Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغان ها، رکورد دار مهاجرت در سطح جهان

تهيه شده توسط سجاد محمدی
سه شنبه 31 جوزا 1390 ساعت 10:15

افغان ها، رکورد دار مهاجرت در سطح جهان

همزمان با فرارسیدن 20 جون، روز جهانی مهاجرت، کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرد که پناهندگان افغان بزرگترین رقم مهاجران را در جهان تشکیل می دهد.

درهمین حال مقام ها در وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان می گویند، این وزارت تلاش می کند تا زمینهء برگشت آبرومندانه و اسکان مجدد مهاجرین افغان در کشور را فراهم کند.

عبدالصمد روحانی معین وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان می گوید، طی یک دههء اخیر، بیشتر از پنج و نیم میلیون افغان به صورت داوطلبانه از کشورهای خارجی به خصوص ایران و پاکستان به کشور باز گشته اند.

روحانی، جنگ، فقر و نبود زمینهء کار را دلیل اصلی مهاجرت میلیون ها افغان به کشورهای دیگر خوانده، می گوید:" اکنون وضعیت کشور نسبت به گذشته به مراتب خوب بوده و شرایط برای بازگشت مجدد این مهاجران فراهم است".

به گفتهء روحانی، باید برای مهاجرانی که به کشور برمی گردند، زمینهء خدمات اجتماعی و اسکان مجدد فراهم می گردد و وزارت مهاجرین 60 شهرک را در 32 ولایت برای عودت کنندگان درنظر گرفته است.

این در حالیست که پیتر نیکولاس رئیس دفتر کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان می گوید، هم اکنون افغانها بزرگترین جمعیت پناهندگان را در جهان تشکیل می دهند.

وی با تصریح بر اینکه طی سال های اخیر، یک سوم مهاجران افغان به صورت داوطلبانه به کشور شان بازگشته اند، اضافه می کند که این عودت کنندگان با مشکلات نبود زمین، کار و نا امنی روبرو هستند.

از سوی دیگر مهاجرانی که تا زه به کشور برگشته اند، نداشن سرپناه را اساسی ترین مشکل شان خوانده و از دولت خواستار توزیع زمین و فراهم کردن زمینهء کار هستند.

مسئولان کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان می گویند، برای هر افغان که به صورت داوطلبانه به افغانستان بر می گردند، مبلغ 150 دالر امریکایی جهت رفع نیازمندهای اولیهء آنان پرداخت می گردد.

رئیس جمهور کرزی در پیامی که به مناسبت روز جهانی مهاجرت منتشر کرده، به این نکته اشاره کرده است که  هم اکنون شش میلیون افغان در دیار هجرت و غربت به سر می برند.

رئیس جمهور در این پیام تصریح کرده است که دولت افغانستان مصصم است تا زمینهء برگشت آبرومندانهء همه مهاجران افغان را فراهم سازد و از کشورهای ایران و پاکستان خواستار فراهم آوری سهولت های لازم برای مهاجران افغان و رعایت کنوانسیون ها و میثاق های بین المللی در برابر مهاجران شده است.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان نیز تایید می کند که باوجود برگشت بیش از پنج میلیون افغان طی سال های اخیر به کشور، هم اکنون بیش از سه میلیون افغان در کشورهای پاکستان و ایران مهاجر هستند و صدها هزار تن دیگر در کشورهای اروپایی به سر می برند.

معین وزارت امور مهاجرین، دلیل مهاجرت افغان ها به اروپا را اقتصادی می داند و می گوید که در سال جاری 500 افغان از سوی کشورهای اروپایی اخراج شده و به افغانستان برگردانده شده اند.

سازمان ملل متحد 20 جون را به عنوان روز بین المللی مهاجرت نام گذاری کرده است.

وزارت مهاجرین و کمشنری عالی سازمان ملل متحد درحالی از برگشت پنج و نیم میلیون افغان به صورت داوطلبانه در سال های اخیر خبر می دهند که این عودت کنندگان همواره از نداشتن سرپناه و کار شکایت کرده و بخشی از آنان دوباره راه مهاجرت را درپیش گرفته اند.

از سوی دیگر درحالی در افغانستان از روز جهانی مهاجرت تجلیل صورت می گیرد که هم اکنون میلیون ها افغان در کشورهای دیگر به خصوص ایران و پاکستان مهاجرند و روزانه صدها افغان با قبول خطر مرگ به دلیل بی کاری راهی کشورهای اروپایی می شوند که در مواردی به دریا غرق می شوند و یا هم از سوی پولیس کشورهای دیگر مورد ضرب و شتم قرار می گیرند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر