Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

كسبه كاران و مشكلات بی‌شمار

تهيه شده توسط ظاهر عادلی
شنبه 06 قوس 1389 ساعت 12:02

كسبه كاران و مشكلات بی‌شمار

كمبود مواد خام، بلند بودن کرایۀ دکان‌ها، وضع مالیه زیاد و نبود بازار مناسب، سبب رکود در کار بسیاری از پیشه وران بلخ گردیده است.

در ولایت بلخ 52 صنف مختلف از کسبه کاران مصروف فعالیت می‌باشند که تعداد زیادی از مردم را شامل شده و در عرصه‌های مختلف فعالیت می‌كنند؛ اما تعداد زیادی از آنان با مشکلات فراوان روبرو می‌باشند.

جمعه قُل مرد 85 سالهٔ كه شغل كفش دوزی دارد، می‌گوید: "مجبوریت سبب شده است تا کار كنم و عایدی را که به دست می‌آورم، کفایت خانوادهٔ چهار نفره ام را نمی کند." وی می‌ا فزاید که در این اواخر صبر و حوصله ام کم شده و این مسئله باعث می‌شود كه گهگاهی با مشتری‌هایم مشاجرهٔ لفظی نماییم.

تعدادی از این کسبه کاران با گذشت هر سال از خراب شدن وضعیت کاری شان شكایت داشته و ترک مسلک می‌كنند. غلام سخی که پیشهٔ مسگری دارد و تنها نان آور خانواده است، می‌گوید: "سال گذشته وضعیت کاری ما بهتر بود، با گذشت هر سال وضعیت کسب و کار خراب تر شده و کسی هم به فکر ما نیست."

وی با بیان این مطلب که تعداد زیادی از هم مسلکانش، این پیشه را رها نموده اند، می‌گوید: "اگر کار دیگری پیدا کنم که جوابگوی نیازمندی‌های اولیهٔ زندگی ام باشد، همان لحظه پیشهٔ مسگری را ترک می‌کنم."

وی می‌افزاید: "علت عمده ای که نمی توانیم عاید مناسب از این مسلک به دست آوریم، كمبود مواد خام و ارزان، واردات بیش از حد ظروف خارجی وعدم حمایت اتحادیهٔ پیشه وران  و ارگان‌های ذیصلاح می‌باشد."

بای محمد که دکان نجاری دارد، با تأیید اینکه وضع کار نسبت به سال قبل خراب تر شده، می‌گوید: "در سال‌های گذشته افراد بیشتری از ولسوالی‌ها می‌آمدند و دروازه و کلکین سفارش می‌دادند، ولی امسال که اوضاع امنیتی در بسیاری از ولسوالی‌ها خراب گردیده، این افراد علاقهٔ به سفارش و خریداری اجناس ندارند."

محمد حنیف كه پیشهٔ خیاطی دارد  نیز از بلند بودن قیمت مواد خام، نگرانی داشته می‌گوید: "قیمت مواد خام خیاطی تأثیر مستقیم روی پیشهٔ ما دارد، زیرا اگر این مواد ارزان باشد، می‌توانیم مزد کمتری از لباس‌هایی که تهیه می‌کنیم، بگیریم و افراد بیشتری سفارش دوخت لباس را خواهند داد."

در همین حال اسد الله ناچار؛ رئیس اتحادیۀ پیشه وران بر این باور است که بلند بودن تکس، مالیه و کرایۀ دکان‌ها سبب گردیده است تا قیمت‌ها بالا برود.

وی می‌گوید هر چند در مواقع لازم از حقوق اصناف مختلف دفاع نموده اند، اما مالکان دکان‌ها و سرای‌ها به بهانۀ این که ملکیت شخصی شان بوده و در تعیین کرایه آزاد می‌باشند، در هر چند ماه کرایه را بلند می‌برند.

در حالی که از نظر قانون باید این قرارداد‌ها کمتر از 5 سال نباشد، اما مقام‌های ذیصلاح در این خصوص اقدام مناسب انجام نمی دهند.

به نظر وی "بلند بودن مصارف جانبی دیگر مانند مالیه، پول صفایی و غیره سبب می‌شود تا دکاندار، قیمت را بالا ببرد که این کار سبب بدنامی آنان می‌شود، در حالی که آنان مردم بی انصاف نمی باشند."

نامبرده می‌افزاید: "وقتی قیمت اجناس بالا برود، توانایی خرید از آن پایین آمده به خصوص اقلام تولیدی به فروش نمی رسد که این موضوع باعث بروز مشکلات اقتصادی برای پیشه وران از جمله به فروش نرسیدن اجناس، از بازار افتادن اموال و رکود  کار آنان می‌گردد."

صنف دیگری از این كسبه كاران كسانی اند كه به صورت سیار به دست فروشی، مشغول اند. نبود محل مشخص برای این افراد مشكل دیگری است كه كار شان را به ركود مواجه می‌سازد.

عبد القادر که روی کراچی دستی میوه می‌فروشد، می‌گوید: "زمانی که اجازهٔ فعالیت داشتم می‌توانستم نفقه خانواده ام را پیدا کنم، ولی حالا چند روز است که سربازان کراچی ام را از این طرف به آن طرف می‌رانند و اجازهٔ فعالیت را برایم نمی دهند و چند روز است که دست خالی به خانه بر می‌گردم."

او که سرپرستی فامیل 7 نفره را بر عهده دارد، از این موضوع بسیار نگران بوده، می‌گوید: "اگر مقام‌های دولتی، زمینهٔ کار را در فابریکه‌ها و یا هم فارم‌ها مساعد سازد تا مردم بتوانند کار آبرومندانه ای داشته باشند این مشکل، رفع خواهد شد."

مشكل این دسته از كسبه كاران بیشتر است؛ چرا كه عضویت اتحادیهٔ پیشه وران را نیز ندارند. رئیس اتحادیۀ پیشه وران می‌گوید: "بنا بر ناگزیری‌های قانونی و اینکه نمی توانستند مطابق با خواست دست فروشان و کراچی داران از حقوق آنان دفاع نمایند، آنان را در اتحادیه  به عنوان عضو، قبول ننموده اند."

آقای ناچار علاوه می‌کند، این دست فروشان، تقاضای اجازهٔ فعالیت و کار در کنار جاده و سرک را داشتند و این تقاضای آنان از لحاظ  قوانین شهر نشینی برای ما قابل قبول نمی باشد.


در حالی كه مطابق ماده 13 قانون اساسی، دولت مکلف به حمایت از کسبه کاران و اصناف می‌باشد، اما مسؤلان اتحادیهٔ پیشه وران می‌گویند تا كنون دولت در راستای حمایت، تشویق و ایجاد سهولت‌ها در زمینهٔ کاری آنان هیچ گونه همکاری ننموده است .

این در حالیست که این اصناف در بخش‌های مهم خدماتی از قبیل  نانوایی، حمام، قصابی و غیره فعالیت دارند.

به باور این كسبه كاران؛ این اصناف به مثابۀ ستون فقرات اقتصادی جامعه بوده و حتی در شرایط ناگوار، دست از فعالیت وعرضۀ خدمات عامه نکشیده  و نیاز بیشتر به حمایت دارند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر