Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بلخ در آرزوی روشنایی دایمی

تهيه شده توسط سید ظاهرعادلی - بلخ
سه شنبه 02 حمل 1390 ساعت 15:09

بلخ در آرزوی روشنایی دایمی

مردم در شهر مزار شریف از نداشتن برق دایمی شکایت نموده می گویند که به دلیل پایین بودن ولتاژ برق در ساعت هایی که برق دارند نمی‏توانند از انرژی آن استفاده کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که  در سال جدید خورشیدی تمام مشتریان برق در مزار شریف از سیستم پرداخت صرفیۀ برق توسط بل، مستفید خواهند شد.

حاجی غلام سرور که درمرکز شهر مزار شریف زندگی می کند، می‏گوید:"تاهنوز از سیستم پرداخت پول از طریق  بل استفاده نکردم و کارکرد سیستم جدید مبهم و غیر شفاف است."

وی با ابراز نگرانی از عدم شفافیت در حسابدهی صرفیهء برق می گوید:" کسانی که توسط بل، پول صرفیۀ برق خود را می پردازند مصرف پرداخت پول صرفیۀ برق شان نسبت به گذشته دو برابر افزایش یافته است."  او می گوید دیده است کسانی که قبل از این در دو ماه یک هزار افغانی پول صرفیۀ برق می پرداختند بعد ازآمدن سیستم بل 2 هزار افغانی می پردازند.  وی از مقام‏های مسئول می خواهد تا در کارهای شان شفافیت و صداقت داشته باشند.

در همین حال، انجنیر محمد ناصر، رییس بلخ برشنا، تصریح می کند که جکشن اول ودوم در مزار شریف به صورت مکمل تحت پوشش سیستم بل قرار گرفته و نزدیک به 24 هزار مشترک در این دوجکشن ثبت بوده و جکشن سوم نیز تا ختم سال جاری شمسی شامل این سیستم خواهد شد که در این جکشن نیز بیش از 20 هزار مشترک برق وجود دارند.

انجنیر محمد ناصر، رییس بلخ برشنا در بارهء چگونگی توزیع بل می گوید:" کارمندان ریاست برشنا وظیفۀ رسانیدن بل را به خانۀ مشتریان دارند و این کار را آنان در چندمرحله  به اجرا درخواهند آورد."

وی در مورد مدت پرداخت پول به بانک گفت:" تازمانی که نوبت تحویلی دور بعدی فرا می‏رسد؛ یعنی نزدیک به دوماه شهروندان وقت دارند تا پول صرفیۀ برق را بپردازند و در صورتی که شخص دراین مدت پول را  پرداخت نکند، جریمه خواهد گردید." به باور وی، کسانی که پول صرفیۀ برق شان را پرداخت نکنند، با استفاده از این سیستم با آنان برخورد قانونی صورت گرفته و برق شان قطع خواهد شد.

کمال الدین، کارمند موظف در جکشن سوم شهر مزار شریف می گوید:" احتمال دارد تا اواسط ماه حمل سال آینده؛ یعنی نزدیک به یک ماه بعد  این بل ها به برج برق آنان برسد و در صورتی که این بل در دسترس آنان قرار گیرد از طریق اعلان در مساجد مردم را مطلع خواهند ساخت.

انتظار می رود که با پرداخت پول برق توسط بل، بخشی از مشکلات مردم در این ولایت حل شود، ولی باشندگان شهر مزار شریف از پایین بودن ولتاژ برق وپرچاوی‏های غیر معمول همچنان شکایت دارند.

شماری از شهر وندان مزار شریف می گویند که پرچاوی های برق نسبت به گذشته به مراتب بیشتر و غیر منظم ترشده و گاه وبی گاه برق آنان قطع می گردد.

اجمل باشندهء شهر مزار شریف است. وی می گوید که کوچهء ما از 24 ساعت در شبانه روز  8 ساعت برق دارد وآن هم بسیار ضعیف بوده  و قطع وصل می گردد.

کمال الدین، کارمند وزارت انرژی و آب در ولایت بلخ، در مورد پایین بودن ولتاژ برق می‏افزاید:"محل مصرف برق  (خانه )باید در فاصله‏ای کمتر از  400 متر از برج توزیع برق قرار داشته باشد  درحالی که  بسیاری از خانه‏ها فاصلهء شان از برج‏های برق به هزار متر می رسد و بسیاری از لین‏های برق و پایه ها  از مواد  بی کیفیت و ساخت پاکستان ساخته شده اند. وی این دو موضوع را از عوامل پایین آمدن ولتاژ برق وضعیف ماندن آن در بسیاری از کوچه های دور از برج برق بیان می کند.

انجنیر محمدناصر، دلیل فاصله گرفتن خانه‏ها را از برج برق رشد نفوس شهری، کهنه شدن شبکه بیان نموده می گوید که استفادۀ بیش از حد معمول از سب ستیشن‏ها نیز در پایین شدن ولتاژ برق دخالت دارد.

وی در بارهء چگونگی پیشرفت روند کارسیستم جدید  برق رسانی در مزار شریف  می‏گوید :" دراین اواخر فشارهای بیشتری به شرکت" سمیک" که کار برق رسانی مزار شریف را برعهده دارد وارد گردیده است.

رییس بلخ برشنا از تکمیل شدن پایه های برق توسط این شرکت در آیندهء نزدیک خبر می دهد.

گفتنی است در مزار شریف سه جکشن برق و بیش از 64 هزار مشترک برق وجود دارد.

نبود برق دایمی در شهر مزار شریف در چند سال اخیر مردم را به شدت رنج داده است.  بسیاری از ساکنان مزار شریف  به ویژه آنانی که در نواحی فقیر نشین این شهر بود و باش دارند آمدن روشنایی برق برای آنان به یک رویا و آرزوی محال تبدیل شده است.

هر چند مقام‏های مسئول همواره وعده هایی را به منظور رفع مشکل برق رسانی داده اند، ولی تاکنون به این وعده‏ها عمل نکرده اند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر