Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آخرین چاره

تهيه شده توسط سید ظاهرعادلی
دوشنبه 28 سنبله 1390 ساعت 09:55

آخرین چاره

آمار طلاق در بلخ در 18 ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

مولوی نظام الدین خرمی، قاضی محکمۀ فامیلی ولایت بلخ می گوید: در 18 ماه اخیر آمار طلاق در ولایت بلخ  چهار الی پنج برابر بیشتر شده است.

طبق اظهارات وی20 درصد دیگر از متقاضیان طلاق با مشوره دهی و وساطت بزرگان، علما و مراکز مشوره دهی دوباره به زندگی مشترک خویش ادامه می دهند و 70 درصد در جریان دعوا از شکایت خود منصرف شده و به محکمه مراجعه نمی کنند و بین هم به توافق می رسند.

خرمی علاوه می کند، محکمه بعد از سپری شدن یک ماه از طرح دعوا وعدم مراجعۀ شخص مدعی دوسیه را می بندد.

به گفته خانم نادیه ثمر مسئول مساعدت های حقوقی برای زنان در ریاست امور زنان بلخ ، بیکاری و مشکلات اقتصادی در بسیاری موارد سبب تفریق می شود.

به باور وی بسیاری از مردان نمی توانند به دلیل مشکلات اقتصادی توقعات خانم های خود را بر آورده سازند و این به همراه عواملی چون سالها مهاجرت، عنعنات ناپسند و فشارهای روحی باعث افزایش آمار طلاق در ولایت بلخ می شود.

خانم ثمر می گوید: مسافرت بسیاری از مردان به خارج از کشور اضافه تر از 10 سال به طول می انجامد.

با این که متقاضیان تفریق رو به افزایش است، اما آمار ثبت شده ی طلاق در ریاست زنان بلخ نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نکرده است. در سال 1389 در این ریاست 14 مورد قضیۀ طلاق ثبت شده بود ولی در جریان سال جاری تا اکنون 6 قضیه ثبت شده است.

این در حالی است که بسیاری براین باورند، متقاضیان طلاق بیشتر به محاکم مراجعه می کنند تا نهادهای دفاع از حقوق زنان.

مولوی نظام الدین خرمی می گوید: امسال آمار متقاضیان تفریق زیاد است، اما فقط 10 درصد به طلاق می انجامد. وی می افزاید: در 12ماه سال 1389، 52 قضیه طلاق ثبت شده بود، در حالی که در 5 ماه امسال 34 قضیه به ثبت رسیده است.

سعدیه اکرامی معاون بخش مساعدت های حقوقی برای زنان در کمسیون مستقل حقوق بشر زون شمال با اشاره به سو استفاده مردان از صلاحیت های اختیاری خویش می گوید: مردان هر وقت دل شان خواست، زنان را بدون مراجعه به محاکم و یا کدام مرجع مسئول، به صورت عرفی طلاق می دهند که در غیر آن امار طلاق بیشتر می شد.

وی باور دارد که اینگونه طلاق های خودسر خانم ها را از حقوق قانونی خویش نیز محروم ساخته و مهریه آنان پرداخته نمی شود.

یکی از خانم های که خواهان طلاق است و نام خود را افشا نمی سازد می گوید: شوهرش با وی برخورد انسانی نداشته و وی را به تن فروشی مجبور می ساخته است. وی می افزاید: من تلاش کردم تا این مشکل را حل کنم اما تلاش هایم ناکام ماند.

این خانم در حال حاضر با مراجعه به مراکز دفاع از حقوق زن می خواهد طلاق بگیرد.

به گفته ی این خانم، کمسیون حقوق بشر و محکمه با شوهرش تماس گرفته اند اما وی حاضر به طلاق نیست. وی تاکید می کند که شوهرش می خواهد پول بدست آورد اما او نمی تواند این ذلت را بپذیرد.

محمد مرید مردی است که می خواهد خانمش را هر چه زودتر طلاق دهد. وی گلایه هایی زیادی داشت، اما نمی خواست صدایش ثبت شود. وی در حالی که از جای خود بلند می شد با ناراحتی گفت:" خداوند زندگی ره سر هیچ کس تنگ نکنه، طلاق... طلاق... یعنی آخرین چاره در زندگی زناشویی!"

به گفتهء محمد فرید این چاره زمانی مورد توجه زن و شوهر قرار می گیرد که در زندگی مشترک شان کاملا به بن بست رسیده باشد و دیگر نتوانند با هم کنار بیایند. وی در پایان گفت: " مشوره ها نیز سودی نبخشید، به ناچار به آخرین چاره رو آوردم."

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر