Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مرگ آفرینی مـواد سـوختی بی كیفیت

تهيه شده توسط سهیلا ”و‌داع خموش“
يكشنبه 11 جدي 1390 ساعت 09:01

 

با فرا رسیدن فصل سرما میزان واقعات سوختگی نیز افزایش قابل ملاحظه یافته است.

هرچند وزارت صحت عامۀ كشور می گوید كه در شش ماه اول سال 1390 خورشیدی بیش از 9500 واقعه سوختگی ثبت شده، ولی این ارقام در حالی ارایه می شود كه این وازرت فاقد سیستم منظم گزارش دهی در تمام شفاخانه های خصوصی و دولتی می باشد. با آن هم چیزی كه هویداست، افزایش آمار سوختگی ناشی از انفجار بالون های گاز، تیل بی كیفیت، شارتی برق، بی احتیاطی و عدم آگاهی مردم از استفاده وسایل اشتعال و ... می باشد كه حتی نگرانی وزارت صحت را نیز در قبال داشته است.

افزایش سوختگی ها

سوختگی های ناشی از گاز و تیل درردیف اول و دوم قرار دارد. بزرگترین حادثه از این گونه قضایا، انفجار بالون گاز است كه در منطقه چهارقلعه وزیرآباد كابل به وقوع پیوست. در این حادثه 14 تن از اعضای  یك خانواده، سوختگی های عمیق برداشتند و فعلاً در شفاخانه های استقلال، صحت طفل اندراگاندی و شفاخانه وزیر محمد اكبر خان بستر می باشند.

فرحت، باشنده كابل  كه سوختگی های شدیدی در قسمت سر، صورت و دستانش دیده می شود و می گوید:" ما به خانه خاله ام در منطقه چهار قلعه وزیر آباد، به مهمانی رفته بودیم، ناگهان بالون گاز كه بالای تلویزیون گذاشته شده بود، انفجار كرد و آتش در یك لحظه تمام خانه را فرا گرفت. ما همه در میان آتش می سوختیم، ولی بالاخره از آتش نجات یافتیم و اتاق را ترك گفتیم. در این حادثه 14 نفر كـــه در همان اتاق قرار داشتیم، جـــــــراحات شدید سوختگی برداشتیم."

‌اوعلت وقوع این حادثه را گــــــــــاز های بی كیفیت و بالون های غیراستندرد می داند.

درهمین حال، احمد فرهاد پدر این دختر می گوید:" دولت و ارگان های مسئول با بی توجهی زندگی هزاران تن را به خطر می اندازند، از یكسو وارد شدن تیل های بی كیفیت و از جانب دیگر عدم كنترول بالون های گاز غیر معیاری سبب چنین حوادث خطرناك می گردد. باید مواد نفتی كنترول گردد و بالون های گاز كه از كشورهای همسایه وارد می شود، از معیاری بودن آن مطمین گردند" .

درهمین حال بی احتیاطی و عدم آگاهی مردم از شیوه های نگهداری بالون گاز، اشتوپ و... عامل سوختگی ها برشمرده می شود.

شاه گل باشنده ولایت غزنی می گوید:" عروسی برادرم بود كه ناگهان بالون گاز انفجار كرده و به شمول خودم شش تن از اعضای خانواده ام نیز دچار سوختگی های عمیق گردیدند. هرچند من جراحی پلاستیك نیز شدم، ولی دستانم دیگر به حالت اولی برنگشتند."

این درحالیست كه دومین سطح سوختگی ها در كشور ناشی از تیل بی كیفیت است.

فهیمه، باشنده ولایت كندهار زنی است كه 60 درصد از بدنش سوخته است و فعلاً در شفاخانه استقلال كابل بستری است. او می گوید:" همیشه جهت روشن كردن تنور از تیل دیزل استفاده می كرد، پسرم از بازار تیل دیزل آورد، اما همین كه آن را به تنور نزدیك ساختم، ناگهان آتش به اطراف پخش شد و تمام بدنم سوخت."

او می افزاید كه در حقیقت این تیل مخلوط با تیل پترول بود كه فروشنده ها آن را به نام تیل دیزل عرضه كرده بودند.

حشمت الله از ولایت لوگر كه 40 درصد بدنش در حادثه ای سوخته است و در شفاخانه استقلال تحت تداوی قرار دارد، می گوید:" من شاگرد مستری هستم، در وركشاپ نشسته بودیم كه ناگهان تیل "به ظاهر خاك" به دامنم ریخت و آتش گرفتم."

در همین حال، مسئولان شفاخانه استقلال كابل آمار واقعات سوختگی را نسبت به سال های گذشته بلند می دانند.

داكتر احمد شاه وزیر؛ متخصص جراحی و سوختگی شفاخانه استقــــــلال می گوید:" در ده ماه سال 1390 به تعداد 504 مریض سوختگی داخل بستر و به تعداد 5200 مریض سرپا در این شفاخانه به ثبت رسیده اند.

به گفته او، از جمله 504 مریض سوختگی داخل بستر 269 نفر مرد و 235 نفر زن بوده اند. در مجموع این تعداد، 4 مرد، 10 زن خودسوزی ، 84 مرد و 96 زن به وسیله گاز، 113 نفر مرد و 34 نفر زن از اثر  تیل ، 3 مرد و 24 زن از اثرآب جوش، 4 مرد توسط بخار و 39 زن توسط دیگ بخار، یك مرد و 14 زن در تنور ، 31 مرد و 1 زن توسط شارتی برق ، 3 مرد و 1 زن توسط ذغال ، 15 مرد و دو زن توسط باروت بوده اند كه همچنان 11 مرد و 3 زن متفرقه كه شامل مواد القلی، مواد كیمیاوی، شعاع و برودت اند، شامل می باشند. او می گوید:" با تاسف از این تعداد 33 مرد و 42 زن فوت نموده اند. این سوختگی ها را به ترتیب كتگوری، در قدم نخست گاز، در قدم دوم تیل و سپس شارتی برق، تنور، تیزاب وغیره تشكیل می دهند."

به گفته داكتر احمد شاه وزیر نسبت به سال های گذشته آمار ســـــوختگی بلند می باشد. تیل بی كیفیت و گاز های بی كیفیت یگانه عامل افــــزایش این آمار می باشد. با تاسف در این اواخر عرضه  تیل های مخلوط در بازار ها و گاز و بالون های بی كیفیت نگرانی های زیادی را بار آورده است. طبق گزارشات موجود اكثر این تیل ها، تیل های دزدی اند كه از تانكر های موسسات و یا تیل های تصفیه ناشده در داخل كشور كه غیر مسئولانه عمل می كنند، سبب بروز واقعات خطرناك می شوند.

گفته می شود، اكثر تیل ها از سوی فروشنده ها و وارد كننده های تیل، با تیل های بی كیفیت  مخلوط شده وهمچنان تیل پترول را با تیل دیزل مخلوط كرده و به نام تیل خاك به فروش می رسانند،اما خطرناكتر از آن سوختگی های گاز كه شكل كتلوی را دارا بوده، بیشتر قابل نگرانی می باشد. چون گاز به سرعت به اطراف انتشار یافته سبب انفجار بالون ها می شود.

با این حال گزارش های سوختگی از شروع سال تا كنون در شفاخانه 102بستر خیرخانه 650 ‌ نفر و درشفاخانه صحت طفل اندراگاندی 479 طفل به ثبت رسیده است.

در عین حال داكتر اسدالله شارق شف سرویس جراحی صحت عامه ولایت بلخ می گوید كه درسال روان 45 الی 48 مورد سوختگی به شفاخانه مراجعه كرده اند كه سوختگی آنان ناشی از گاز، تیل و آب جوش می باشد.

‌به گفته وی آمار سوختگی نسبت به سال گذشته در این ولایت كاهش یافته وی علت كاهش آن را آگاهی یافتن مردم از چگونگی استفاده از وسایل آتش زا و تسخین كننده می داند.

كمبود پرسونل در وزارت صحت

مسئولین وزارت صحت عامه ضمن نگرانی از افــــــزایش سوختگی ها، كمبود پرسونل را جهت بازرسی با دیگر ارگان ها در كنــــــترول این معضله، عنوان می كند.

عبدالله فهیم مشاور وزارت صحت عامه كشور می گوید:" گاز، تیل، مواد القلی و ...سبب بروز سوختگی ها در كشور شده است، ولی چیزی كه قابل نگرانی است سوختگی های ناشی از گاز و تیل می باشد، با تاسف امروز اكثر بالون های گاز غیر معیاری و تیل های بی كیفیت، تصفیه نشده و مخلوط كه به بازارعرضه می شود،سبب بدترین واقعات سوختگی می شود."

به گفته داكتر فهیم، گزارش های گوناگون برای وزارت صحت مبنی بر تیل های تصفیه نشده، گازهای بی كیفیت و غیره رسیده است و تا حدی این وزارت در همكاری با دیگر وزارتخانه ها اقداماتی را نیز انجام داده است، اما این وزارت با چنین تشكیل و پرسونل موجود نمی تواند، از مشكلات موجود گاز و تیل بی كیفیت جلوگیری كند.

او می گوید: " واقعات انفجار بالون های گاز زیاد است. چون اكثر هموطنان شرایط نگهداری گاز ها را ندانسته و در پهلویش بالون هــای بی كیفیت وارد می گردد. در قسمت تیل ها برخی از فروشنده های تیل ، تیل پترول و دیزل را مخلوط می كنند و به شكل تیل خاك به فروش می رسانند. ما به صورت منظم با وزارت تجارت، تصدی مواد نفتی در تماس بوده  و به خصوص با تیل های مخلوط و بی كیفیت اقدامات لازم انجام داده ایم، مثلاً ما آگاهی دهی چون انتشار اعلانات، بروشورها و تبلیغات برای همشهریان انجام داده ایم."

فاجعۀ كمبود داكتر

یكی از مشكلات عمده در راستای تداوی مریضان سوختگی در شفاخانه استقلال كه یگانه شفاخانه اختصاصی در بخش سوختگی ها می باشد، كمبود داكتران و پرسونل مسلكی می باشد.

داكتر وزیر شف سرویس بخش سوختگی شفاخانه استقلال می گوید: "پرسونل این شفاخانه با هیچ استندرد داخلی و بین المللی برابر نیست. این یك فاجعه است كه برای پنجاه مریض یك داكتر و متخصص داریم، حال آن كه مریضان سوختگی به رسیدگی بیشتر ضرورت دارند و آنان نمی توانند مانند دیگر مریضان ضروریات خود را مرفوع سازند."

او می افزاید كه استندرد این است كه برای هر پنج مریض یك داكتر و برای هر پنج داكتر یك سوپروایزر باشد، ولی در تمام شفاخانه سه متخصص وجود دارد كه آنان نیز، در شف كار می كنند. به گفتۀ وی بسیاری از داكتران مسلكی نیستند كه واقعاًً كمبود داكتردر این شفاخانه یك فاجعه است.

افزایش آتش سوزی ناشی از تیل و گاز بی كیفیت

مسئولان اطفائیه مركزی كابل می گویند كه حوادث آتش سوزی در كشور نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سمونوال محمد كاظم مدیر اطفائیه كابل می گوید:" از شروع سال جاری تا كنون 274 واقعه در نقاط شهر كابل به وقوع پیوسته است كه اكثراین حوادث ناشی از بی احتیاطی، شارتی برق، انفجار بالون گاز، مشتعل شدن تیل های بی كیفیت و ... می باشد، اما آتش سوزی های ناشی از گاز و تیل عمده ترین واقعات را تشكیل می دهند."

او می گوید كه بیشترین قربانیان آتش سوزی را كه در منازل رخ می دهد، خانم ها و اطفال تشكیل می دهند.

به گفته او، خانه های غیر پلانی، خانه های خودسر در جاهای مرتفع و... بزرگترین مشكل درهنگام آتش نشانی است. چون رسیدن نل های آب به محل حادثه و تمدید نل ها مشكل ساز می باشد.

آقای كاظم می افزاید:" موجودیت ازدحام در شهر ها، عدم رعایت حق اولویت دادن به وسایط آتش نشانی در هنگام رسیدن به محل حادثه، رعایت نكردن احتیاط از سوی مردم و... مشكلاتی اند كه اداره ما با آن مواجه می باشد."

به گفته او، در شهر كابل پنج استیشن فعال اطفائیه وجود دارد، اما این استیشن ها با در نظرداشت نفوذ شهر كابل كافی نبوده و نیاز به ایجاد استیشن های بیشتر می رود.

درهمین حال عبدالمحمد زمری، مدیر اطفائیه قومندانی امنیه ولایت بلخ می گوید:" در سه ربع سال 1390 خورشیدی به تعداد 119 واقعه آتش سوزی در ولایت بلخ به وقوع پیوسته اند، اما این آتش سوزی ها برای مردم آسیب زیاد نرسانده است."

او علت آن را آگاهی دهی به موقع از سوی مردم و رسیدن آمریت اطفائیه به محل واقعه می داند.

از سوی دیگر سمونیارعبدالرحیم مدیراطفاییه قومندانی امنیه ولایت هرات، در مصاحبه با كلید، آمار واقعات حریق 10 ماه گذشته را  225 واقعه و تلفات ناشی از این واقعات را شش تن اعلام نمود.

مدیراطفاییه هرات دلایل عمده آتش سوزی ها را سهل انگاری و بی تفاوتی مردم نسبت به رعایت نكات ایمنی بیان می كند.

هرچند مسئولان مدیریت اطفاییه، احداث چندین استیشن دیگر آتش نشانی را در نواحی و برخی ولسوالی های هرات مطرح می كنند، اما باشندگان هرات كمبود تشكیلات و عدم امكانات این نهاد را دلیل اصلی افزایش تلفات جانی وخسارات مالی بیان می كنند.

ورود مواد سوخت بی كیفیت عامل اصلی

همان طوری كه از شواهد بر می آید، یكی از عوامل سوختگی ها و بروز آتش سوزی ها در كشور ورود تیل و گاز بی كیفیت و غیر استندرد بودن بالون های گاز پنداشته می شود، اما مسئولان امور از مسئولیت پذیری شانه خالی كرده اند.

یكی از این اداره ها، اداره نورم واستندرد ملی افغانستان می باشد كه با وجود چندین بار تماس ازسوی خبرنگاركلید، در مورد واردات موارد بی كیفیت نفتی وغیره حاضر به دادن جزییات نشد، اما وزارت تجارت افغانستان ورود هرگونه مواد سوخت بی كیفیت را به داخل كشور رد می كند.

وحید الله غازی خیل؛ سخنگوی وزارت تجارت می گوید:" مواد بی كیفیت در بندر های كشور تثبیت شده و به هیچ وجه اجازه تخلیه برای آنان داده نمی شود و درعین حال دوسیه های متخلفان به ارگان های عدلی و قضایی معــــرفی می گردند."

او می افزاید: " این وزارت سال گذشته در كنار این كه چهار ملیون لیتر تیل بی كیفیت را ضبط كرده و اجازه تخلیه آنان داده نشده، اما تیل های بی كیفیت از سوی تجار های كه در داخل كشور فعالیت می كنند، آلوده شده و به بازار عرضه می شوند كه نیاز جدی به كنترول دارد و تــلاش می كنیم تا از این مشكل جلوگیری نماییم."

به اساس معلومات وزارت تجارت، افغانستان سالانه به دو الی سه ملیون تن مواد نفتی  ضرورت دارد كه بخش زیاد آن تـــــــوسط سكتور خصوصی داخل كشور می شود.

درهمین حال، خان جان الكوزی معاون هئیت عامل اتاق های تجـــــــارت می گوید:" این روشن است كه تیل و مواد بی كیفیت را تاجـــران به كشور وارد می كنند، اما مسئولیت وزارت تجارت و اداره نورم و استندرد است تا از ورود آن جلوگیری كنند."

به گفته او، اكثر متخلفان و كسانی كه چنین مواد نفتی را به كشور وارد می كنند، آنان با ارگان های مسئول و كنترول كننده، رابطه داشته وهمدست می باشند. ‌ آقای الكوزی می افزاید:" افغانستان در قسمت ورود مواد سوختی بی كیفیت بیشتر از ایران متضرر شده است، چون تجار تیل ضایعاتی را وارد كرده و با تیل پاك مخلوط می نمایند."

او می گوید:" سال گذشته اداره استندرد به خاطر منع ورود مواد بی كیفیت وعده سپرده بود كه با نصب ماشین های جدید در لابراتوار به این مشكل پایان می بخشد، ولی تا كنون چنین كاری صورت نگرفته است."

این مشكل در حالی مورد بحث است كه آمار سوختگی ها و واقعات آتش سوزی در كشور نسبت به سال های گذشته افزایش را نشان می دهد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر