Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کابل؛ شهر هزار چهره

تهيه شده توسط نعمت الله طنین
يكشنبه 20 حمل 1391 ساعت 11:37

کابل؛ شهر هزار چهره

 

طی سال‏های اخیر ساختمان‏سازی در کشور بصورت قابل ملاحظه‏یی رشد کرده به نحوی که چهره شهرهای بزرگ چون کابل را تغییر داده است. اما رشد سریع اعمار بلند‏منزل‏ها بدون ماستر پلان سوال‏هایی را نیز در اذهان مردم خلق کرده که آیا این ساختمان‏ها با استندردهای روز دنیا ساخته می شود و آیا کدام مرجعی بر کار ساخت این ساختمان‏ها نظارت دارد یا خیر؟

به باور شماری از انجنیران ساختمانی ، بیشتر ساختمان‏هایی که ساخته می شود، نه تنها از نظر انجنیری و نمای بیرونی مطابق با شرایط اقلیمی افغانستان نیست، بلکه معیارهای ساختمانی نیز در آن درنظر گرفته نشده است که عواقب ناگواری درپی خواهد داشت.

از سوی دیگر گفته می شود، کابل در مسیر زلزله قرار دارد و خاک آن استحکام چندانی در برابر زلزله ندارد و ممکن است حتا در برابر باران‏های شدید نیز مقاومت نکند.

انجنیر محمد انور صالحی؛ رییس شرکت ساختمانی جیومپ، از بی‏توجهی دولت در معیاری کردن ساختمان‏سازی در کشور اظهار نگرانی کرده، می گوید، کابل از جمله شهرهایی ا‏ست که در مسیر زلزله قرار دارد و ساختمان‏های آن بدون درنظرداشت کدام معیار ساخته می شود.

به باور انجنیر صالحی اگر شاروالی کابل در این مورد توجه نکند، در صورت بروز بلایای طبیعی، ما شاهد یک فاجعه انسانی خواهیم بود.

به گفته او، 90 درصد ساختمان‏های غیردولتی که در کابل ساخته می شود، معیارهای شهرسازی در آن رعایت نمی گردد.

در همین حال استاد سلیمان عثمانی؛ رییس دیپارتمنت ساختمانی و انجنیری پوهنتون پولی‏تخنیک کابل نیز معتقد است، هر کشوری آب وهوا و خاک مخصوص به خود دارد و با توجه به وضعیت اقلیمی آنجا باید ساختمان‏ها ساخته شود.

به گفته عثمانی، در افغانستان چنین معیارهایی رعایت نمی شود و همین امر نمای شهر را کاملاً تغییر داده و به شهری "هزار چهره" تبدیل کرده است.

به باور او، هرچند نقشه انجنیری ساختمان‏های رهایشی به سلیقه افراد بستگی دارد اما باید معیارهای ساختمان‏سازی در آن رعایت گردد، چون یک ساختمان رابطه مستقیم با روح و روان انسان دارد.

عثمانی، شعاع آفتاب را یکی از عناصر مهم ساختمان‏سازی دانسته، می گوید: " نمای بیرونی اکثر ساختمان‏های کابل مانع تابش اشعه آفتاب می شود که این یک مشکل جدی می باشد."

از سوی هم، مسئولان شاروالی کابل تایید می کنند که بیشتر بلند منزلها و ساختمان‏های این شهر بدون معیار، پلان و ملاحظات ساختمانی و شهرنشینی اعمار شده است.

به گفته عبدالاحد واحد؛ معین فنی و تخنیکی شاروالی کابل، نزدیک به 50 درصد بلند منزل‏ها و شهرک‏ها بدون در نظرداشت این ملاحظات اعمار شده است.

وی می‏گوید، با آن‏که این ساختمان‏ها از نظر نما ظاهراً مدرن جلوه می‏کنند اما معیارهایی‏ چون آزمایش خاک، مقاومت در برابر زلزله، سیستم کانالیزاسیون و راه‏های فرار در حالات اظطراری در آنها در نظرگرفته نشده است.

او این ساختمان‏ها را نیازمند یک بررسی همه جانبه دانسته، می افزاید: "با تاسف که قانون‏شکنی صورت می‏گیرد و افراد و اشخاصی هستند که به آن افتخار می‏کنند."

واحد می افزاید: " 48 تا 50 درصد ساختمان‏ها و شهرک‏های اعمار شده، برخلاف نورم‏های شهرسازی می باشد چون آنها برای تطبیق نقشه‏های‏شان به شاروالی مراجعه نمی کنند."

وی می گوید: " شاروالی قوای اجرایی در اختیار ندارد، از همین رو زمانی‏که تیم نظارتی ما از ساختمان‏ها و بلند ‏منزل‏ها می خواهد نظارت کند، افراد مسلح زورمندان مانع نظارت می شود."

به گفته معین فنی و تخنیکی شاروالی کابل، این موضوع با ارگان‏های امنیتی در میان گذاشته شده اما تا اکنون به آن رسیدگی نگردیده است.

قابل یاد آوری است با آن‏که کمک به نظارت شاروالی بر ساخت و ساز شهری به ارگان‏های امنیتی کشور از جمله وزارت داخله ارتباط دارد، ولی با تماس‏های مکرر موفق به مصاحبه با این ارگان نشدیم.

اعمار بلند منزل در ساحات رهایشی

اعمار بلند منزل در ساحات رهایشی از دیگر مشکلاتی است که انتقادهای شهروندان را برانگیخته است. به گفته آنها با اعمار این بلند‏ منزلها در ساحات رهایشی، آزادی آنها سلب شده است.

این شهروندان معتقدند، افراد زورمند با استفاده از شناختی که در حکومت دارند دست به چنین کارهایی می زنند.

در همین حال مقامات شاروالی کابل با تایید گفته‏های مردم می گویند، اکثر کسانی که در ساحات رهایشی ساختمان‏های تجاری اعمار می کنند، خلاف موازین و نورم‏های شاروالی عمل می کنند.

عبدالاحد واحد؛ معین فنی وتخنیکی شاروالی کابل می‏گوید: " با توجه به نورم شهرسازی در شاروالی افرادی که در ساحات رهایشی ساختمان اعمار می کنند، بیشتر از سه طبقه حق ساخت ندارند اما آنها بدون درنظرداشت این قوانین به ساختن بلند‏منزل‏ها مبادرت می ورزند."

با آن‏که مقامات شاروالی عدم تطبیق قانون را از چالش‏های فرا روی این ارگان می‏داند، اما عزیزالله لودین رییس مبارزه بافساد اداری، مقامات شاروالی را به باد انتقاد گرفته می‏گوید، شاروالی می تواند در روشنی قانون اجراعات کند و کسانی‏که خلاف قانون عمل می کنند را به مراجع قضایی معرفی کند.

لودین می افزاید:" شاروالی باید راه‏های دیگری را برای جلوگیری از اعمار غیرقانونی ساختمان‏ها درپیش گیرد و درصورتی‏که شاروال توان چنین کاری را ندارد باید از مقامش کناره‏گیری کند زیرا رشد شهر به این صورت، آینده خوبی را در قبال نخواهد داشت."

وی در مورد اعمار بلند منزل‏های‏که خلاف نورم‏های شهرسازی ساخته می شود گفت:" ساختمان‏های‏که برخلاف نورم شهرسازی از سه منزل بیشتر ساخته می شود، باید مصادره شده و به قیمت اندک برای افراد فقیر به کرایه داده شود؛ این یکی از راه‏های جلوگیری از خودسری افراد می باشد."

این درحالیست که، نهادی موسوم به "دیده‏بان شفافیت" از وجود فساد داری در دستگاه دولت و بخصوص شاروالی کابل شاکی است.

یما طرابی؛ رییس این نهاد می گوید: " براساس تحقیقات انجام شده در سال‏های 2010-2007 شاروالی، وزارت عدلیه، و پولیس از جمله سه ارگانی اند که در آنها فساد اداری به پیمانه زیاد وجود دارد."

طرابی، یکی از دلایل ساخت وسازهای خود سر و استفاده از مواد بی کیفت ساختمانی در کشور را در موجودیت فساد اداری و عدم تطبیق قانون درکشور خوانده، می گوید: " 70 درصد ساختمان‏هایی که در ولایات و شهر کابل  ساخته می شود با استندردهای ساختمان‏سازی مطابقت ندارند و با تاسف دولت و شاروالی برای جلوی گیری از این خودسری‏ها اقدام جدی روی دست ندارند."

نبود استندرد ملی

با این حال برای معیاری شدن ساختمان‏سازی در کشور تنها نظارت شاروالی و دیگر نهادها کافی نیست بلکه تطبیق ماسترپلان و تعین استندرد معین و طاقت‏کار از جمله عواملی است که متخصصان شهرسازی به آن اشاره می‏کنند.

به باور انور صالحی؛ رییس شرکت ساختمانی جیومپ، تازمانی‏که یک ماسترپلان مشخص از سوی  شاروالی ترتیب و اعلام نشود، مردم باچنین مشکلاتی مواجه خواهند بود، زیرا آنان نمی دانند که چه را در کجا و با چه معیاری باید ساخت.

وی همچنان می افزاید:" در تمام دنیا یک استندرد معین برای ساخت تاسیسات زیربنایی وجود دارد اما در افغانستان تا اکنون چنین استندردی در دسترس شرکت‏های ساختمانی قرار نگرفته است."

به گفته انجنیر صالحی، درصورتی‏که مناطق تجاری، رهایشی، ساحات سبز، و پارکینگ‏ها مشخص شده و به مردم ابلاغ گردد، جلوی خودسری‏ها گرفته خواهد شد.

نمای بیرونی ساختمان‎ها

از آنجایی‏که نمای بیرونی و تطبیق نقشه‏های مهندسی نظر به سلیقه افراد به اجرا گذاشته می شود، اما متخصصان شهرسازی به این باوراند که در تطبیق این نقشه‏ها سه چیز باید درنظرگرفته شود: شرایط اقلیمی، شرایط فرهنگی، و شرایط اقتصادی.

انجنیر انور صالحی می گوید: " ساختمانی‏هایی که در دوبی و یا سایر کشورها ساخته می شود با شرایط اقلیمی همان منطقه مطابقت دارد ولی اگر بخواهیم عین نقشه را در کشور تطبیق کنیم، کار اشتباهی را انجام داده ایم."

به باور این متخصص شهرسازی، "کاپی یک نقشه ساختمان را می توان از کشورهای دیگر در شهر خودمان تطبیق کرد اما باید از نو آن را دیزاین کرد، چون از لحاظ اقتصادی این نقشه قابل تطبیق نیست و دیگر این‏که نقشه‏یی را که شما تلقید کرده اید با اقلیم کشور مطابقت ندارد، از این رو باید در تطبیق این نقشه‏ها این شرایط در نظر گرفته شود."

یک شهر وچند نقشه

آن‏طوری‏که از سیمای شهر کابل هویداست، این سوال را در ذهن هر شخص بوجود می آید که شاید این شهر از همان آغاز بدون نقشه ساخته شده و اگر هم نقشه وجود داشته با استندردهای امروزی برابر نبوده است.

مصطفی باشنده شهر کهنه کابل در چندوال می‏گوید:" از زمانی‏که ما به یاد داریم این منطقه نه بازسازی شده و نه کدام نقشه‏ی واحدی داشته است."

وی می افزاید: "در این منطقه کوچه‏هایی وجود دارد که یک نفر می تواند از آن رد شود، ازهمین رو می توان گفت که کدام نقشه واحدی در گذشته‏ها نیز وجود نداشته و یاهم اگر بوده با استندرهای شهرسازی برابر نبوده است."

اما امیر الدین سالک؛ معین ساختمانی وزارت امور شهرسازی می‏گوید: " زمانی‏که امان الله خان به سلطنت رسید، ماستر پلانی را برای شهر کابل طرح و آن را به اجرا گذاشت."

به گفته سالک امان الله خان این کار را از غرب کابل آغاز کرد و پلان کارته سه و کارته چهار از پلان‏های این دوره است که تکمیل نشده است.

سالک، یکی مشکلات کنونی شهر کابل را، تراکم نفوس بیش از حد در این شهرعنوان کرده می افزاید: " در جریان سال‏های اخیر بنا بر دلایل مختلف، مردم از ولایت به کابل آمدند."

معین ساختمانی وزارت امور شهرسازی، ماسترپلان شهر کابل را برای دو ملیون نفر دانسته می گوید: " اکنون بیش از 5 ملیون تن در کابل زندگی می کنند که با این وجود این شهر در حال حاضر به یک ماسترپلان جدید نیاز دارد تا جواب‏گوی نیازهای کنونی شهروندان باشد."

با آن‏که در سال‏های اخیر شاهد بازسازی‏های زیادی به ویژه در شهرسازی و اعمار شهرک‏های رهایشی در کشور بوده ایم اما نگرانی های مقامات و مردم را نباید در این زمینه نادیده گرفت، چون مردم درحال حاضر تمام دارایی‏های خود را برای ساختن یک شهری بدون نقشه به مصرف می‏رسانند.

هرچند این امر از یک سو نشان‏دهنده علاقمندی مردم برای آبادی کشورشان می باشد اما از سوی دیگر می تواند زنگ خطری برای دولت‏مردان و مقامات ذیربط باشد زیرا ساخت و سازهای بی رویه و بدون معیارهای شهرسازی علاوه بر این که چهره شهر را زشت و ناهمگون می سازد، تبعات بدی را در زمان رویدادهای طبیعی و حتا جنگ به دنبال دارد و امکان دارد جان شهروندان را به خطر بیاندازد. لذا مقامات باید هر چه سریعتر ماسترپلان های شهرسازی در شهرها را تبیین کنند و از ساخت و سازهای خودسر و بدون نقشه جلوگیری کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (8)

  • چهارشنبه 30 حمل 1391 ساعت 02:48 | مسعود
    خوب به نظر من ماستر پلانی که داخل مکاتیب رسمی باشد نه در صحنه عمل هیچ دردی را دواکرده نمی تواند. پس باید به مسوولین کارا و زحمت کش اندیشید تا ماستر پلان ها را جامه عمل بپوشاند.
  • يكشنبه 27 حمل 1391 ساعت 02:23 | aahmed41
    مسعود صاحب ، خیلی ممکن است که * ماستر پلان* در دفتر ِ * پلان کنندهئ شهر* برای دیدار ِ مردم موجود است ، ولی بر ماستر پلان عمل نکرده اند- بهر حال ، دیده میشود که قانون ِ خوبی نظر انداز گردیده- !!!
  • يكشنبه 27 حمل 1391 ساعت 02:22 | aahmed41
    در هر شهر ، عموما اداره ای وجود دارد که آن را * دپارتمت ِ پلان از شهر* میگوئیم- اگر ساکنی از شهر به خواهد تا مکانِ خودش را تاسیس دهد ، قبلا او را لازم است که * پلان و نقشه * را پیش کند، و اجازه بیابد - در هر شهرِ ِ زمانِ حاضر * مافیهء زمین * وجود دارد که قدر ِ قوانین را احترام نمیکنند- خوب گفته اند : اگر از طبیب اشتباه شود ، مریض را بلآخر دفن میکنیم- اما ، وقتی که مهندس غلطی مینماید ، ما کار ِ او را همیشه و دائما می بینیم- !!!

نوشتن نظر