Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ناامنی در ولایت بلخ

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
سه شنبه 04 اسد 1390 ساعت 14:27

ناامنی در ولایت بلخ

گفته می شود، هشتاد درصد ازعوامل گسترش ناامنی‌ها ناشی از  گسترش فساد در دستگاه دولتی است.

هرچند در سال‌های اخیر در زمینه تامین صلح و امنیت در کشور تلاش‌هایی صورت گرفته، ولی تا هنوز این تلاش‌ها کمتر نتیجه داده است.

محمد یعقوب احمدزی؛ معین وزارت قبایل وسرحدات کشور که به ولایت‌های  زون شمال سفر کرده است. از ولایت بلخ نیز دیدن نمود. وی، هدف از سفر به ولایت بلخ  را رساندن پیام صلح برای موسفیدان و متنفذان عنوان نموده می‌گوید:" من آمدم تا نمایندگان اقوام مختلف را برای همکاری با پروسۀ صلح دعوت و تشویق کنم." وی فعالیت موسفیدان و سران قوم را در تامین بهتر صلح موثر دانسته می‌افزاید که اخیراً جامعۀ جهانی و دولت افغانستان تصمیم برای تامین پروسه صلح گرفته به همین منظور شورای صلح و کمیته‌های ولایتی صلح  ایجاد گردیده است.

وی، در ادامه تاکید می‌کند:" بزرگان اقوام نباید به کسانی که می‌خواهند در بین اقوام، اختلاف و نفاق ایجاد نمایند اجازۀ فعالیت و نفوذ دهند و موسفیدان با ایجاد جرگه‌ها دست اتحاد و برادری به همدیگر داده و فضای همدلی وهم پذیری را به وجود آورده و  از بروز هرگونه اختلاف بین اقوام جلوگیری کنند.

به گفته وی، این ازمسئولیت‌های اساسی موسفیدان هر منطقه است که نگذارند تا دشمنان ملت افغانستان با استفاده از نام‌هایی؛ مانند منطقه و زبان بین مردم نفاق و دورنگی ایجاد کنند.

محمد ظاهر وحدت؛ معاون ولایت بلخ می‌گوید:" مشکل افغانستان در حال حاضر فقط با تفاهم و ایجاد فضای مسالمت آمیز و همزیستی حل خواهد گردید. به باوروی در افغانستان شرایط کنارگذاشتن از بین رفته ودرحال حاضر شرایط کنار آمدن باید به کار گرفته شود. وی ادامه می دهد در افغانستان امکانات فراوان برای تمام افغان ها موجود است و باید اتباع کشور با همدلی واتحاد برای رفع مشکلات فراوانی که کشور درسه دهه جنگ متحمل گردیده است، اقدام نمایند.

زلمی یونسی؛ منشی شورای ولایتی صلح در ولایت بلخ می‌گوید:" در حال حاضر بسیاری ازاقوام از حضور شان دردولت راضی نبوده واین موضوع فاصله های زیادی را بین اقوام مختلف و دولت  ایجاد کرده است. به باور وی، این نارضایتی اقوام به اندازه ای رسیده که در رسانه‌های بین‌المللی سر و صدای تجزیۀ افغانستان و ایجاد حکومت فدرالی به گوش می رسد.

وی، درادامه می‌افزاید:" از مسئولیت‌های اساسی وزارت سرحدات اقوام و قبایل ایجاد بخش حل منازعات قومی وسپردن این وظیفه  به یکی از معینیت‌های این وزارت است که با کار موثر از این طریق باید مشکلات بین اقوام حل و فصل گردد.

رحمت الله از باشندگان ولایت بلخ با اشاره به سپرده نشدن کار به اهل کار می گوید:" در اکثر جرگه‌ها نمایند‌گان واقعی مردم راه نمی‌یابند و فقط همان چند نفر مشخص براساس روابط برای بارها انتخاب می‌گردند که به هیچ عنوان آنان از عموم مردم نمایندگی نمی‌کنند. وی تصریح می کند که به همین دلیل کشمکش و جنگ در کشور ختم نشده بلکه روز به روز افزایش یافته و مردم هر روز از فساد اداری رنج می برند،

ازسویی هم بیکاری و فقر به مردم فشار زیادی وارد می سازد.

زلمی یونسی، می‌افزاید:" 80 درصد از عوامل افزایش ناامنی‌ها در کشور مشکلات داخلی است که فساد دردرون حکومت نقش عمده دارد." وی با اشاره به فساد گسترده در اداره های دولتی، خاطر نشان می سازد:" زمانی که مردم به ادارات دولتی مراجعه می کنند، بی عدالتی  حق تلفی و فساد را مشاهده می کنند روز تا روز از دولت و کارکرد آن دلسرد گردیده، فاصله مردم با دولت بیشتر شده و زمینه برای نفوذ مخالفان نیز در بین مردم فراهم می گردد.

به باور وی، اگر مردم محل با مخالفان همکاری نکنند، هیچگاه مخالفان نخواهند توانست که در آن منطقه فعالیت نمایند؛ ولی ناامیدی مردم از دولت این زمینه را مساعد ساخته است.

وی براین باوراست که مقامات بلند رتبه دولتی ( اعضای کابینه) هرگز در قسمت رفع فساد اداری اقدام نکرده اند و ریاست جمهوری نیز با اینکه هر بار از وجود فساد در دستگاه حکومت خبر می‌دهد، ولی تاهنوز با هیچ یک وزیران متخلف، برخورد نکرده است.

آقای یونسی، ادامه میدهد هرگاه دولت با چند تن از مقامات بلند رتبه  که به فساد متهم اند برخورد نموده وآنان  را به محاکمه بکشاند دیگران نیز درس عبرت گرفته و از اعمال بدشان دست خواهند کشید.

وی هم چنان علاوه می کند شرایط امنیتی بلخ نسبت به چند سال قبل  حتی با یک سال قبل قابل مقایسه نبوده و بسیار نگران کننده می باشد. به باور وی این شرایط سخت به خاطر فاصله گرفتن مردم از دولت به وجود آمده است.

گفتنی است، ولایت بلخ محل نسبتاً آرام در شمال کشور محسوب می گردید که اکنون در این ولایت نیز ترور و دهشت، انفجار و تحرکات مخالفان دولت افزایش یافته و ادامه این وضع باعث نگرانی مردم این ولایت گردیده است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر