Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مشكلات زنان ژورنالیست افغانستان و پاكستان

تهيه شده توسط مریم اكبری
دوشنبه 16 حوت 1389 ساعت 15:28

مشكلات زنان ژورنالیست افغانستان و پاكستان

در جوامع عقب مانده و سنتی كمتر می‌توان حضور پررنگ زنان را در عـــــرصه‌های مختلف سیاسی،‌ اجتماعی و فرهنگـــــی مشاهده كرد. در سال‌های اخیر، شماری از زنان با حضور و فعالیت در عرصۀ‌‌ مطبوعات توانسته اند كه توانایی‌ها واستعدادهای خود را تبارز دهند، اما براساس گفته‌های برخی از ژورنالیستان زن افغان، مشكلاتـــی مانند‌ ناامنی، تهدید، نگرش منفی مردان نسبت به كار زنان و آماده نبودن امكانات، مانع حضور گستردۀ‌‌ آنان در فعالیت‌های رسانه‌ای شده است.

صدیق الله؛ توحیدی مسئول دیده بان رسانه‌ها، ناامنی را مشكل اساسی زنان خبرنگار می داند و می‌گوید كه جامعۀ‌‌ افغانی جامعه سنتی اســـــت. خانم‌ها در كنار تهدیدهای جدی امنیتی، درگیر سنت‌هـــــا، رسم و رواج‌های نادرست جامعه نیز می‌باشند. ‌ ‌

فریده امینی؛ گزارشگر ولایت جوزجان از رفتار و دید منفی برخی از مســـــئولان نهادهای دولتی و خصوصی نسبت به زنان انتقاد  نموده، می گوید: "وقتی می‌خواهم گزارش تهیه كنم، با مشكلات زیادی و گاهی هـــــم تهدید می شوم. همچان از واقعه‌ای كه رخ می‌دهد نمـــــی توانیم اطلاعات دقیق كسب كنم و مسئولان هـــــم با خبرنگار زن مصاحبه نمی كنند."

به باور خانم موســـــوی مدیـــــر مسئول جریده ارشادالنسوان ‌جامعه دید منفی نسبت به كار زنان دارد و زنان وقتی می بینند كه مشكلات بیش از حد است كمتر در كارهای رسانه‌ای سهم می‌گیرند.

وی می‌افزاید :" زمانی كه مردم یک زن گزارشگر را می‌بینند بسیار تعجب می‌كنند، زیرا انتظار ندارند كه زن نیز مانند یک مرد بتواند كار رسانه‌ای نماید و گزارش تهیه كند، در حالی كه اگر به زنان فرصت داده شود، می توانند نقش موثر خود را نشان دهند و حتی موفق تر از مردان ظاهر شوند."

این ناامنی‌ها، تنها  ژورنالیستان زن افغان را تهدید نمی كند، بلكه در پاكستان هم نبود امنیت چالش اساسی زنان خبرنگار را تشكیل می‌دهد. به گفتۀ‌‌ ژورنالیستان زن در پاكستان،‌آنان از  نبود امنیت در كشورشان رنج می‌برند و با این كه علاقه‌مندی زیادی نسبت به كار رسانه ای دارند، اما نمی‌توانند در تمام ایالت ها فعالیت كنند.

ایرم عباسی، خبرنگار تلویزیون بـــــی بی سی در اسلام آباد پاكستان مـــــی گوید كه اگر چه در پاكستان رسانه‌ها رشد قابــــل ملاحظه‌ای دارند و تعداد زیادی از زنان در مـــــركز شهر مشغول كار رسانه‌ای اند، اما نبود امنیت در بیشتر ایالت‌های پاكستان، مانع حضور زنان خبرنگار شده است.

‌وی تصریح می كند:" یک ژورنالیست زن هیچ وقت احساس امنیت نمی‌كند كـــــه به وزیرستان جنوبی و مناطق دیگر زیر دست شورشیان، برای تهیۀ‌‌ گزارش برود، زیرا ممكن است كشته شود."

وی ادامه می‌دهد كـــــه امنیت مهمترین عامل سهمگیری زنان درعرصه‌های گوناگون و به ویژه در حوزۀ‌‌ مطبوعات است. عباسی تاكید می كند كه دولت‌ها مسئولیت دارند تا امنیت را در قلمروشان تامین كنند.

اسما شیرزی؛ خبرنگار تلویزیون سما، با تایید گفته‌های ایـــــرم، تصریـــــح می كند كه زنان ژورنالیست در پـــــاكستان بـــــه طور فعالانه كار می‌كنند. 50 درصد رسانه‌ها در پاكستان به دست زنان رهبری می شوند، اما بااین حال نبود امنیت وعدم توازن فرصت‌های شغلی از مشكلات‌هایی‌ است كه فعالیت زنان ژورنالیست را تهدید می‌كند.

با این وصف، زنان در افغانستان  و پاكستان به دلیل نا به سامانی‌هـــــای اجتماعی و نفوذ هراس افگنان در این دو كشور، با بحران امنیت مواجه اند. نگرش‌های سنتی و ضعف فرهنگی نیز در وخامت زندگی زنان و اِعمال محدودیت علیه آنان نقش دارند. زنان ژورنالیست، نظر به شرایط كاری شان ناگزیر اند، بـــــرای تهیه گزارش و پوشش رویدادهای خبری به مناطق مختلف بروند، بنابر این وقتی آنان به ساحه می روند و یا می‌خواهند گزارش تهیه كنند، با مشكلات امنیتی مواجه می‌شوند.  ‌ ‌

با این كه نبود امنیت در هر زمینه‌ای محدودیت‌ها و مشكلاتی را ایجاد می‌كند و مانع بروز استعداد‌ها می‌گردد، ‌اما در ایـــــن میان زنان بیش از هر قشر دیگری آسیب می‌بینند، انتظار می رود كه دولت‌ها و نظام‌های سیاسی، به منظور رشد زنان، فضا و بستر مناسب امنیتی را مــــساعد سازند و از حضور زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی وفرهنگی حمایت كنند.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر