Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خطر آلودگی حوض‌های آببازی

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
سه شنبه 17 جوزا 1390 ساعت 14:44

خطر آلودگی حوض‌های آببازی

در ولایت بلخ ده‌ها حوض آب بازی، بدون رعایت موارد صحی  و دور از چشم ارگان‌های مسئول مورد استفاده جوانان و نوجوانان قرار می گیرد.

حوض تاشکند؛ یكی از این حوض ها می باشد. این حوض كه در دشت شور شهر مزار شریف قراردارد، آبش بسیار گندیده و مایل به زرد معلوم می شود، اطراف این حوض خاکی بوده و این وضع باعث سرایت خاك و غبار به داخل آن می شود.

مرد پیری که از این حوض نگهبانی می کند، می گوید:"آب این حوض پاک است، اما اطفال و کسانی که به پاکی و نظافت توجه نمی کنند با پاهای برهنهء خود بالای خاک می روند و با پاهای پر از گل و لای وارد حوض می شوند و ماهم کنترول نمی توانیم."

استفاده از این حوض‌ها برای آب بازی، شماری از شهروندان را به امراض جلدی مبتلا ساخته و آنان پس از مراجعه به داكتر دریافته اند كه آلودگی آب حوض باعث این مرض شده است.

محمد رفیع یکی از آسیب دیدگانی است که با برادر كوچك خود پس آب آبازی در یکی از حوض های شهرمزارشریف به مرض جلدی مبتلا شده است. وی می گوید:" ده روز پیش در یکی از حوض ها در دشت شور شهر مزارشریف آب بازی نمودم، اما پس از آن بدنم مملو از دانه های آبدار شد و جلد برادرم هم به طور کامل سرخ و کبود گردید." وی می‌افزاید:" پس از این هرگزبه حوض های آب بازی عمومی نخواهم رفت."

به گفتهء رفیع، آب تعدادی از این حوض ها برای چندین روز تخلیه نمی شود، استفاده از لُنگ های آلوده نیز سبب انتشار بیماری و مکروب می گردد. وی تصریح می کند:" افرادی که در این حوض ها برای آب بازی می آیند، قبل از آب بازی بدن شان را پاک نمی کنند."

جواد یکی دیگر از این جوانان نیز لب به شکایت گشوده، می گوید:" آب بسیاری از حوض ها آلوده بوده و از وسایل آب بازی به صورت مکرر چندین تن استفاده می کنند."

وی اضافه می كند:" در حوض آب بازی "نوبهار" که نسبتاً پاک است هم اکنون صدها لُنگ مرطوب در آن به کرایه داده می شود و از صبح تا عصر صدها تن ازآن استفاده می کنند."

هرچند مسؤلان این حوض حاضر به مصاحبه نشدند اما پسری 16 ساله ای که در این جا کار می کند، می گوید:" مراجعان زیاد است، فرصت نیست که لُنگ ها و لباس های آب بازی را در معرض نور آفتاب قرار دهیم، به این خاطر لنگ های تر در یکجا نگهداری می شود."

جواد كه طی چندین سال درحوض ها آب بازی می کند، می گوید: " شاروالی در این زمینه بی تفاوت بوده وبا وجودی که مسؤلیت دارند هیچ اقدامی نمی‌کنند، مالکان این حوض ها اگر خدمات معیاری ارایه نمی کنند باید جریمه شوند و در صورتی تکرار حوض شان مسدود شود."

حاجی محمد آغا جان، رییس تفتیش و تنظیم مارکیت‌های شاروالی بلخ می گوید که  تا هنوز در باره رسیدگی به وضعیت حوض های آب بازی هیچ اقدامی نکرده اند. اما وی تأكید می كند كه به زودی توسط هیئت مشترك از ریاست های صحت عامه، محیط زیست و شاروالی شهر مزارشریف، بر حوض های عمومی نظارت و كنترول صورت خواهد گرفت.

سید نادر، نگهبان در یکی از حوض های آب بازی مالکان حوض ها وحمام ها را به سود جویی و عدم ارایه خدمات مناسب متهم نموده و از آنان می خواهد که صحت و سلامتی مردم را فدای منافع شخصی شان نکنند.

داکتر میرویس ربیع، رییس صحت عامه ولایت بلخ با تأكید بر نظارت این حوض ها توسط ارگان های ذیربط،  چنین هشدار می دهد:" درصورت عدم كنترول این حوض ها، ما شاهد ابتلای بسیاری از جوانان به امراض ساری و خطرناك خواهیم بود."

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر