Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نگراني از قاچاق اطفال درهرات

تهيه شده توسط بهنام فرديس
چهارشنبه 03 حوت 1390 ساعت 08:43

نگراني از قاچاق اطفال درهرات

مسئوولان كمیسیون حقوق بشر درولايت هرات از قاچاق اطفال به كشور هاي هم مرز اين ولايت ابراز نگراني نموده و از مسئولان حكومتي مي خواهند تا جلو اين پديده گرفته شود.

عبدالقادر رحیمی رییس كمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات به كليد گفت: شواهدي وجود دارد كه اطفال  و نو جوانان از طريق مرز هاي هرات و نيمروز به كشور ایران قاچاق میشوند.

آقاي رحيمي علاوه کرد: قاچاقبران، بيشتر اطفالی را كه 14 تا 18 سال سن داشته و توانایی كار را دارند، برای كار و  انتقال مواد مخدر به ایران قاچاق می كنند.

قاچاق اطفال در كشور به اشكال مختلف وجود داشته كه مشکلات و نگرانی های جدی را برای مردم و دولت افغانستان به وجود آورده است.

در تازه ترين موارد وزارت داخله گفته است، نیروهای امنیتی از انتقال غیرقانونی بیش از چهل کودک افغان به مناطق مرزی پاکستان جلوگیری کرده اند.

به گفته صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت، قرار بود این کودکان جهت انتقال به مدرسه های دینی در پاکستان، قاچاق شوند.

در همين حال آگاهان امور مي گويند: وجود چالش هایی چون فقر، بیکاری و ناامنی در کشور، سبب شده تا قاچاق زنان و کودکان در افغانستان افزایش یا بند.

جمال ناصر حبيبي آگاه امور در هرات؛ فقر و پایین بودن سطح سواد در جامعه را از عوامل عمده‏ پدیدۀ قاچاق اطفال در كشور می خواند.

وي با ابراز نگرانی از قاچاق کودکان در کشور، خواستار برخورد جدی با عوامل آن از سوي مسئولان امور مي باشد.

محمد صديق مير از حامیان نهادهای دفاع از اطفال خياباني در هرات نيز از افزايش قاچاق اطفال ابراز نگراني كرده مي گويد:هرچند امار مشخصي از اطفال چاچاق شده در اين ولايت وجود ندارد ولي عمدتا افراد آسیب پذیر در خانواده ها و جامعه به وسیله قاچاقچیان انسان قاچاق شده و به كشور هاي همسايه به ويژه كشور پاكستان انتقال داده مي شوند.

درعين حال محی الدین نوری سخنگوی والی هرات وجود باند هاي قاچاق اطفال درهرات را رد كرده مي گويد: اطفالي كه از طريق مرزهاي هرات به كشور هاي همسا يه قاچاق مي گردند بيشتر به خواست فاميل هاي انان جهت يافتن كار صورت مي گيرد.

براساس اظهارات نهاد هاي حمايت از اطفال در كشور ، انجام کارهای خلاف قانون، تجاوز های جنسی، ازدواج های پیش از وقت، دوری از فامیل، اختطاف و اعتیاد به مواد مخدر از موارد عمدهء اند که در چند سال گذشته اطفال با آن روبرو بوده اند.

به باور آگاهان امورهرچند افغانستان از  سال ها بدينسو کنوانسیون حقوق اطفال را به امضا رسانده اما هنوزهم درصد زيادي از اطفال کشور با مشكلاتي چون ، اختطاف، انجام کارهای شاقه و سایر خشونت های روبرو مي باشند.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر