Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بيمه، ركن فراموش شده

تهيه شده توسط كرشمه فخرى
دوشنبه 22 حوت 1390 ساعت 09:57

بيمه، ركن فراموش شده

با آن كه بیمه یكی از ستون‏های اساسی نظام‏های اقتصادی مدرن است و از ابزارهای مهم اقتصادی و اجتماعی کشورها به شمار می رود، اما مسئولان وزارت مالیه و شركت های خصوصی بیمه كشور، موجودیت فساد در ادارات دولتی و بی توجهی مسئولان ریاست بیمه‏ های وزارت مالیه به این صنعت را از دلایل عمده عقب ماندگی بیمه در كشور می خوانند.

به گفته مسئولان عدم توجه به این صنعت در كشور باعث فرار سرمایه‏های داخلی و خارجی و از بین رفتن فرهنگ بیمه در میان مردم شده است.

احمد كاووس جهش، رییس اجرایی شركت بیمه افغان گلوبل؛ فساد اداری در ادارات دولتی را از جمله مشكلات شركت‏های بیمه در كشور خوانده می گوید: فساد مانع عمده رشد فرهنگ بیمه در كشور است.

وی می گوید: " در حال حاضر صدها هزار موتر در شهر كابل وجود دارد اما هیچ یك بیمه دقیق و واقعی ندارد."

وی می افزاید، ضعف سیستم کنترول کننده و عدم پیگیری دقیق حوادث از سوی مسئولان دولتی باعث شده تا هر فرد بتواند با پول اندک اسناد جعلی ساخته و از پالیسی‏های آنان به صورت غلط استفاده نماید.

به باور وی زمانی که کنترول درستی صورت نگیرد به شرکت‏های بیمه ضرر وارد می شود كه وسیله‏ی بیمه شده به قصد توسط صاحب آن صدمه دیده و با دادن رشوه به پولیس و ترتیب سند قانونی، از بیمه خسارت دریافت می کنند.

احمد كاووس جهش می افزاید:" مثلاً اگر شما 100 موتر را بیمه كنید و از این 100 موتر 90 آن به هر دلیلی خراب شود و اسناد ساختگی جور شده باشد و شما مجبور شوید تا آن را بپردازید در این صورت شركت حتماً تاوان می كند و اگر ما بخواهیم بیمه صحی را بدهیم با عین مشكل رو به رو می شویم به همین دلیل ما زمانی روی بیمه‏های كه به مردم ارتباط دارد چون بیمه موتر و صحی، ما با احتیاط برخورد می كنیم."

از سویی دیگر فضل باری ممتاز، رییس ریاست بیمه های وزارت مالیه، اداره ای که نوعیت بیمه ها در کشور را تنظیم می کند، علاوه بر وجود فساد اداری، بی توجهی مسئولان این وزارت را نیز از عوامل عمده عدم پیشرفت این صنعت عنوان می كند.

ممتاز می گوید:" قبل از این فساد اداری عامل اصلی بی توجهی به سكتور بیمه بود چون آنان به این باور بودند كه سكتور بیمه عاید چندانی ندارد و آنان به بخش‏هایی توجه می كردند كه چشمه‏های عایداتی در آن بود و در وزارت مالیه نیز مسئولانی بودند كه در زمینه غفلت كرده اند و عمداً نخواسته كه بیمه رشد پیدا كند."

با این وجود كارشناسان اقتصادی، بیمه را وسیله‏یی مطمئن و همیشگی برای حمایت زیان دیدگان حوادث و سوانح می خوانند.

استاد مسعود از پوهنتون کابل اهمیت بیمه را از منظر اقتصادی چنین بر می شمارد:" بیمه یك نوع باور به سرمایه گذاری ایجاد می كند كه خود باور به سرمایه گذاری در حقیقت، استخدام، ایجاد كار و میزان عایدات را بلند می برد."

وی ادامه می دهد: " بیمه قسمتی از مصارف خانواده را نیز پایین می آورد، زمانیكه مریض می شوید و بیمه هستید، بیمه بخش زیادی از مصرف شما را می پردازد. در پهلوی آن اقتصاد خانواده ها را تضمین می كند، صنایع دستی شما را تقویه می كند، نوعی باورمندی و اعتماد سازی را افزایش می دهد."

حمیدالله فاروقی استاد پوهنتون کابل و عضو اتاق های تجارت و صنایع نیز می گوید كه بیمه می تواند یك نوع اطمینان خاطر از برخی آسیب پذیری‏هایی كه افراد با آن در زندگی مواجه است، در افراد ایجاد نماید.

به باور فاروقی " در واقع حضور خدمات بیمه این چانس را به سرمایه گذاران و متشبثین می دهد تا با عقلانیت محاسبات خود را انجام دهند و با خطرات احتمالی كه در تجارت وجود دارد تصامیم معقول اتخاذ نمایند و از خطرات و جبران خسارات نگرانی نداشته باشند."

عدم آگاهی از بیمه

با این وجود و با اهمیتی که بیمه در زندگی دارد، تا به حال این بخش رشد چندانی نداشته و ناشناخته باقی مانده است.

رییس ریاست بیمه های وزارت مالیه می گوید، طی سال های متمادی حتا موجودیت ریاست بیمه در وزارت مالیه برای کارمندان این وزارت نیز ناشناخته بوده است و آنان از موجودیت ریاستی تحت نام بیمه در این وزارت آگاهی نداشتند.

با آن كه بیمه در افغانستان پیشینه طولانی دارد اما نظر به آمار ریاست بیمه های وزارت مالیه در حال حاضر در حدود 92 درصد از مردم كشور از فرهنگ بیمه بی خبر اند.

كارشناسان می گویند، عدم آشنایی مردم با واژه بیمه، پایین بودن آگاهی، کمبود تبلیغات و ضعف اعتماد میان مردم و شرکت‏های بیمه و همچنان وضعیت نابسامان كشور، سبب گردیده تا بیمه به عنوان واژه ناآشنا باقی بماند.

سید مسعود استاد اقتصاد پوهنتون کابل می گوید، بیمه در سال‏ 1340 هجری خورشیدی در افغانستان پایه گذاری شد و در ابتدا توانست نقش عمده‏یی در رشد صنعتی- اقتصادی کشور بازی کند، اما طی جنگ‏های سه دهه اخیر صدمه شدیدی به این سكتور وارد گردید.

وی می گوید: " فرهنگ بیمه در افغانستان یك فرهنگ تازه ای نیست ولی متاسفانه بعد از وقایعی( جنگ های سه دهه) كه در افغانستان صورت گرفت ما یكی از ارزش هایی را كه فراموش كردیم؛ صنعت بیمه، بیمه داری و فرهنگ بیمه سازی بوده و در دوران جنگ یك سری حادثاتی رخ داد و سازمان بیمه افغانستان آن چنان ناكاره از آب درآمد و آن چنان ضربه خورد كه دیگر از یاد همه رفت."

شرکت بیمه ملی افغان یگانه شرکت بیمۀ ملی دولتی است که خدمات بیمه را در بخش های صحت، وسایط نقلیه و ... عرضه می کند.

ضعف بیمه‏های داخلی

در همین حال حمیدالله فاروقی استاد اقتصاد پوهنتون كابل، عملكرد شركت بیمه ملی افغان را مورد انتقاد قرار داده می گوید كه این اداره با عمل نكردن به تعهداتش باعث از بین رفتن این صنعت در كشور شده است.

به باور وی " صنعت بیمه در كشور ما از سابقه چندان خوبی برخوردار نیست، شركت بیمه ملی افغان كه در نظام های گذشته بود، متاسفانه تنها یك حق امتیاز از كسانی كه به شركت بیمه مراجعه می كردند و یا در معاملات تجاری شامل می شدند، می گرفت اما تعهدات بیمه را به خاطر جبران خسارات و خطرات احتمالی انجام نمی داد كه این امر باعث شده تا مردم از پذیرفتن بیمه و از بیمه كردن اموال، تولید و خدمات و معاملات شان خود داری كنند."

در همین حال شماری از شهروندان کابل با انتقاد از شرکت بیمه ملی افغان که یگانه مجری دولتی بیمه‏ها در کشور است، می گویند كه این اداره با آن كه پول های زیر نام بیمه از آنان می گیرند اما در صورت بروز حادثه و یا وارد شدن ضرر، خساره آن را نمی پردازد.

احمد وحید یكی از شهروندان كابل می گوید:" ما 11 سال است كه بیمه موتر خود را به شركت بیمه ملی افغان می پردازیم، اما تا حال هیچ خساره ای را آنان نپرداخته اند. اگر پشت بیمه هم بگردیم آنان پولی به ما نمی دهند و از پول آنها كرده سرگردانی ما بیشتر می شود."

سهل انگاری مسئولان شركت بیمه ملی افغان حتا از سوی مقامات دولتی نیز رد نمی شود.

فضل باری ممتاز رییس عمومی امور بیمه ها در وزارت مالیه نیز بر سهل انگاری شرکت بیمه ملی افغان تاکید نموده می گوید: " سال های متوالی است كه مردم به شركت بیمه ملی افغان بیمه نامه موتر را به شكل اجباری پرداخته اند اما وقتی كه خساره واقع شده آنها خساره را نداده اند.

وی می افزاید: " به ما و شما معلوم است كه افغانستان یك نظام ترافیك درست ندارد كه قضیه را درست بررسی كند و مقصر را مشخص نماید و مشكل دیگر سهل انگاری مسئولان شركت بیمه ملی افغان است."

اما استاد مسعود می گوید، دولت نقش مركزی را در عرصه بیمه دارد و اگر دولت می خواست می توانست در زمینه كارهای زیادی انجام دهد.

به باور استاد مسعود، بیمه ملی افغانستان مربوط وزارت مالیه می شود و وزارت مالیه هم جزء دولت است، در صورتی كه دولت می خواست كه كاری را در عرصه بیمه انجام بدهد از طریق وزارت مالیه بودجه كافی در اختیار شركت بیمه ملی قرار می داد و در زمینه بیمه می توانست حركت بزرگی را انجام دهد.

استاد مسعود می گوید:" در صورتی كه آیسا سطح سرمایه گذاری بیمه را یكی از شرایط تطبیق راجستر شدن می دانست ما قسمتی از سرمایه گذاری آنان را منحیث بیمه به یك شركت بیمه تحویل می دادیم، در حقیقت ما می توانستیم با سرمایه گذاری دوباره مانند یك منبع سرمایه گذاری كریدتی آن را سرمایه گذاری كنیم !"

تلاش نمودیم تا نظر مسئولان شرکت بیمه ملی افغان را نیز داشته باشیم اما با وجود تلاش های زیاد مسئولان این شركت حاضر به مصاحبه با ما نشدند.

در همین حال رییس عمومی امور بیمه های وزارت مالیه می گوید، آنان کار می نمایند تا در آینده نزدیک تغییرات و اصلاحاتی را در اداره شرکت بیمه ملی افغان بوجود بیاورند.

فعالیت بیمه‏های خارجی

نبود یك سیستم درست بیمه در كشور و بیم خطرهای احتمالی برای سرمایه گذاران؛ آنان را بر آن داشته تا به بیمه‏های خارجی روی آورند كه این امر باعث صدمه بیشتر صنعت بیمه افغانستان و خارج شدن سرمایه ها از كشور شده است.

شماری از مسئولان شركت های خصوصی  بیمه در كشور می گویند: در بازارهای افغانستان به علت عدم كنترول دقیق، هر شركتی می تواند به صورت انفرادی از یك شركت خارجی به صورت غیرقانونی بیمه خریداری نماید.

احمد كاووس جهش رییس اجرایی شركت بیمه افغان گلوبل می گوید:" تا زمانی كه به یك دفتر قانونی راجستر شده همان قلمرو قانونی مراجعه نكنید شما نمی توانید با كسی كه بیرون از جغرافیا و با قوانین خاص كار می كند؛ با شركت آنها معامله نمایید اما در افغانستان نظر به اینكه در گذشته شركت های بیمه كم بوده و یا نبوده زمینه این را مساعد ساخته تا شركت‏‏ها از كشورهای خارجی مستقیم بیمه را خریداری نمایند كه این یك عمل غیرقانونی است. "

ادرین هینری رییس بازاریابی شركت خصوصی بیمه افغانستان نیز می گوید که این امر باعث خارج شدن سرمایه ها از افغانستان شده است.

وی می گوید: " اخیراً بسیاری از کمپنی‏ها بیمه را از امریکا، اروپا، انگلستان و... خریداری می کنند در حالی که از کمپنی لایسنس شده افغانی استفاده نمی کنند، و مشکل آن این است که درآمد مالیاتی و عواید آن که می تواند در اقتصاد افغانستان کمک کند، به خارج از کشور می رود و کمپنی های که از این گونه بیمه استفاده می کنند به اقتصاد کشور هیچ چیزی کمک نمی کنند درحالی که کمپنی لایسنس شده افغانی باید مالیات خود را بشمول کارمندان بپردازد."

در این حال رییس ریاست بیمه های وزارت مالیه كشور می گوید، وزارت مالیه در این زمینه كارهای زیادی را انجام داده و عملاً برای رفع این مشكل با شركت های بیمه خارجی تماس های مستقیم داشته اند و شماری از آن شركت ها را نیز جریمه نقدی نموده اند.

وی می گوید: " در مواردی مسایل نفوس اشخاص قدرتمند نیز مطرح است، بعضی شركت ها بسیار قوی است كه آنها بیمه ها را از خارج خریداری می كنند و آنها ارتباط بسیار نزدیك با افراد با نفوذ دارند."

از سوی دیگر آگاهان اقتصادی به این باور اند كه دولت افغانستان هنوز به این رکن توجه نکرده و این مسئله باعث عقب ماندگی اقتصاد و سرمایه گذاری ها در كشور گردیده است.

به باور خان جان الكوزی معاون اول اتاق های تجارت و صنایع افغانستان، نبود سیستم درست بیمه باعث فرار سرمایه های خارجی شده است.

وی می گوید:" در افغانستان سرمایه گذاری های خارجی بسیار به ندرت صورت می گیرد و علت آن نبود بیمه است. نبود بیمه یک مشکل جدی است که نه تنها باعث فرار سرمایه‏های داخلی بلکه باعث فرار سرمایه‏های خارجی نیز می شود."

رییس ریاست امور بیمه ها نیز علت كمرنگ بودن سرمایه گذاری های خارجی در كشور را نبود یك سیستم بیمه در كشور می خواند.

ممتاز می گوید: " بیمه برای اینكه یك سرمایه گذار را مطمئن نماید كه سرمایه وی ضایع نمی شود و پوششی برای خطر وجود دارد، بسیار ضروری است و به همین دلیل است كه سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی در افغانستان بسیار كمرنگ است."

ضرورت بیمه

بیمه از منظر حقوق قراردادی است که مسئولیت و نفع و ضرر بیمه کننده و بیمه شونده را در ارتباط به خطرات احتمالی، رویداد ها و حوادث در یک زمان معین، مشخص می سازد و یا می توان گفت که بیمه در واقع عقدی است كه به موجب آن، یك طرف تعهد می نماید در بدل پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر در صورت وقوع یا بروز حادثه، خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را به وی بپردازد.

به باور حمیدالله فاروقی استاد اقتصاد پوهنتون کابل، نظام اقتصادی امروز نیازمند یك توانایی بالا برای تصمیم گیری های متشبثین دارد که این توانایی را بیمه می دهد.

فاروقی می گوید: نیروهایی كه توانایی بلند در تصمیم گیری و خطر پذیری ندارند برای آنها در میدان رقابت‏های بسیار جدی اقتصاد امروزی، شامل شدن و تداوم کار مشكلات و خطرهای زیادی را در پی دارد به این خاطر حضور بیمه ها یا موسساتی بیمه و خدمات بیمه در داخل كشور بسیار ضروری است.

این در حالیست كه وزارت مالیه از پیشرفت های آنان طی یك سال اخیر در عرصه فعال سازی و اجباری ساختن برخی از بیمه ها در كشور خبر می دهند.

فضل باری ممتاز رییس ریاست بیمه های وزارت مالیه می گوید ‌از سال گذشته تا كنون علاقمندی مردم به بیمه بیشتر شده و اكثر كارمندان شركت های امنیتی، اموال تجارتی كارگو و شركت های هوانوردی تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

وی همچنان می گوید:" ما در نظر داریم تا یك تفاهمنامه با انستیتیوت هند برای رشد بیمه در افغانستان به امضا برسانیم، چنانچه در گذشته نیز با یك شركت ایرانی امضا كردیم.

ممتاز ادامه می دهد: " مقرره بیمه صحی هم تكمیل شده و عنقریب به اطلاع رسانی گذاشته می شود كه با تطبیق آن مصارف گزاف صحی بسیار پایین می آید. در همین اواخر اجرای بیمه های قروض بانكی هم اجباری شد و عملا! به اجرا در می آید. همچنین كار روی بیمه كارمندان شركت‏های خصوصی و غیرخصوصی نیز جریان دارد و شركت‏های تجارتی و غیرتجارتی هم باید در آینده بیمه شوند و بیمه ساختمانی هم در آینده اجباری خواهد شد."

براساس آمار وزارت مالیه، در حال حاضر در افغانستان چهار شرکت بیمه وجود دارد که از آن جمله ((بیمه افغان گلوبل، افغانستان ‌و سرویر جوزف لوبو)‌) شرکت های خصوصی و ‌شرکت بیمه ملی افغان‌ یگانه شرکت بیمه دولتی است.  هم چنان گفته می شود كه یك شركت دیگر خصوصی نیز در آینده نزدیک جواز فعالیت خواهد گرفت.

این شركت ها از ۱۶۷نوع خدمات بیمه موجود در بازارهاى جهانى، تنها در بخش های بیمه های هوانوردی، بیمه های ساختمانی، انتقالات و كارگاه‏ها فعالیت دارند و كمتر به بیمه های عمری و بیمه های انفرادی توجه می نمایند.

كارشناسان به این باور اند كه هم نهاد‏های دولتی و هم موسساتی كه در عرصه تجارت و كار و بار فعال هستند باید در عرصه بیمه نیز توجه جدی نمایند تا بیمه به عنوان یك سكتور ضرور و حیاتی در حیات خدمات اقتصادی بتواند جایگاه خود را پیدا نموده و نقش خود را ایفا نمایند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر