا رسانده اما هنوزهم فیصدی زیادی از اطفال کشور با مشكلاتی چون، اختطاف، انجام کارهای شاقه و سایر خشونت ها روبرو می باشند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر