Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مردم قره‌باغ در چنگ باج‌گیران

تهيه شده توسط محمد قره باغی
يكشنبه 07 قوس 1389 ساعت 15:12

مردم قره‌باغ در چنگ باج‌گیران

«قره‌باغ» نام یكی از ولسوالی‌های آشوب خیز در ولایت غزنی است. این ولسوالی طیف‌های متفاوت از اقوام مختلف كشور را در خود جا داده است. قره باغ از آن رو كه نقطهٔ وصل جنوب با ولایت غزنی است، همواره از ناآرامی‌ها در ولایت‌های جنوبی متأثر بوده و دستخوش بعضی از خودسری‌ها از جانب گروه‌های آشوب طلب گردیده است. اكنون این ولسوالی در جمع مناطقی است كه به آسانی می‌تواند در سلطهٔ طالبان محلی قرار گرفته و جزء از قلمرو حاكمیت آنان به شمار آید.

همیشه با شعله ور شدن آتش جنگ توسط مخالفان مسلح دولت در سایر مناطق، گروه‌های مسلح فرصت طلب در این منطقه نیز به دنبال شكارهای مورد علاقهٔ شان بیرون آمده و از آب گل آلود، ماهی مقصود شان را صید می‌كنند. هرچند به طور عموم، مردم بومی ساكن در این منطقه هرگز طرفدار چنین آشوب‌ها نمی باشند و خواستار این مسئله نیستند تا با اخاذی افراد بی سر و پا، نفاق قومی میان شان حاكم شود. اما علی رغم خواست مردم منطقه، در این اواخر این ولسوالی شاهد آشوب‌های مختلف از جانب كسانی بوده است كه خود را وابسته به گروه طالبان می‌خوانند.

از اوایل انتخابات پارلمانی تا كنون این گروه به صورت متفاوت مردم منطقه را مورد زجرهای روانی قرار داده و چندین نفر را نیز به بهانه‌های مختلف كشته اند تا زهر چشمی را از مردم گرفته باشند.

جرأت و جسارت این گروه‌های باجگیر مسلح در این ولسوالی تاجایی پیش رفته است كه در روز روشن افراد بی گناه را دستگیر نموده و از وابستگان و مردم منطقه در ازای آزادی آنان مطالبهٔ پول می‌كنند. در طی هفته‌های اخیر چندین بار رانندگان موترهایی كه از مناطق اطراف ولسوالی، رهسپار مركز غزنی بودند، توسط این افراد به گروگان گرفته شده و در مقابل پرداخت سه صد تا پنج‌صد هزار افغانی آزاد گردیده اند. كسانی كه به گروگان گرفته می‌شوند، به صورت عمده از قوم هزاره اند كه در نگاه آنان نوعی بدبینی نسبت به ساكنان پشتون این ولایت ایجاد شده و بدین ترتیب، مخالفت‌های قومی دامن زده می‌شود.

دو نفر از رانندگان حدود یك ماه قبل از منطقهٔ گلكوه به سمت مركز ولایت در حركت بودند، در مسیر راه توسط این افراد گروگان گرفته شده و در بدل 350 هزار افغانی آزاد شدند. این مردم می‌گویند كه پول داده شده از تمام مردم منطقه و حتی از كسانی جمع آوری گردیده كه نان شب و روز شان را به سختی پیدا می‌كنند.

مردم از این وضع به ستوه آمده و به شدت خسته شده اند. زیرا در این میان كسانی هستند كه نان بخور و نمیر خویش را با بسیار مشکل به دست می‌آورند، ولی مجبوراند در قبال آزادی افراد گروگان گرفته شده، پول بپردازند. افرادی كه این رانندگان را به گروگان می‌گیرند، مدعی اند كه چرا پروژه‌های همبستگی ملی در آن مناطق به اجرا سپرده می‌شود؟! علاوه براین، بارها اتفاق افتاده است كه گروه‌های مسلح از مردم خواستار این شده اند كه به آنان كمك نموده و در راستای اجرای جهاد و جنگ مقدس! برای آنان پول، غذا و اسلحه مساعدت كنند. در صورت سرپیچی مردم از این دستورها جریمهٔ حد اقلی آن، غرامت پولی است كه باید از جانب مردم برای این گروه‌های مسلح پرداخته شود.

به نظر می‌رسد بیشترین افراد این گروه‌ها از جمع اوباش‌های محلی اند كه به دنبال دزدی، غارت اموال مردم و اخاذی‌های بی مورد می‌باشند كه مهار و كنترول آنان خیلی دشوار نخواهد بود.

با این حال، سوال این است كه دولت حاكم و اداره‌های محلی در قبال این آشوب طلبی‌ها چه اقدام مؤثری انجام داده اند؟

متأسفانه باید اذعان نمود كه دایرهٔ حكومت اداره‌های محلی در ولسوالی قره باغ از محدودهٔ ساختمان ولسوالی فراتر نمی رود. چرا كه گروه‌های مسلح كه خود را وابسته به طالبان می‌دانند، به خود جرأت می‌دهند تا در اطراف ولسوالی و حتی در میان بازار ولسوالی نیز گشت و گذار نمایند، بدون اینكه اندك خوفی در دل داشته و هراسی از موجودیت نهادهای امنیتی داشته باشند. مردم نیز به دلیل اینكه متیقن اند كه از دست حكومت كاری ساخته نیست، اصلا برای دادخواهی به دروازهٔ ولسوالی وارد نشده و از اداره‌های محلی خواهان همكاری نشده اند.

درحالیكه حكومت می‌تواند با ایجاد چند پوستهٔ امنیتی در مناطق اطراف ولسوالی از این تهدیدهای احتمالی كاسته و یا با راه اندازی چند عملیات نظامی جدی مانع از شورش گروه‌های فرصت طلب شود، ولی تا كنون از چنین اقدامی دریغ ورزیده است.

پرسش مردم ولسوالی قره باغ از ارگان‌های امنیتی و نهادهای مسؤل در حاكمیت كنونی این است كه چرا بار بی تفاوتی‌های دولت را مردم كشیده و رنج بی كفایتی نهادهای امنیتی بر زندگی آنان تحمیل گردد؟

این پرسش را باید حكومت كنونی به ذعامت جناب كرزی پاسخ گفته و به داد مردم ولسوالی قره باغ در ولایت غزنی برسد، ورنه پیامد این اقدام‌های آشوب طلبانه، علاوه بر ایجاد نفاق میان مردم بومی ساكن در منطقه، باعث بی اعتباری حكومت در نگاه مردم شده و از اعتماد آنان نسبت به دولت بیش از پیش خواهد كاست.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر