Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اخاذی پولیس به نام "جرپولی"

تهيه شده توسط سید ظاهرعادلی
دوشنبه 06 سرطان 1390 ساعت 08:41

اخاذی پولیس به نام "جرپولی"

پولیس در کمربندی‌های اطراف شهر مزار از دریوران موترهای باربری مبالغی را به عنوان پول تلاشی (جر پولی) می گیرند.

در دروازۀ خروجی مزار؛ مانند سایر شهرها، کمربندی هایی تلاشی وجود دارد، دریوران مجبورند تا درکنار اجاره داری شاروالی و پول حق العبور ترانسپورت که قانونی می باشد  مبالغ دیگری به نام  "جرپولی" نیز بپردازند.

غوث الدین دریور موتر باربری که خود چندین بار جرپولی پرداخته است، می گوید:" هنگام عبور از کمربند سربازان از من بیش از صد افغانی به عنوان جر پولی تقاضا می‌کنند. بااینکه بار موتر من کچالو و پیاز می باشد اما هر بار به بهانۀ تلاشی موتر را متوقف می سازند  و در صورتی که مبلغ مورد نظر را نپردازم اجازۀ عبور داده نمی شود."

وی تصریح می کند که اگر به تقاضای پولیس پاسخ داده نشود موتر ساعت ها توقف داده می شود. این دریور موتر بار بری می گوید:" اگر موتر میوه و یا ترکاری بار باشد با توقف طولانی، گرمی هوا باعث پوسیدگی و از بین رفتن میوه می شود."

به گفته وی، این پول غیر قانونی است و در بدل پرداخت آن رسید داده نمی شود: " زمانی که بار را به مقصد می رسانیم بسیاری از  مالکان بار، این مبلغ را مجرا  نمی دهند."

گل حسن در مسیر جلال آباد - مزار شریف بار انتقال می دهد. او با اینکه ازکمر بندی های زیادی عبور می کند اما از کمر بند مزار شریف سخت شاکی است.  وی می‌گوید که حتا از موتر خالی در کمر بندی‌های مزار جر پولی اخذ می گردد:" بااینکه اسناد موتر من تکمیل است و لایسنس دارم اما زمانی که وارد شهر می شوم ترافیک می گوید که توغیر قانونی آمده ای و باید تا شب صبر کنی و اگر نه اجازۀ عبور نداری. اما زمانی که صد افغانی یا بیشتر از آن را بپردازم چه شب عبور کنم یا روز تفاوتی ندارد."

میرویس، دکاندار است. او همیشه اموال دکان خود را از دیگر ولایات وارد می سازد. وی می گوید:" زمانی که موترها به کمربند می رسد  دریوران تماس می گیرند که در کمر بند جرپولی تقاضا می کند ومن هم با اینکه می دانم این پول غیر قانونی است اما به خاطر اینکه اموال در کمربند زیاد توقف داده نشود، مجبورم هر بار این پول غیر قانونی را بپردازم."

اما شیر جان درانی؛ سخنگوی قومندانی امنیهء بلخ تمام این اتهامات را رد نموده، می‌گوید:" وظیفۀ پولیس تامین امنیت و بازرسی  عراده جات است و نیروهای پولیس هیچ گاه چنین کاری را انجام نمی دهند."

به گفتۀ درانی آنان چندین بار پیشنهاد جداساختن پوستۀ پولیس از مدیریت اجاره داری و ترانسپورت در کمربندی ها رانموده اند اما مسئولان اجاره داری و ترانسپورت می گویند درصورتی که نیروهای پولیس در محل نباشند، بسیاری از رانندگان حاضر به پرداخت اجاره داری شاروالی و ترانسپورت نشده و از منطقه فرار می کنند.

وسیم موتروان موتر باربری می گوید: با آنکه او هزینه های قانونی؛ یعنی اجاره داری شاروالی و پول ترانسپورت را پرداخته و رسید آن را دریافت می کند اما باز هم سربازان پولیس در کمربند از او و مالکان بار به زور جرپولی دریافت می دارند. او در باره مبلغ جر پولی می گوید که از 100 افغانی تا هزار افغانی پول می پردازند.

وی علاوه می کند:" همین چند روز قبل که یک شخص از قندهار در موتر من گوسفند بار نموده بود زمانی که به کمربند رسیدیم، پولیس گفت که باید 2000 افغانی بدهی، هرچند که ما وساطت نمودیم که این موتر گوسفند بار دارد  و اگر می خواهی جر بزنی ( تلاشی کنی ) موتر درخدمتت قرار دارد، گوش سربازان هیچ نمی شنید تااینکه بالاخره با چانه زدن های فراوان، 1500 افغانی را از آن شخص گرفتند."

شیر جان درانی، سخنگوی قومندانی امنیۀ بلخ می افزاید: با اینکه شماره های تماس قومندانی امنیه وپرسونل ( نوکریوالی قومندانی )همه جا در دسترس مردم قراردارد اما مردم مسئولان را درجریان قرار نمی دهند.

اما شهروندان و مالکان موترها می‌گویند که توزیع شماره ها بهانه ای برای خاموش ساختن اعتراضات مردم است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر