Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بهبود معارف در ولایت بلخ

تهيه شده توسط سید ظاهر عادلی
سه شنبه 23 حمل 1390 ساعت 09:26

بهبود معارف در ولایت بلخ

مسئولان ریاست معارف ولایت بلخ با پذیرش برخی از مشکلات از بهبود وضعیت معارف خبر داده گفته اند که کیفیت نظام آموزشی بهتر شده است.

در ولایت بلخ بیش از 5 صد هزار شاگرد  مصروف تعلیم می‏باشند  و قرار است 30 هزار تن دیگر در سال جاری شامل مکاتب شوند.

مقام های ریاست معارف بلخ، سال 1389 خورشیدی را سال موفقیت آمیز برای این ریاست دانسته می گویند  که معارف بلخ در این سال رشد قابل ملاحظه ای نموده است.

قیس‏ مهر آیین رییس معارف بلخ با اشاره به فعالیت‏ها و دست آوردهای این ریاست در سال 1389 می‏گوید:" در سال گذشته سنگ تهداب 68 باب مکتب به زمین گذاشته شده که از جملۀ این مکاتب 20 باب آن به بهره برداری سپرده شده و کار ساختمان مکاتب دیگر 20 تا 90 درصد پیش رفته است."

وی از برگزاری سمینارهایی در قسمت مدیریت و پیداگوژی برای معلمان، مدیران مکاتب و مدیران معارف خبر داده گفت:" لابراتوار های آموزشی را به منظور بلند بردن ظرفیت دانش معلمان مضمون‏های ساینس(فزیک کیمیا و بیولوژی ) دایر کردیم که 1هزار معلم شامل این سمینارها گردیده اند."

به گفتۀ وی در جریان سال گذشته 160 باب لابراتوار و کتابخانه در نقاط مختلف این ولایت ایجاد گردیده است.

به باور رییس معارف بلخ، تعهد معلمان نسبت به سال های گذشته بیشتر شده و آنان با مسئولیت پذیری و جدیت بیشتری  آمادۀ  تدریس وآموزش می باشند. مهر آیین می افزاید :" کار توزیع کتب درسی نیز پیش از شروع سال تعلیمی به پایان رسید."

وی تاکید می کند که این کار بدین جهت صورت گرفته تا شاگردان پیش از شروع سال آموزشی آمادگی داشته باشند .

محمد اکبر یکی از متعلمان در ولایت بلخ می گوید:" شیوۀ تدریس و مسئولیت پذیری معلمان نسبت به سال‏های گذشته بهتر شده است."

محمد ‏یما، متعلم مکتب است. او غیر مسلکی بودن معلمان را مشکل اساسی در بهبود وضع معارف بیان نموده به این باوراست که بسیاری از معلمان یا غیر مسلکی اند و یا هم به رشته های مغایر با مسلک شان به وظیفه گماشته شده اند. او به این باوراست که این کمبودی سبب می شود تا معلم بالای صنف و مضمون تسلط کامل نداشته باشد و نتواند به نحو احسن شاگردان را تدریس نماید که این امر سبب ضایع شدن وقت متعلمان و عقب ماندگی درسی آنان می گردد.

محمد حسین، مدیر معارف در منطقۀ چاهی  ولسوالی دولت آباد  ولایت بلخ، به این باوراست  که در جریان سال گذشته در نقاط دور دست ولایت بلخ  اکثر اوقات مشکلات امنیتی سبب می گردید تا معلمان و متعلمان به ویژه دختران تهدید شوند و یا احساس امنیت ننموده  و در مکتب حاضر نشوند. به باور وی معلمان هنوز هم در سراسر این ولایت از مشکل اقتصادی رنج می برند. اما خود آنان در ولسوالی شان با کمبود اساتید مسلکی مواجه اند.

وی می گوید:"  بیشتر افرادی که دارای توانمندی و تحصیلات عالی می باشند در موسسه‏های خصوصی کار می کنند و هم چنان اگر این افراد در خدمت معارف باشند حاضر نیستند تا در ولسوالی های دوردست فعالیت نمایند."

به باور وی این موضوع سبب می گردد تا تعداد زیادی از متعلمان در ولسوالی ها، بدون معلم مسلکی مانده و ساعات درسی شان را بدون آموزش سپری نمایند.

وی از مقامات معارف می خواهد تا در قسمت جذب و  فرستادن افراد مسلکی به نقاط دور دست اقدام کنند.

رئیس معارف بلخ نبود معلمان مسلکی وتعمیر درسی استندرد را از جمله مشکلات اساسی معارف دانسته می افزاید که آنان در جریان سال گذشته 60 درصد از مشکلات را حل نموده اند.

قیس مهر آیین هم می گوید، در این ولایت بیش از 10هزار معلم مشغول ایفای وظیفه اند و 40 درصد آنان افراد غیر مسلکی بوده که بیشتر در ولسوالی ها تدریس می کنند.

وی می افزاید، وزارت معارف در نظر دارد که کورس های داخل خدمت را برای معلمان در ولسوالی ها فعال سازد و نیز برای آن مناطقی که  ضرورت زیاد به  تربیت معلمان مسلکی  احساس می‏شود تعدادی از موسسات خارجی حاضر به همکاری با معارف گردیده اند.

رییس معارف بلخ تصریح کرد که  موسسۀ " اکشن اید" برای هرمعلم ماهانه 7500 افغانی پرداخت می‏کند.

گفته می شود این معلمان از معاش دولتی نیز مستفید می شوند و با عملی شدن برنامه اباته و اعاشه معلمان از طریق موسسۀ " اکشن اید" برخی از مشکلات معلمان رفع خواهد شد.

در حال حاضر در ولایت بلخ 520 باب مکتب فعالیت دارد که  160 باب  آن  فاقد تعمیر درسی می باشد اما مقامات معارف می گویند در نظر دارند تا در سال آینده خورشیدی برای 50 باب مکتب تعمیر درسی بسازند.

گفتنی است،  در ریاست معارف بلخ بیش از 13 هزار و 5 صد تن به شمول معلمان رسمی ، اجیر وسایر کارمندان معارف مشغول فعالیت می‏باشند. مقام ها در وزارت معارف می گویند که در سال گذشته بیش از 8 هزار تن از معلمان شامل رتب معاشات گردیده‏اند و این می تواند برای رفع مشکل اقتصادی آنان سودمند باشد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • يكشنبه 13 سرطان 1395 ساعت 02:17 | محمد بصیر
    من به والی ولایت بلخ و رییس معارف بلخ شکایت دارم میخواهم به گوش شان برسد، که به مکتب لیسه باختر به شعبه اجرائیه اش شخصی مسفد است که به مشت میز کامپیوتر نشسته و مراجعین که نزد اش میآید برای تائید نمرات سه ساله شان، اما این شخص بخاطر اجرا اش از مردم پول میخواهد به هر بهانه و همرای اش رویه زشت میکنه و دیگر ها هم که نشسته تماشا میکنند همه هم دست هستند، به این شهر اشخاص را می شناسم که 16 پاس هستند فارغ تحصیل رشته انجنیری کامپیوتر ساینس و حقوق اما بی کار هستند اما این گونه اشخاص که به کمپیوتر گیم بازی میکرد و آهنگ عاشقی مانده بود به ماه مبارک رمضان من شاهد اش بودم که کارم را نمی خواست اجرا بکند، این اشخاص مفسد خبیث باید اخاج شود و اشخاص درست جای گزین شود، دیتابیس شان به کتابچه است در حال که مکتب دارای کامپیوتر است اما نمی توانند ازش استفاده کنند چود بلد نیستند، و مردم سرگردان میکنند به مشکل ای دی شخص پیدا میشود

نوشتن نظر