Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

غم زندگی و رنج بیکاری

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
سه شنبه 10 جوزا 1390 ساعت 09:07

غم زندگی و رنج بیکاری

افزایش بیکاری در ولایت بلخ  سبب مهاجرت جوانان به کشورهای همسایه و دست زدن آنان به اعمال خلاف می‌گردد.

خلیفه قربان که با وسایل کارش در کنار سرک به انتظار یافتن کار تا ساعت ده و نیم منتظر مانده و چهرۀ آفتاب سوخته اش نشان می‌دهد که دیگر امیدی به یافتن کار ندارد، می‌گوید:" وضعیت کار نسبت به سال‌های قبل خرابتر شده و بیکاری افزایش یافته است." او در هفته یک تا دو روز به زحمت کار روز مزد پیدا می‌کند و مابقی روزها بیکار می‌ماند. 15 تن از اقارب این مرد برای کار به کشورهای همسایه؛ یعنی ایران وپاکستان رفته بودند، ولی پس از مدت کوتاهی باز گشت نمودند و تا هنوز 3 تن شان مفقود الاثر شده اند. بستگان این مرد وضعیت کار مهاجران افغان در کشورهای همسایه را نیز بسیار خطرناک و پر از مشقت خوانده گفته اند که وضعیت کار در کشورهای همسایه نسبت به سال‌های پیش خراب شده است.

راز محمد از دیگر باشندگان مزار شریف است. وی می گوید:"چند تن از دوستان و بستگانم برای کار به کشورهای همسایه رفته اند، ولی من به دلیل که پول برای رفتن ندارم و از سویی نمی‎توانم که فامیل خود را بدون سرپرست رها کنم از این تصمیم منصرف شده ام." به باور وی آنان در ایران روزانه معادل 700 افغانی کار می‌کنند، درصورتی که اگر در افغانستان باشند روز 200 افغانی نیز کار یافت نمی توانند.

وی با اندوه تمام می‎گوید:" زمانی که انسان فقیر شد و فرزندانش گرسنه ماند برای تامین معاش فامیل خود دست به هر کاری می‌زند از سرقت گرفته تا اختطاف وپیوستن به مخالفان دولت و..."

عبدالقدیر، مدیر اداری ریاست کار و امور اجتماعی شهدا و معلولان ولایت بلخ،  افزایش نفوس در شهر مزار شریف و خشکسالی را از جمله عوامل بیکاری دانسته می‌افزاید:" هرچند این ریاست و موسسات خصوصی در بخش های  آموزش حرفه ای فعالیت می نمایند، ولی اکثراً این حرفه‌ها بازار تقاضای مناسب نداشته و تکراری اند." به گفتۀ عبد القدیر کورس های آموزش حرفه ای بیشتر در شغل های آهنگری، نجاری و خیاطی شاگرد تربیه می کنند و در جریان شش ماه این شاگردان مهارت های حرفه ای را فرا می گیرند. هرچند آهنگری (فلز کاری ) بازار تقاضای خوب دارد؛ اما هر چه که شمار فارغان کورس‌های حرفه آموزی زیاد می‌شوند تقاضا کم شده و شمار جوانان بیکار افزایش می یابند.

وی، بالا رفتن گراف بیکاری را با افزایش بزهکاری اجتماعی مرتبط می داند.

حکمت الله قربانی، رییس اتحادیۀ‌ملی کارگران بلخ براین باور است که وضعیت کارگران در بلخ بهتر بوده وعلاوه از بخش‌های خصوصی، افراد زیادتری در شغل های آزاد نیز جذب گردیده اند. وی می افزاید در جریان سال  1390 خورشیدی 2 تا 3 هزار تن درکارهای مختلف جذب گردیده اند اما هنوز هم تعداد زیادی از مردم از بیکاری رنج می برند و در این ولایت نزدیک به 70 در صد از کسانی که  واجد شرایط کار  می باشند یا بیکار اند و یا از نبود کار مناسب و مصئون رنج می برند. وی می‌افزاید مشکل زمانی حل می گردد که دولت در بخش زراعت،  صنعت  و معدن توجه جدی کند.

به باور وی، دولت با ایجاد زمینه‌های زراعت بهتر و بازار فروش برای محصولات دهقانان می تواند تعداد زیادی از مردم را به این پیشه مصروف سازد و با فعال شدن کوپراتیف‌های زراعتی زمینه کار برای بسیاری از کارخانه ها نیز فراهم می گردد. وی تاکید می کند که با استخراج معادن، چرخۀ صنعتی کشور به گردش در آمده و مردم از بیکاری نجات پیدا می کنند.

باشندگان شهر مزار شریف می گویند که سرمایه گزاران خصوصی پول های شان را در جاهای نامناسب؛ مانند هوتل های عروسی و یا هم کشورهای خارجی سرمایه گزاری می کنند و در قبال مردم فقیر  جامعه  احساس مسئولیت نداشته و دولت هم دراین زمینه ساکت و بی تفاوت مانده است.

این درحالیست که همه روزه صدها تن از کارگران در جاده‌های شهر مزار شریف به امید یافتن کار تا شب هنگام منتظر می‌مانند و شب با دست خالی و دنیایی از نا امیدی به خانه های شان بر می گردند. هر سال در این فصل سال کارهای مربوط به کشت و زراعت رونق به سزایی داشت، اما امسال به دلیل تشدید خشک سالی، زمین داران به کارگران روز مزد مراجعه نمی کنند.

گفتنی است، شهر مزار شریف در جریان یک دهه اخیر نظر به امنیت نسبی که دارد جایگاه مناسبی برای شهروندان کشور به شمار می رود.

اما با سرازیر شدن مردم از ولایات دیگر به این شهر، باشندگان بومی و غیر بومی از درد بیکاری رنج می‌برند.

هر چند در سال‌های آغازین حکومت جدید وضعیت کار نسبتاً بهتر بود اما در سال‌های اخیر روز به روز شمار بیکاران در این شهر افزایش می یابند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر