Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

زنان و لت و كوب‌های مداوم

تهيه شده توسط مریم اکبری
سه شنبه 31 جوزا 1390 ساعت 08:49

زنان و لت و كوب‌های مداوم

اعمال خشونت و لت و كوب از مواردی بوده  كه همواره زنان با آن دچار بوده اند. كمسیون مستقل حقوق بشر اعلام كرده كه خشونت علیه زنان در  كشور افزایش یافته است. این كمسیون از ثبت بیش از دو هزار مورد خشونت علیه زنان در سال جاری خبر می دهد.

به گفته داكتر ثریا صبحرنگ؛ مسئول بخش دفاع از حقوق زنان كمسیون حقوق بشر، لت و كوب زنان در خانواده ها، ازدواج های اجباری، عدم پرداخت نفقه، ممانعت از رفتن به مكتب و فعالیت‌های اجتماعی، غصب ملكیت، فرار از منزل، خودسوزی ها و غیره از مواردی اند كه آزادی های فردی و مدنی زنان افغان را محدود می سازند.

كنوانسیون منع خشونت علیه زنان( كه افغانستان هم از امضا كنندگان آن است) خشونت علیه زنان را منع می كند، اما به باور كارشناسان، با آنهم تبعیض علیه زنان به صورت گسترده در افغانستان وجود داشته و خشونت علیه آنان بخشی از زندگی عادی شده است.

تلاش های بین المللی برای جلوگیری از اعمال خشونت علیه زنان در دسمبر سال 1993 منتج به آن شد كه  مجمع عمومی ملل متحد به طور رسمی در این زمینه اقدام نموده و اعلامیه جهانی منع خشونت علیه زنان را صادر كند.

عادله امر خیل؛ معاون بخش حمایت و انكشاف حقوق زنان در كمسیون حقوق بشر اعمال خشونت و لت و كوب زنان را از جمله خشونت هایی می داند كه بیشتر زنان افغان با آن مواجه هستند. ‌ ‌‌ ‌وی می گوید كه  مطابق ماده قانون اساسی، تعذیب‌ ‌انسان منع است و مجازاتی كه برای یک انسان مطابق جزایش داده می شود، نباید خلاف كرامت انسانی باشد، اما در خانواده‌ها زن برخلاف كرامت انسانی لت و كوب  و مدام شكنجه می شود.

ربابه ( نام مستعار) زنی است كه به بدترین وجه مورد لت و كوب و خشونت شوهرش قرار گرفته است.  او 13 سال قبل به مصلحت خانواده اش ازدواج كرده و اكنون 4 فرزند دارد. وی  از ابتدای ازدواج مورد خشونت و لت و كوب شوهرش قرار می گرفت و به خاطر ترس از جدایی فرزندانش و عدم آگاهی از حقوق اولیه، از وضع زندگی اش شكایت  نمی كرد، ‌اما سرانجام تحمل  و  صبر وی به پایان رسیده و برای اعاده حقوق خود به كمسیون حقوق بشر مراجعه می كند تا از بند ظلم و خشونت شوهر رهایی یابد.

خانم عادله در مورد این زن می گوید:" چند ماه پیش بعد از این كه  این زن مورد لت و كوب قـــرار می گیرد، شوهرش‌ سیخی را در آتش داغ كرده و توسط آن‌تمام اعضای بدن خانم را می سوزاند، حتی قسمت هایی از بدن زن سوخته  كه در ذهن هیچ انسانی قابل تصور نیست. این زن به طور فجیع از طرف شوهر شكنجه شده و با بدن مجروح و ناتوان خود را به كمسیون رسانده بود. شوهر وی علاوه بر شكنجه های مداوم در طول 13 سال او را‌ مجبور به انجام عمل نامشروع (لواط) نیـــــــز‌ می كرده است."

وی می افزاید كه چنین عملی از نظر اسلام حرام بوده و هر گاه مردی با خانم خود چنین عمل نامشروعی را انجام می دهد،  مطابق احكام قانون طلاق محسوب می شود، اما خانم به دلیل بی سوادی  و ترس نتوانسته بود به ارگان عدلی و قضایی مراجعه كند.

خانم عادله، معتقد است كه جراحات عمیق سوختگی در بدن زن،‌نشانگر این است كه تا چه حد مورد شكنجه شوهر قرار گرفته  و انجام چنین عمل از سوی یک فرد سالم بعید به نظر می آید. وی می گوید كه ‌شوهر ربابه دچار اختلالات روانی است و از شكنجه انسان لذت می برد.

‌وی علاوه می كند كه جامعه ما، ‌جامعه "مردسالار" و سنتی است كه  بیشتر مردان خواسته های شان را بر زنان تحمیل می كنند، ‌به همین دلیل زنان یا مجبور به ترک منزل شده یا دست به خودكشی و خودسوزی می زنند.

خانم عادله، خاطر نشان می كند كه این قضیه در حال حاضر جریان داشته ‌و به منظور بررسی به سارنوالی منع خشونت سپرده شده كه پس از تثبیت قضیه مبنی بر شكنجه خانم، ‌شخص مجرم به سزای عمل خود می رسد.

معاون بخش حمایت و انكشاف حقوق زنان در كمسیون حقوق بشر، عوامل چنین قضایا را گرفتن تویانهِ گزاف دانسته ادامه می دهد كه در افغانستان  بیشتر دختران در بدل مال و پول گزاف به فروش می رسند. زمانی كه آن ها مورد خرید و فروش قرار بگیرند، ‌‌شخصیت،‌ كرامت و حقوق آنان به عنوان یک انسان آزاد زیر سوال رفته و حقی برای دفاع به آن ها داده نمی شوند. بیشتر خانواده ها با گرفتن تویانه‌های گزاف  سرنوشت آینده  فرزندان شان را تباه می كنند. ‌ ‌

وی، بدین باور است كه 50 درصد ازدواج ها را در افغانستان ازدواج های اجباری تشكیل داده و به همین دلیل، هر سال گراف طلاق بالا می رود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر