Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آبخور گوسفندی در سایهء بی‌سوادی

تهيه شده توسط سید ظاهرعادلی
دوشنبه 09 جوزا 1390 ساعت 09:02

آبخور گوسفندی در سایهء بی‌سوادی

ده‌ها تن از دختران در قریۀ آبخور ولسوالی "گوسفندی" پس از پایان دورۀ متوسطه  به دلیل  نداشتن لیسه و معلم مسلکی  از  ادامه آموزش و پرورش محروم شدند.

هم چنان دراین قریه صدها شاگرد اعم از دختر و پسر در فضای مختلط با داشتن 4 صنف درسی به تحصیلات ابتدایی شان  ادامه می دهند.

محمد علی اکبری، قریه دار این قریه می گوید، فقط چهار صنف تدریسی وجود دارد و فرزندان آنان در زمینۀ فراگیری تعلیم وتربیت با مشکلات فراوان مواجه اند به گونه ای که تعدادی از آنان  در زیر افتاب و تعدادی  در فضای نامناسب در زیر خیمه ها درس می خوانند."

به باور وی مشکل دیگر یک جا بودن شاگردان دختر و پسر می باشند که ممکن است در آینده مشکلاتی را ایجاد نماید.

عبدالحسین غلامی، سرمعلم مکتب متوسطۀ "آبخور" می گوید:" هر چند این مکتب مشکل کمبود جا، مواد درسی و... دارد اما  در دوسال اخیر مشکل تازه ای رخ نموده است." وی تصریح می کند دوسال است که مکتب آنان از صنف نهم فارغ می دهد و شاگردان پسر در لیسۀ مرکز ولسوالی که نزدیک به 20 کیلومتر از قریۀ آنان   فاصله دارد به درس شان ادامه می دهند اما شاگردان دختر که شمار شان به 30 تن می رسند و20  تن دیگر در سال جاری؛ یعنی 1390 فارغ می گردند و مجموعاً به 50 تن می رسند به دلیل نبود تشکیل لیسه و دوری راه   نتوانسته اند به درس‌های شان ادامه دهند و بدین ترتیب زحمات 9 ساله این  شاگردان به هدر رفته است.

به عقیدۀ وی چون این قریه جنگ زده و مردم آن در نهایت فقر و تنگدستی زندگی دارند، فامیل های این دختران توانایی  پرداخت هزینۀ بود و باش و اسکان این دختران را در لیسۀ نسوان مرکز ولسوالی ندارند.

سید حبیب الله سادات، ولسوال گوسفندی تصریح می کند که او به باشندگان این قریه پیشنهاد کرده اند که در نزدیکی ولسوالی برای دختران لیلیه ایجاد نمایند اما مردم این قریه  توان اقتصادی این کار را ندارند.

وی اضافه می کند که این مشکل را با ریاست معارف ولایت سرپل در میان گذاشته اند و این ریاست  وعده داده  تا مکتب "آبخور "  به لیسه ارتقا پیدا کند اما با اینکه مدت زیادی از این وعده سپری شده، ولی  تا هنوز این وعده  تحقق نیافته است.

ولسوال گوسفندی، می‌افزاید که این ولسوالی نزدیک به 120 هزار جمعیت دارد و ساحۀ وسیعی از خاک ولایت سرپل را احتوا می نماید و از جانبی با اینکه قریه‌های این مردم سال‌ها محل درگیری و جنگ بوده ازاین ناحیه مردم آسیب شدیدی دیده اند. وی با برشمردن مصیبت هایی که بر این مردم وارد شده می گوید:" در حال حاضر باشندگان این قریه با دولت همکار ی دارند، صلح و امنیت در این ولسوالی حاکم است، اما با وصف این شرایط در این ولسوالی  21 مکتب ابتداییه و متوسطه  و 4 باب لیسه وجود دارد که به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای مردم نیست."  به عقیدۀ وی نبود اساتید مسلکی نیز از اساسی ترین مشکلاتی است که  معارف این ولسوالی با آن مواجه است.

عبدالحسین غلامی، سر معلم مکتب "آبخور" می‌گوید در حال حاضر آنان اساتید مسلکی ندارند و در صورتی که خواسته باشند این اساتید را بیاورند باید علاوه از معاش دولتی دیگر امتیازات از طرف مردم پرداخته شود. قریۀ آبخور کوهستانی و دور افتاده است معلمان با دو برابر امتیاز هم حاضر به تدریس در این محل نمی گردند. وی ادامه می دهد: چندی قبل که برای لیسۀ مرکز ولسوالی به 7 معلم مسلکی نیاز بود این معلمان را از ولسوالی سنگچارک آوردند که علاوه از معاش دولتی باید شاگردان سالانه برای هر معلم 120 هزار افغانی بپردازند.

آبخور قریه ای است که درحدود 20 کیلومتر با مرکز ولسوالی گوسفندی فاصله دارد.

در حال حاضر در این قریه  بیش از 800 فامیل زندگی می‌کنند.

این قریۀ در جریان سال‌های 1377 تا 1380 به صحنۀ نبرد بین طالبان و جبهۀ متحد شمال تبدیل و به همین منظور به طور کامل حریق و به مدت 5 سال خالی از سکنه بوده است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر