Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

عروسی دختران قالین باف با قلین بالا

تهيه شده توسط نظیفه سادات
سه شنبه 25 دلو 1390 ساعت 13:49

عروسی دختران قالین باف با قلین بالا

قلین یا طویانه، در میان دختران قالین باف ترکمن و ازبک بالاتر از سایر دختران است و به همین دلیل بیشتر دختران طبق نظر خانواده شان به قالین بافی رو می آورند تا با قلین بالا به شوهر داده شوند.

اگرچه مصارف عروسی در تمام ساحات کشور سنگین بوده و حتا عامل کاهش ازدواج میان جوانان خوانده شده است، اما چنین عنعناتی بیشتر در محلات دور دست به خصوص در میان ترکمن ها و ازبک ها از سال های دور به میراث مانده است.

هر دختری که هنر بافندگی را یاد دارد، حدود 10 لک( یک ملیون) افغانی طویانه دارد، و بیشتر به گونۀ ماشین از آنان بهره بردار می شود.

نهادهای مدافع حقوق زنان و حتا شماری از زنان روشنفکر این رسم را در تضاد با ارزش های انسانی دانسته می گویند که در واقع دختران در چنین حالتی به مثابه یک جنس در معرض فروش قرار می گیرند.

با وجود راه اندازی سمینارها در ولسوالی های دور دست ترکمن و ازبک نشین، هنوز کاهشی در آمار قلین بالای دختران قالین باف رونما نگردیده و آنان در خانواده های شان مورد بهره برداری قرار می گیرند.

به گفته گل بیگم یکی از زنان آگاه از عنعنه های ترکمن ها؛ والدین دختر، یک ملیون افغانی، صد سیر گندم، 10 راس مواشی، 100 سیر برنج و سایر لوزام را از داماد یا خانواده اش به عنوان شیربها و طویانه اخذ می دارند.

وی گرفتن طویانه را یک رسم خرافاتی بین مردم ترکمن و ازبک در دوران نامزدی دانسته می گوید: دختران قالین باف از ارزش بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل قلین بیشتری بر آن ها گزارده می شود، با وجودی که دختر خود به چنین ازدواجی رضایت ندارد، این امر توسط مردان خانواده صورت می گیرد.

گل بیگم، این رسم را به خرید وفروش یک جنس تعبیر کرده می گوید: هیچ گاه طرفدار فروش دختران نیستم، اما به دلیل این رسم ناپسند تعداد زیادی از جوانان پسر ودختر نمی توانند به تشکیل خانوده بپردازند.

در همین حال تعدادی از باشنده های ولسوالی کلدار می گویند: گرفتن طویانه یک رسم قدیمی بین مردم ترکمن و ازبک بوده اما در این اواخر کمتر شده وجوانان می توانند با پول کمتری ازدواج کنند.

به گفته مراد بیگ، قلین دخترها نسبت به چند سال قبل خیلی کاهش یافته است. در چند سال گذشته طویانه یک دختر به 15هزار دالر می رسید، اما اکنون به 8 هزار دالر، کم وبیش رسیده است که اکثراً در ولسوالی کلدار ولایت بلخ مردم به این مشکل مواجه می باشند.

در همین حال عدم آگاهی زنان از حقوق شان، بیسوادی، فقر اجتماعی و سایر موارد دیگر نیز می تواند که دختران را در معرض فروش قرار دهد.

عبدالستار بیگ زاده رییس اتحادیه قالین بافان در ولایت بلخ؛ دختر فروشی را خلاف قانون اسلام دانسته  می گوید: عدم آگاهی مردم از حقوق شان و فقر اقتصادی آنان را وادار می سازد که دختران جوان شان را با طویانه زیاد شوهر دهند، و این وظیفه امامان مساجد و علمای دین است که همیشه در مورد تبلیغ نموده و اذهان عامه را روشن سازند.

به باور وی چون اکثر خانواده ها به این عقیده هستند که گرفتن قلین از یک دختر قالین باف بعد از بافتن سه قالین در خانه شوهر مشکل را حل می کند، بنابراین گرفتن طویانۀ زیاد از دختران قالین باف یک امر حتمی بین خانواده هایشان می باشد.

مراد بیگ می گوید: متاسفانه این رسم و برداشت نادرست میان مردم وجود دارد که دختران باید قالین بافی را از سنین خورد بیاموزند تا یک سو درآمد داشته باشند و از سوی دیگر خریدار و خواستگار زیاد پیدا کنند.

در عین حال تعداد زیادی از قضایایی طلاق در خانواده ها، خشونت های خانوادگی و لت وکوب زن توسط شوهر اکثراً بعد از ازدواج به علت بلند بودن قلین یا طویانه دختر در هنگام عروسی است.

نادیه ثمر عثمانی، مدیر حقوقی ریاست امور زنان ولایت بلخ؛ گرفتن طویانه بلند را برای زوج ها مشکل ساز دانسته می گوید: بیشتر قضایا در ریاست امور زنان، مشکلات خانوادگی ای است که به دلیل گرفتن طویانه یا قلین زیاد صورت گرفته است

وی می افزاید: زنان از این ناحیه همیشه ناراض بوده و می گویند که مردهای خانواده در  این زمینه بیشتر صلاحیت دارند.

اگرچه دخترانی که به هنر بافندگی قالین آشنایی دارند از ارزش خاص برخور دارند، اما قالین بافی به علت کار مداوم و نشسته، خسته کننده بوده و شماری زیادی از زنانی که به این شغل مشغولند، برای تسکین درد عضلات به استعمال تریاک روی می آورند. به همین علت شماری زیادی از زنان قالین باف ترکمن که بافندگان اصلی وبومی قالین هستند، اعتیاد به مواد مخدر دارند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر