Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

گسترش شهرک‌های غیرقانونی

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
چهارشنبه 22 سرطان 1390 ساعت 08:50

گسترش شهرک‌های غیرقانونی

در بلخ 23 شهرک به صورت غیر قانونی ساخته شده و گفته می شود که سود این شهرک‌ها به جیب مافیای زمین می‌ رود.

به باور وزارت شهر سازی، گسترش شهرک ها در حاشیه شهرهای بزرگ نتیجه ای جز متضرر ساختن مردم ندارد.

داکترعبدالواسع بشریار؛ مشاور وزارت شهرسازی که به مزار شریف سفر نموده بود می گوید:" جنگ‌های سه دهه، سبب شده تا شهر های؛ کابل، هرات، مزار و جلال آباد به صورت بی رویه گسترش یابند."

به گفتۀ وی گسترش شهر به صورت نورمال باید سالانه 30 درصد باشد و باید به طور اوسط در سال، 5 درصد نفوس شهرها افزایش یابد؛ اما نا به سامانی های داخلی در کشور سبب شده تا شماری از زمین فروشان با استفاده از نفوذ شان دست به غصب زمین و ایجاد شهرک های رهایشی بزنند.

مشاور وزارت شهرسازی، آمار زمین‌های غصب شده را توسط مافیای زمین چهار ملیون جریب  عنوان می‌کند. وی از تلاش‌ها برای باز پس گیری این زمین‌ها خبر داده می گوید:" تاهنوز هم ساحات زیادی در تصرف غاصبان زمین است.

وی به منظور قانونمندشدن شهرک‌های تازه تاسیس از ایجاد ریاست تصفیه در ولایت های کشور خبرداده می‌گوید:" کار این نهاد را بررسی و مشخص ساختن میزان زمین‌های غصب شده تشکیل می دهد و رسیدگی به این مشکل مسئولیت مراجع عدلی و قضایی وخود ریاست تصفیه است."

بشریار، اضافه می کند که در ولایت بلخ 39 شهرک وجود دارد که فقط 16 شهرک آن مراحل قانونی خود را طی نموده که ساخت آن ها استندرد نمی باشد و 23 شهرک دیگر یا اجازه فعالیت ندارند و یاهم اسناد آنان تا کنون مراحل قانونی را طی نکرده اند. به باور وی، اکثریت این شهرک ها مربوط به زورمندان می باشد.

در همین حال، انجنیر محمد اسماعیل رحیمی؛ رییس شهر سازی ولایت بلخ از مشکلات فنی و ایمنی در این شهرک ها سخن می گوید. به نظر وی، شهرک های ساخته شده در این ولایت مشکلات فنی زیادی دارد وامکانات رهایشی از قبیل پارک تفریحی، فضای سبز وجاده‌ها مطابق با نقشۀ شهری در نظر گرفته نشده و اکثراً به صورت خود سرانه ساخته شده است.

کاتب شمس؛ رییس زراعت و مالداری بلخ، غصب زمین و گسترش شهرک سازی های غیرقانونی را برای نسل آینده تهدید جدی تلقی نموده می افزاید:" اکثر این شهر ک‌ها در دهۀ 70 خورشیدی پلان وطرح ریزی شده اند و شهرک هایی که در زمین‌های دولتی ساخته شده شناسایی گردیده و منتظر  فیصله مقامات با صلاحیت است که سر نوشت این شهرک چه خواهد شد."

داکتر محمد افضل حدید؛ رییس شورای ولایتی بلخ می گوید:" درطول سالیان متمادی زمین‌ها غصب گردیده و به شهرک های مختلف تبدیل گردیده است."

وی اضافه می کند زمانی که این شهرک ها ساخته می شوند بدون آگاهی از مسایل  زمین شناسی و زیست محیطی، مافیای زمین اقدام به ساخت شهرک و توزیع زمین برای مردم می نمایند؛ اما آنان فقط به فکر کسب پول ازاین طریق می باشند  که تا هنوز از این راه  پول هنگفتی را به جیب زده اند. اما آنان هیچ فکری در مورد آینده کسانی که قراراست دراین شهرک‌ها  زندگی کنند نکرده و مشکلات و نیازمندی هایی که مردم در آینده  با آن مواجه خواهند گردید، هیچ گاه در نظر گرفته نشده است.

وی هم چنان گسترش بی رویۀ شهر سازی در اطراف مزار شریف را خلاف قانون اساسی دانسته می افزاید:" تعدادی ازمردم از مواد قانون اساسی در مورد  خصوصی سازی وسپردن کاربه سکتور خصوصی تعبیر وتفسیر نادرست کرده اند."

به باور وی، شهر مزار شریف به صورت نا متوازن و نامنظم  گسترش یافته که در آینده مشکلات زیادی را هم برای شهروندان وهم برای شاروالی به وجود خواهد آورد. وی ادامه می دهد در حال حاضر که مزار شریف یک ساحۀ بسیار خرد است مقام‌های شاروالی به بسیاری از امور از قبیل تنظیف، ارایه خدمات برق و آب و سایر وسایل رهایشی به درستی رسیدگی نمی توانند در صورتی که این شهرچندین برابر بزرگ شود، آنگاه شاروالی هیچ گاه نخواهد توانست  که خدمات شهری را برای باشندگان این شهر عرضه نماید.

عدم توازن در سیستم شهرک سازی و ادامه غصب زمین های دولتی باعث تخریب فضای سبز نیز گردیده است.

به باور داکتر عبدالواسع بشریار، ادامه این وضع باعث تخریب زمین‌های زراعتی، باغ‌ها و ساحات سبز می‌شود.

به نظر وی، شهر مزار شریف از طرف شرق وغرب  بیش از اندازه وسیع شده است در حالی که ازجانب شمال وجنوب کمتر رشد داشته. وی می گوید:" در حال حاضر شهر مزار به ولسوالی خلم (که  پیش از این 50 کیلومتر با مزار شریف فاصله داشت) وصل شده است. به عقیدۀ وی، زمان آن رسیده که شهر مزار به صورت افقی نه بلکه به صورت عمودی رشد نماید؛ یعنی ساختمان‌های بزرگ و آپارتمان‌های متعدد ایجاد شود تااینکه نفوس شهری در یک ساحه متمرکز شوند و رسانیدن خدمات شهری برای باشندگان آسانتر شود.

پیش از این مقامات شهر سازی دولت افغانستان گفته بودند که ولایت بلخ پس از کابل مقام دوم را در غصب زمین‌های دولتی وغیردولتی دارد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر