Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

‌حق آموزش برای زنان ‌

تهيه شده توسط بهنام فردیس
چهارشنبه 28 ثور 1390 ساعت 11:14

‌حق آموزش برای زنان ‌

با آنكه دسترسی زنـان و دختران به آموزش بر اساس قانون از نیازهای حقوقی آنان به شمار می‌رود، اما هنوز هم شمار زیادی از زنان كشور از حق آموزش محروم می باشند.

هر چند پس از سقوط رژیم طالبان تا حد زیادی زمینه آموزش و پرورش، برای دختران و زنان در ولایت هرات مساعد گردیده، اما با آن هم بسیاری از زنان به خصوص دخترانی، كه در مناطق دور دست این ولایت زندگی می كنند به چنین امكاناتی دست نیافته اند. ‌ ‌

در همین حال، شماری از فعالان حقوق زن در هرات عواملی چون ازدواج های زود هنگام، مشكلات امنیتی، اقتصادی، تهدیدهای مخالفان و عدم آگاهی برخی از فامیل‌ها را از عمده ترین علل وعوامل محرومیت زنان و دختران از تحصیل، عنوان می‌كنند.

خانم فریما فیض زاده، مدیر حقوقی ریاست امور زنان در ولایت هرات می‌گوید:"علاوه بر این كه زنان و دختران در مناطق دور دست هرات از سوی  مخالفان دولت به خاطر ادامه تحصیل با انــــواع تهدیدها مواجه می باشند، در بسیاری از مــــوارد فامیل‌ها نیز به دلیل داشتن مفكوره‌های غلط و سنتی، مانع ادامهِ تحصیل دختران شان می گردند."

صدیقه یكتن از زنان ولایت هــــرات، از جمله افرادی است كه به خاطر رفتن به مكتب بارها از سوی خانواده سرزنش شده است. وی می‌گوید: "باآن كه برادرم مرا از مكتب رفتن ممانعت می كرد اما من قربانی خواست‌های برادرم نشده و به تحصیلم ادامه دادم"، او می‌افزاید: "شمار زیادی ازدختران به خاطــــر ممانعت فــــامیل از ادامه تحصیل رنج‌های زیادی را متحمل می گردند."

چندی پیش مــــوسسه بین‌المللــــی آكسفام كه تحقیقاتی را در 17 ولایت افغانستان انجام داد، ازدواج های اجباری، نبود امنیت، عدم حمایت‌های خانوادگی از دختران برای رفتن به مكتب و نبود مكاتب دخترانــــه و استادان زن را از مــــــــوانع اساسی ممانعت دختران و محروم شدن از حق تحصیل، بر شمرد.

خانم خسروی، رئیس شورای زنان ولایت هرات نیز حق دسترسی به تعلیم وتربیت را از حقوق اجتماعی زنان و دختران كشور دانسته می گوید: "درقسمت تعلیم و تربیت برای دختران در هرات به ویژه در نقاط دوردست به خاطر سنتی بودن جامعه نگرانی‌هایی وجود دارد كه باید دولت زمینه‌های تعلیم و تربیت بهتر را برای دختران در آن مناطق مساعد كند." ‌ ‌

خانم عزیزه محاكی، مسئول نهاد حمایت از زنان حوزه غرب كشور تلاش هـــــای دولت و نهادهای خصوصی  را طی چند سال گذشته برای بازسازی نظام معارف و ارتقاء سطح علمی این كشور قابل قدر دانسته، معتقد است كه با وصف پیشرفت‌های زیاد درعرصه معارف، برای زنان و دختران مناطق دور افتاده زمینه ها و سهولت های آموزشی ایجاد نشده است.

از سوی دیگر تهدیدهای امنیتی نیز از مشكلات اساسی تعلیم و تربیه در كشور شمرده می‌شود. ‌ ‌

در چند سال اخیر شاهد حادثه های دلخراش از جمله بــــه آتش كشیده شــــدن چندین مكتب دخترانه، اسیدپاشی بر دختران مكتب در قندهار،  حمله بر دو مكتب دختــــرانه در ولایــــت لوگر،  مسمومیت شماری از دختران در یكی دو مكتب در شمال كشور، اختطاف‌ها و تجاوز جنسی بر دختران و ... از مواردی اند كه فامیل ها را وا داشته  تا مانع دختران شان از رفتن به مكتب شوند.

چندی پیش خانم سیما سمر، رئیس كمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن نگرانی از وضعیت آموزشی و محروم بودن دختران و زنان مناطق دوردست كشور گفت: "دولت موظف است كه شرایط را برای تعلیم و تربیت دختران در سراسر كشور فراهم كند زیرا پیشرفت هر كشوری وابسته به ارتقاء و پیشرفت زنان و دختران آن است."

مسئولان معارف ولایت هرات می گویند كه بخش زیادی از متعلمان دختر كه از آموختن سواد محروم می باشند در مناطق روستایی زندگی می كنند، این ریاست توجه خاصــــی را به این مناطق مبذول خواهد داشت و تلاش خــــواهد كرد تا با تشویق و سهم گیـــری مــــردم محلی و نهادهای دیگر در این راستا اقداماتی را روی دست گیرند.

آقای طاهری افزود: "در حال حاضر از حدود 780 هزار شاگرد در ایـــــــن ولایت 48 در صد آنان را دختران تشكیل می دهند."

خانم منیژه صادق، رئیس امور زنان ولایت هرات نیز می‌گوید: "در مقایسه بــــــه چند سال گذشته پیشرفت های چشم گیری در زمینه تحصیل زنان در این ولایت به وجود آمده و سطح سواد خانم ها و دختران افزایش یافته است."

مسئولان ریاست معارف هرات، اظهار می دارند كه طی سال روان در ایـــــن ولایت میزان شمولیت دختران  در مكاتب افزایش یافته و هم اكنون حدود400 هزار شاگرد دختر در 631 مكتب در سطح شهر و ولسوالی‌های هــــــرات، مصروف ادامهِ تحصیل اند. آنان ادعا دارند كه در سال گذشته، 3000 دختر از صنف 12 فارغ شده و در امتحان كانكور شركت كرده اند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

نوشتن نظر