Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تجلیل نمادین هرساله 8 مارچ

تهيه شده توسط موسی خودی
سه شنبه 16 حوت 1390 ساعت 13:52

تجلیل نمادین هرساله 8 مارچ

همه ساله رسم بر این شده است که در افغانستان از روز جهانی زن ( 8 مارچ) تجلیل شود و اتفاقاً پیش از چنین روزی است که تمام نهادهای مدعی دفاع از حقوق زنان به فکر این قشر از جامعه می افتند و با برگزاری مراسم نمادین به خیال خود از حقوق زن دفاع می کنند.

اما این گونه فعالیت ها به راستی چقدر نقش زنان را در جامعه برجسته کرده و یا حداقل در کاهش خشونت علیه آنان نقش داشته است؟ آیا تجلیل از چنین روزی در سایر نقاط جهان نه برای این است که در یک محفل باشکوه از دستاوردهای زنان و نحوه فعالیت آنها و شراکتشان در جامعه تجلیل صورت می گیرد؟

احد بیتا روزنامه نگار و کارشناس مسائل اجتماعی می گوید: فقر و جنگ های چند دهه اخیر به همراه فرهنگ ها و سنت های غلط، زنان افغان را به عقب رانده است.

به باور وی با وجود فعالیت های مستمر دولت و نهادهای مدافع حقوق زنان نه تنها خشونت کاهش نیافته است بلکه در طی این چند ماه اخیر در نوع خشونت ها نیز شاهد افزایش بی سابقه بوده ایم.

آخرین مورد این خشونت ها بریدن انگشتان یک زن در هرات و شکنجه و آزار وی توسط شوهر معتادش که در رسانه به صورت گسترده انعکاس یافت.

ماریا صبور که یک زن خانه دار است ضمن نگرانی از وضعیت فعلی زنان افغان می گوید: این گونه به نظر می رسد که خشونت علیه زنان در آستانه روز جهانی زن نه تنها کاهش نیافته است بلکه هر روز زوایای پیدا و پنهان زیادی نیز به آن افزوده می گردد و قربانیان آن افزایش می یابد.

بر اساس آماری که به تازگی از سوی کمسیون حقوق بشر اعلام شده است، خشونت ها و انواع آن علیه زنان در کشور افزایش یافته است.

سیما ثمر رییس کمسیون حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانى از افزايش خشونت عليه زنان می گوید که در 9 سال گذشته بيش از ٣٩ هزار مورد خشونت عليه زنان و دختران ثبت شده است.

گزارش 9 ساله کمسيون مستقل حقوق بشر در مورد خشونت عليه زنان نشان می دهد که از جمله ٣٩٥٣٢مورد خشونت که از طريق دفاترمختلف اين کمسيون ثبت شده است، ١٣٤٧٦ مورد آن خشونت فزيکى و ٣٣٥٨ مورد آن خشونت جنسى بوده است.

این گزارش می افزاید که بيش از ٩٤٠٠مورد خشونت لفظى و روانى،٥٩٠٠ مورد خشونت اقتصادى و٧٢٠٠ ديگر آن شامل ساير موارد خشونت ها بوده است.

این گزارش در حالی نشر شده که قانون منع خشونت علیه زنان در سال 1388 توشیح شده است.

مریم کاکر استاد پوهنتون و یکی از فعالان حقون زن، سنت های غلط و عملی نشدن قانون را در افزایش خشونت علیه زنان تاثیر گزار دانسته، می گوید: تا زمانی که قانون منع خشونت به درستی تطبیق نگردد و دیدگاه جامعه نسبت به مسائل فرهنگی و خانوادگی تغییر نکند خشونت علیه زنان افغان ادامه می یابد.

تجاوز جنسی، مجبور نمودن به خودفروشی، آتش زدن و تیزاب پاشی به صورت زنان، خود سوزی و خودکشی، مجروح و معلول کردن، لت و کوب از سوی شوهر و اقارب، خرید و فروش زنان به بهانه ازدواج، بد دادن، نکاح اجباری و غیابی، ازدواج زیر سن، دشنام، تحقیر و ترساندن، آزار و اذیت روحی و روانی، مبادله در برابر حیوانات، زمین و یا پول، جبراً به انزوا کشاندن و مجبور نمودن به اعتیاد، همه مواردی اند که از نظر قانونی، خشونت علیه زنان قلمداد می شوند.

یوناما نیز با نشر گزارشی با انتقاد از دولت در تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان گفته است که دولت افغانستان تا کنون در تطبیق این قانون و در برابر بسیاری از قضایای خشونت علیه زنان موفق نبوده است.

به باور جورجيت گگنون مسئول بخش حقوق بشر يوناما، تطبیق قانون منع خشونت علیه زن در افغانستان راه درازی در پیش دارد چون مقامات قضایی و مقامات اجراکننده قانون منع خشونت علیه زنان، این قانون را به صورت کامل نتوانسته اند اجرا کنند.

همانگونه که یوناما گفته است، اجرا کردن قانون منع خشونت علیه زنان راه درازی در کشور دارد؛ برگزاری واقعی و به دور از تبلیغات و نمادین گونه ی روز جهانی زن نیز در افغانستان راه درازی را در پیش رو دارد.

کشوری که هر روز شاهد نشر گزارشی در مورد خشونت علیه زنان در رسانه ها است تا رسیدن به مرحله حقیقی نشر دستاوردها و موفقیت ها زنان با مشکل روبرو است و اگر دولتمردان و به ویژه خود زنان در این عرصه تلاش فراوان به خرج ندهند، برگزاری چنین روزها برای زنان افغانستان فقط جنبه نمادین خواهد داشت نه چیز دیگر.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر