Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تلاش برای كاهش مرگ و میر مادران

تهيه شده توسط ع . ملاحت
دوشنبه 01 حوت 1390 ساعت 10:47

تلاش برای كاهش مرگ و میر مادران

كشور ما یكی از بلند ترین آمارمرگ و میر مادران را درسطح جهان دارد، چون در بسیاری از مناطق كشور، فاصله میان مراكز صحی و محلات زندگی مردم بسیار زیاد است و بسیاری از ولادت ها در خانه ها و تحت نظر قابله های غیرحرفه ای انجام می شود.

براساس آمار وزارت صحت عامه كشور، در حال حاضر به طور اوسط، در هر دو ساعت، یك مادر به دلیل مشكلات ناشی از دوره بارداری جانش را از دست می دهد كه این آمار بالاترین سطح مرگ و میر مادران در سطح منطقه است.

این در حالیست كه در این اواخر سازمان ملل متحد 6.1 ملیون دالر را در بخش بهبود صحت باروری و ارتقای ظرفیت برای وزارت صحت عامه كشور مساعدت نموده است.

ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت عامه قبل از امضای این تفاهمنامه با داكتر لارتین زیسلر نماینده سازمان ملل گفت كه این وزارت در شروع سال 1390 پلان استراتیژیک 5 ساله را برای كاهش مرگ و میر مادران طرح نموده  واین كمک در چوكات همین پلان استراتیژیک به ولایات بامیان، دایكندی و فاریاب به مصرف خواهد رسید.

خانم دلیل می گوید:"به اساس آمار 10 سال قبل، درهر صد هزار مادر 1600 تن جان های شان را حین ولادت از دست می دادند، اما آمارسال جاری نشان می دهد كه در هر صد هزار ولادت 327 مادر حین ولادت جانش را از دست می دهد. ‌ ‌

درهمین حال داكتر لارتین زیسلر نماینده سازمان ملل می گوید، اگر تمام زنان حامله و مادران به قابله ها، خدمات تنظیم خانوادگی و خدمات ولادی اضطراری دسترسی می داشتند، از مرگ و میر و معلولیت مادران زیادی جلوگیری می شد.

در همین حال ثریا دلیل می گوید:"به اساس آخرین سروی در حالیكه 90 درصد زوج ها از میتود روش های فاصله دهی بین ولادت ها آگاهی دارند، اما تنها 20 درصد آنان، از این روش استفاده می كنند.

سرپرست وزارت صحت عامه عوامل عدم فاصله دهی بین ولادت ها را مسایل فرهنگی، جنسی و مشكلات خانوادگی عنوان می نماید. ‌ ‌

در سروی كه در این اواخر در كشورصورت گرفته میزان استفاده از میتود فاصله دهی بین ولادت ها، میان زوج ها در سال 2003 ، 10 درصد بوده و حالا این میزان به 20 درصد افزایش یافته است. این در حالی است كه در شهرها و نواحی اطراف كشور این ارقام تفاوت دارد، یعنی در نواحی روستایی اطراف كشور این آمار 17 درصد و در شهر ها 31 درصد است.

به گفته سرپرست وزارت صحت عامه برای تنظیم فاصله دهی بین ولادت ها در سراسر كشور به یک تلاش مشترک نیاز است و نقش سازمان های كمک كننده در آن بسیار مهم و ارزنده  می باشد.

سعدیه فایق ایوبی رئیس بخش صحت باروری وزارت صحت عامه می گوید: "این كمك جهت بهبود وضعیت صحی مادران و اطفال كه قبلاً پلان كاری مشخصی برای آن ترتیب گردیده، موثر خواهد بود."

به بیان وی، این پلان بخش های را احتوا می كند كه شامل تربیه قابله های محلی، ایجاد خانه های صحی فامیلی در محلات دور دست كه بعداً از طریق صندوق جمعیت صحی برای آنان وسایل طبی داده می شود و راپور دهی و نظارت صورت می گیرد . ‌ ‌

ایوبی می افزاید:"بخش دیگر این كمك ها در مورد عرضه خدمات صحی از طریق كلینیك های سیار در برخی از مناطق كشور می باشد.به همین گونه بلند بردن ظرفیت قوای بشری كه شامل تربیه قابله های محلی، تدویر برنامه های آموزشی داخل خدمت و آموزش های به خصوص در بخش مراقبت های عاجل ولادی می باشد و بخش دیگر در مورد تنظیم خانواده یا وقفه میان ولادت ها، كار كردن با علمای مذهبی، بلند بردن سطح آگاهی اجتماعی،  ساختن میتود های تنظیم خانواده و بخش دیگر آموزش اجتماع و خانواده ها در سهیم ساختن مرد ها در ایجاد وقفه میان ولادت ها و صحت مادر و نوزاد می باشد.

همچنان بلند بردن ظرفیت كاركنان صحت باروری در سطح ولایات نیز از جمله خدمات صحی است تا آنان بتوانند در بخش اجرای پروگرام های صحی در خدمت مردم باشند .  ‌ ‌

این در حالیست كه نبود كاركنان صحی زن در مناطق دور دست كشورهنوزهم مشكل جدی در بلند رفتن آمار مرگ و میر مادران محسوب می شود.

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر