Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بیکاری عامل ناامنی

تهيه شده توسط قلعه نوی
چهارشنبه 01 سرطان 1390 ساعت 10:15

بیکاری عامل ناامنی

مقامات محلي ولايات حوزه غرب، بيكاري راعامل عمده ناامني خوانده هشدار مي دهند كه اگر درهمين راستا توجه صورت نگيرد، دامنه نا امني ها گسترش قابل ملاحظه خواهد یافت.

مسؤلان رياست كار و امور اجتماعي ولايت فراه ضمن بيان اين مطلب، از بيكاري بيش از 70 در صد جوانان در اين ولايت خبرداده وعامل عمده نا امني های موجود در اين ولايت را بيكاري عنوان مي نمايند.

محمد رسول؛ آمركار رياست كار و امور اجتماعي فراه در تماس به كليد، نبود زمينه هاي كاري وعدم توجه مقامات مركزي به مناطق دورافتاده را ازموارد تاثير گذار درامر نبود ظرفيت هاي كاري در اين ولايت عنوان نمود.

وي در ادامه افزود:" روند بيكاري در ولايت فراه باعث شده تا شمار زیادی ازجوانان در اين ولايت به مواد مخدر نيز معتاد گردند. آقاي رسول با انتقاد ازعملكرد وزارت كار و اموراجتماعي، بی توجهی این نهاد دولتی را غیر مسئولانه خواند و از افزايش روند بيكاري در اين ولايت اظهار نگراني نمود. وي ياد آور شد كه هرچند تعهدات در زمينه ايجاد فرصت هاي كاري از سوي برخي نهاد هاي دولتي و خصوصي صورت گرفته، ولي تا به حال كمتر بدان توجه شده است.

درهمين حال، مسؤلان در ولايت غور نيزبلند بودن نرخ بيكاري در اين ولايت را نگران كننده خوانده  و از  پيآمد هاي ناگوار آن هشدار داده اند.

داكترگل احمد عثماني؛ ریيس كار و امور اجتماعيي شهدا ومعلولان غور در مصاحبه ویژه با کلید، گفت:" مشكلات جدي جوانان در ولايت غور كمبود فرصت هاي كاري  است كه نه تنها در سطح شهر بلكه در سطح ولسوالي ها به ميزان قابل ملاحظه محسوس است. عثماني با تاييد عدم دسترسي جوانان به مراكز حرفوی در ولسوالي هاي  اين ولايت خاطر نشان ساخت كه درحال حاضر شمار محدودی از مراكز آموزشي براي جوانان در نظر گرفته شده كه در مقايسه برتعداد جوانان بيكار بسيار ناچيز است.

ریيس كار و امور اجتماعي ولايت غور با اشاره به دستيابي جوانان تحصيل كرده  به كارهاي اداري در اين ولايت، از مسؤلان خواست تا در راستای ايجاد زمينه هاي كاري براي افراد كم تحصيل و بيسواد نیز توجه نمايند.

در ولايت بادغيس نیز مسؤلان محلي از افزایش دامنه بیکاری نگرانی شان را ابراز داشته مي گويند: ازآنجايي كه پديده بيكاري دامنگير اگثريت جوانان درسطح كشور مي باشد ولايت بادغيس هم از اين امر جدا نبوده و اين معضل در اين ولايت هم مشاهده مي گردد.

شراف الدين مجيدي؛ سخنگوي دفتر والي بادغيس در رابطه گفت:" تلاش ها به منظور دستيابي جوانان به کار آغاز شده و قرار است در آينده نزديك نمايندگي جوانان دراين ولايت بازگشايي گردد."

مجيدي، بي ‌سوادي را عامل عمده افزايش بيكاران در اين ولايت خوانده به اين باور است كه براي جوانان تحصيل كرده زمينه هاي كاري بيشتر مساعد مي باشد.

در همين حال، برخي ازكارگران درهرات ضمن شكايت از نبود فرصت هاي كاري، مقامات دولتي را به سهل انگاري متهم نموده ،خواستار توجه جدي دولت به ایجاد زمینه های کار برای جوانان شده اند.

یکتن از کارگران فابریکه بتری سازی هرات مجیدالله هشدار مي گوید كه عامل عمده بد بختي ها را بيكاري تشكيل مي دهد.

به باور وی، اگر به اين معضل توجه  جدي صورت نگيرد عواقب وخيمي را به دنبال خواهد داشت " بیکاری سبب شده است که شماری از جوانان به صفوف طالبان رجوع نمایند."

نبود كار را برخي از صاحب نظران از موارد تاثير گذار در تشديد نا امني ها  مي خوانند.

همايون نظري از صاحب نظران درهرات مي گويد:" نبود كا ر در کشور باعث شده تا تعداد زيادي از جوانان براي به دست آوردن كار راهي كشورهاي همسايه گردند و با پيامد هاي ناگواري دو باره به كشور برگردنند."

به باور آگاهان امور اجتماعی و امنیتی، دولت مسئولیت دارد تا براي بهبود اوضاع اقتصادي مردم تلاش لازم را  انجام دهد زيرا در حال حاضربيش از60 درصد جوانان بيكار اند و درصورت گسترش فقر، گزينه ای كه تمام جوانان در پيش خواهند گرفت؛ مهاجرت به خارج از كشور( به خاطر يافتن كارو پيدا نمودن زمينه هاي شغلي) و یا اینکه ناگزیر خواهند شد تا به صفوف مخالفان بپیوندند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر