Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امکان قحطی شدید در غرب کشور

تهيه شده توسط قلعه نوی
دوشنبه 05 جدي 1390 ساعت 09:06

امکان قحطی شدید در غرب کشور

با سرد شدن هوا و آغاز ريزش برف و باران هاي زمستاني در برخي از نواحي ولايات حوزه غرب، با وجود آمادگی ها برای مقابله با آن، امکان قحطی شدید این مناطق را تهدید می کند.

مسؤلان محلي در ولايت غور از كمبود مواد غذايي در اين ولايت ابراز نگرانی کرده مي گويند: اگر تا شروع فصل زمستان كمك هاي وعده داده شده به اين مناطق نرسد، خطر قحطی مردم را تهديد خواهد کرد.

عبدالحي خطيبي سخنگوي والي غور با بيان اين كه خشكسالي در جريان سال روان نيز مشكلات كمبود مواد غذايي را در اين ولايت بيشتر ساخته، گفت: نتايج سروي رياست مبارزه علیه حوادث طبیعي در ولايت غور نشان می دهد كه حدود 85 درصد مردم اين ولايت نياز به كمك های فوري دارند.

اما خطر قحطی ساکنان ولایت هرات را کمتر در معرض تهدید قرار داده است.

بر بنياد گفته هاي رييس اداره مبارزه علیه حوادث طبيعي ولايت هرات، طبق سروي صورت گرفته بيش از 20 هزار خانواده در سطح ولايت هرات آسيب پذير احتمالي شناخته شده كه علاوه بر كمك هاي نقدي، مواد غذايي نيز براي شان توزيع مي گردد.

عبدالحميد مبارز حميدي به كليد گفت: این اداره تدابيري را براي زمستان امسال و بهار سال آينده، از سوی برخي نهادهاي دولتي با همكاري موسسات بين المللي، در راستای كمك به آسيب ديده گان احتمالي روی دست گرفته است.

حميدي در ادامه افزود: هم اكنون رياست مبارزه علیه حوادث طبیعي و موسسه ايتالين كوپريشن، اقداماتي را روي دست دارند كه زمينه دسترسي را براي نيازمندان سرعت مي بخشد.

ولایت غور به دلیل دور افتاده بودن و صعب العبور بودن راه های این ولایت کوهستانی همه ساله در معرض تهدید قحطی قرار دارد.

رييس شوراي ولايتي غور نیز از وضعيت موجود در اين ولايت نگران است.

وی هشدار مي دهد: اگر تا چند روز ديگر كمك ها به مركز ولسوالي هاي دور دست اين ولايت منتقل نگردد، با ريزش اولين برف تمام راه هاي مواصلاتي آن مسدود خواهند شد.

برخي باشندگان ولايت غور هم، روبرو شدن با كمبود مواد غذايي در فصل سرما را از نگراني هاي اصلی خود می خوانند.

محمد یونس که به یاد دارد کمک های سال های پیشین هم دیر به این مناطق رسیده می گوید: مردم مناطق ما همه ساله با مشکل مواجه هستند چون خشکسالی توان مردم را بریده است اما با این که مسئولان از این وضعیت خبر دارند هر سال کمک ها دیر به ما می رسد.

ولايت بادغيس نيز در جريان سال جاري از گزند خشكسالي و آسيب پذيري در امان نمانده و این ولایت هم با تهديد كمبود مواد غذايي در زمستان روبرو است.

به گفته مسؤلان محلي، در حال حاضر ولايت بادغيس فاقد مواد خوراكي كافي بوده و تمام ذخاير آن به دلیل خشكسالي هاي پي در پي به مصرف رسيده و هم اكنون بيش از 50 درصد مردم نياز به كمك دارند.

ولی در ولايت فراه مسؤلان با آن كه از توزيع مواد غذایی در جریان سال روان خبر مي دهند، از سوي هم كمبود آن را از مشكلات فراروي شان بيان نموده و بر انتقال بيشتر مواد تاكيد دارند.

اين نگراني ها در حالي مطرح می شود كه برخي از صاحب نظران با اشاره به ضعف سال های گذشته مسؤلان دولتي در امر تنظيم و انتقال به موقع كمك ها براي افراد آسیب پذیر، احتمال تکرار این مشکلات را در زمستان سال جاری بعید نمی دانند.

هر چند مسؤلان نهادهاي كمك رسان، از آمادگي هاي كامل براي انتقال به موقع كمك ها به مناطق آسيب پذیر اطمینان مي دهند، ولي آنچه باشندگان مناطق سرد سير و در معرض تهديد بيان مي كنند، عدم توزيع به موقع مواد غذایی همانند سال های اخير می باشد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر