Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ارزيابي دور اول انتقال امنيت

تهيه شده توسط کرشمه فخری
يكشنبه 20 قوس 1390 ساعت 09:57

رئیس جمهور کرزی مناطق دور دوم روند انتقال امنیت را كه شامل برخي ولایات، شهرها و ولسوالی ها مي شود تثبیت کرده و قرار است در ماه های آینده نیروهای افغان مسولئیت های امنیتی 17 منطقه را تدریجا بر عهده گيرند.

سرمنشی عمومی ناتو طي بيانيه ای ضمن تبريك اين اعلام به دولت و مردم افغانستان گفته است که این یک گام مهمی دیگر در راستای هدف مشترک ما؛ حکومت و امنیت افغانستان توسط افغان ها، برای افغان ها است.

وي همچنان به تعهدات شان در امر آموزش و حمایت نیروهای امنیتی افغان در مرحله انتقال و بعد از آن تاكيد نموده است.

از سوي ديگر سایمون گاس نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان نيز حمايتش را از اين روند اعلام نموده و گفته است که(( انتقال به اساس جدول آن پیش می رود و ناتو تلاش های خود را برای سپردن مسئولیت ها در سراسر کشور الی 2014 مطابق به هدف رئیس جمهور کرزی ادامه خواهد داد.))

وي نيز بر همكاري هاي اين سازمان بعد از سال 2014 تاكيد نموده و با اطمینان از موفقیت پروسه انتقال گفت: هدف ما بعد از 2014 مشارکت قوی و پایدار میان افغانستان و همدستان بین المللی آن است.

حکومت افغانستان با جامعه جهانی در كنفرانس كابل در 29 سرطان سال 1389 در مورد روند واگذاري امنيت از نيروهاي خارجي به نيروهاي افغان به توافق رسید و به تاريخ دوم حمل سال 1390 هفت شهر براي دور اول از سوي رييس جمهور كرزی اعلان شد.

در حالي كه دور دوم واگذاري امنيت از نيروهاي خارجي به نيروهاي افغان در ۱۷ ساحه جدید رسما از ولايت پروان آغاز شد، شماری از مسئولان ولايت هايی كه دور اول اين روند در آنها عملي شده است، مي گويند که اگر به خواسته هاي شان از سوي حكومت، همچون دور اول انتقال امنيت توجهي صورت نگيرد؛ این پروسه با ناکامی مواجه خواهد شد.

این مقامات، دولت و جامعه جهاني را به عدم تحقق وعده هاي شان متهم می کنند. اين مسؤلان از نبود تجهيزات و پرسونل كافي شكايت نموده هشدار مي دهند كه در صورت عملي نشدن اين وعده ها، دور دوم انتقال امنيت با مشکل مواجه خواهد شد.

نصير الدين جامي معاون والي هرات مي گويد با آن كه چهار ماه از واگذاري مسؤلیت امنیت شهر هرات به افغان ها مي گذرد اما دولت و جامعه جهانی به وعده های شان عمل نکرده اند.

آقای جامی، عدم مشوره دولت قبل از انتخاب مناطق تعیین شده، کمبود تشکیلات پولیس در ولسوالی ها و عدم تجهیز نیروهای امنیتی افغان با سلاح و امکانات مدرن را از جمله مشکلات عمده در این عرصه عنوان مي كند.

وي همچنان مي فزايد در صورتی که به خواست ولایت هرات از سوی دولت مرکزی و جامعه جهانی توجهی صورت نگیرد آنان قادر به تامین امنیت مناطق پلان شده براي دور دوم نخواهند بود.

در همین حال مسئولين امنيتي بيشتر مناطقی كه در دور اول انتقال امنيت شامل بودند نيز  از نبود تجهيزات و پرسونل كافي امنيتي در مناطق شان شاكي اند.

عبدالرحمن كبيري معاون ولايت پنجشير و مل پاسوال غلام عزيز قومندان امنيه لغمان هر دو معتقد اند که قبل از عملي شدن اين روند باید کاستی های آنان در بخش هاي مختلف از جمله پرسونل و تجهيزات رفع می شد، اما با وجود وعده های مسئولان در این قسمت، تا به حال به اين وعده ها عمل نشده است.

کبیری می گوید: امکاناتی را كه ما قبل از انتقال امنيت تقاضا داشتيم و مشكلات امنيتي را كه با آن مواجه بوديم، به مسئولان بازگو كرده بوديم ولی تا حالا هيچ گونه توجهی به آن نشده است.

هلمند یکی از ولایت های ناامن کشور نیز با این مشکلات روبرو است.

محمد گلاب منگل والي ولايت هلمند در این مورد مي گويد: پيشنهاداتي به ارگان هاي محلي و كمسيون انتقال امنيت داريم اميد كه در تجهیز نيروهاي امنيتي ما توجهي صورت بگيرد.

سمونوال غلام سخي نيك پي، آمر امنيت ولايت باميان مي گويد: ما نگرانی هایی در مورد  اکمال پولیس، پرسونل و تجهيزات داریم و باید به ما وسایط زرهی داده شود تا ما خوبتر و مطمئن تر از بامیان دفاع کنیم.

از سويي ديگر شماري از آگاهان نظامي و نمايندگان مردم در ولسي جرگه نیز منتقد این پروسه اند.

محمد نعیم حمیدزی لالی، رییس کمسیون امنیت داخلی ولسی جرگه می گوید: دور اول با يك جديت آغاز شده بود در صورتی که ما نگران بودیم و حالا كه دور دوم هم آغاز مي شود ما همان نگراني را داريم كه با وضعيت موجود اين دور نيز با مشكلات مواجه خواهد شد.

وي معقتد است تا زمانی كه اردوي ملي، پوليس ملي و امنيت ملي به طور مكمل مجهز نشوند اين روند با ناكامي روبه رو خواهد بود.

از سويي ديگر جنرال عتيق الله امرخيل، آگاه امور نظامی نیز بر عجولانه بودن دور اول انتقال مسؤلیت های امنیتی تاکید دارد، وی می گوید: تا جايي كه ديده شد مشكلات بسيار زياد بوده، اگر شما ببينيد حوادث و ترور ها، انفجارات و حملات بسيار موثر در اين دوره صورت گرفت.

به گفته جنرال امرخیل  جمع آوری اسلحه، تجهیز نیروهای زمینی وهوایی و برداشتن فاصله میان مردم و حکومت می تواند از راه کارهای باشد که تا حدی مشکلات را کاهش می دهد.

وي علاوه بر کمبود سلاح  نیروهای امنیتی، عدم آموزش و کمبود تجربه این نیروها را از مشکلات اساسی می داند: اگر در جايي ما با مشكل روبه رو شويم مجبور هستيم از قواي هوايي خارجي استفاده كنيم و آنها را استخدام كنيم كه اين كار بسيار مشكلي است.

در همين حال مقام‌های وزارت دفاع ، مشکلات اردوی ملی را عدم تجهیز اردو با سلاح‌های سنگین می دانند.

جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی مي گويد، اردوی ملی برای تامین بهتر امنیت نیاز به تجهیز بهتر دارد.

وی همچنان از تلاش های این وزارت از ارائه طرحی به رئیس جمهور خبر می دهد که در آن علاوه بر رفع این مشکلات، برای ساختن یک اردوی قوی بعد از سال 2014 که پاسخگوی نیاز های داخلی و مسئول حفظ استقلال و تمامیت ارضی باشد، پیشناداتی در نظر گرفته شده است.

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی نیز بر تجهیز بیشتر نیروهای امنیتی تاکید نموده می گوید: ما در برابر يك جنگ منظم خارجي به سلاح هاي ثقيل تر و در بخش هوايي به طياره هاي شكاري، بمب افکن و همچنین قابليت هاي دافع هوايي و سلاح هاي زرهي ثقيل نياز داريم.

اين نگراني ها در حال مطرح مي شود كه مقام هاي حكومتی مسئول روند انتقال امنيت مي گويند كه در دور دوم تلاش صورت مي گيرد تا به مشكلات پرداخته شود.

عبدالخالق فراهي رييس ارگان هاي محلی، با اشاره به کمبودی های مرحله اول روند انتقال امنیت و تلاش برای حل آن در مرحله دوم می گوید: ما در عرصه هاي مختلف مشكلات داشتيم مثلا در مسايل امنيتي، صلاحيت هاي والي ها كه ما در آن تلاش كرديم كه صلاحيت هاي آنها را در عرصه اداري و اقتصادي بالا ببریم و همچنان در رابطه به ارگان هاي امنيتي در برخي ولايات و ولسوالي ها ضرورت به پوليس محلي داشتيم و در بعضي دیگر به پوليس ملي نیاز داشتيم كه اين مشكلات از طرف وزارت هاي داخله و دفاع حل شد.

اما با وجود نگراني هاي مردم و آگاهان نظامي از روند انتقال امنيت به نيروهاي افغان، اوگادز اوشسكس، سفير اتحاديه اروپا در افغانستان معتقد است که براي هميشه افغانستان دريافت كننده كمك هاي جامعه جهاني نخواهد بود و افغان ها تا سال 2014 رهبري و مسؤليت هاي كشور شان را بايد خود به عهده گيرند.

وي همچنان از تلاش هاي جامعه جهاني براي آماده ساختن و تجهيز نيروهاي افغان خبر داده مي گويد: تلاش ها جريان دارد تا افغانستان تا سال 2014 ميلادي داراي يك نيروي امنيتي مجهز شود.

بر اساس موافقت دولت افغانستان و جامعه جهاني در سال 2014 نيروهاي جنگي ناتو از کشور خارج خواهند شد و به گفته سفیر اتحادیه اروپا اين حقيقتي است كه اتفاق خواهد افتاد و بايد تمام تلاش ها و اولويت ها وقف رشد و حمايت پوليس و اردوي ملي شود تا در پایان سال 2014 نيروي لازم و مسلكي امنيتي، قادر به حفظ کامل امنیت گردد.

از سويي ديگر مقامات كمسيون انتقال مسئوليت امنيت از نيروهاي خارجي به نيروهاي افغان نيز بر تطبيق و تکمیل شدن اين روند تا سال 2014 تاکید می کنند.

اشرف غني احمدزي رييس اين كمسيون مي گويد: انتقال سرتاسري مسئوليت امنيت به نيروهاي افغان انجام خواهد شد و در مدت سال به يك روند منسجم، سنجيده شده و مرحله وار تبدیل خواهد شد.

اما ارزیابی شهروندان از روند انتقال مسئولیت های امنیتی در شهرها و مناطقی که در آن این پروسه عملی شده است متفاوت است.

هرات؛ رضایت توام با تشویش

در 30 سرطان سال جاری مسئوليت تامين امنيت ولایت هرات به نيروهاي افغان واگذار شد. هر چند پس از آن شاهد رويدادهايی از سوي مخالفان مسلح دولت بود اما مقامات اين ولايت و شهروندان اين شهر از تامين امنيت اين شهر ابراز رضايت مي نمايند.

فرهاد يكي از باشندگان شهر هرات، امنیت را نسبت به گذشته بهتر دانسته مي گويد: باید امكانات و صلاحيت هردو به قواي نظامي داده شود.

عظيم يكي ديگر از باشندگان شهر هرات نيز با ابراز رضايت از وضعيت امنيتي اين شهر مي گويد: نيروهاي امنيتي باید بهتر و بیشتر تجهيز شوند.

در همین حال جنرال سيد آغا ثاقب قومندان امنیه این ولایت نیز از تامین امنیت این شهر توسط نیروهای افغان ابراز رضایت نموده می گوید که پس از انتقال امنيت شهر هرات، نيروهاي افغان توانسته اند تا بسياري از حملات مخالفان را قبل از انجام خنثی نمايند.

وي از دستگیری سازماندهندگان چند انفجار در شهر و ميدان هوايي هرات خبر داده اما می گوید: نيروهای افغان هنوزهم با مشكلات زيادی مواجه اند: نيروهاي افغان توانايي مسؤليت پذيري را دارند اما بايد به تشكيلات و تجهيزات آنان توجه جدی صورت گيرد.

پنجشير؛ امنیت بدون اردو

مسئوليت امنيتي ولايت پنجشير در دوم اسد سال 1390 به نيروهاي افغان واگذار شد.

هرچند مقامات اين ولايت وضعيت امنيتي آن را خوب مي خوانند اما اين ولايت بعد از واگذاري امنيت به نيروهاي افغان، طي ده سال اخير براي اولين بار شاهد يك حمله انتحاري بود.

عبدالرحمن كبيري معاون ولايت پنجشيرعلت این حمله را كمبود پوليس دانسته می گوید: راه هاي داخل پنجشير كه به ولايت هاي همجوار منتهي مي شود به خاطر کمبود نیرو كنترول نمی شود، حتا نيروي اردوي ملي وجود ندارد بناء امنيت توسط پوليس و خود مردم پنجشير تامين مي شود.

مزار، بدون تحول

مسؤليت امنيتی شهر مزار شريف در اول اسد 1390 به نيروهاي افغان واگذار شد.

عبدالوحيد يكي از باشندگان اين شهر مي گويد: ما اميدوار هستيم كه در دور دوم نیز مردم در فضاي امن زندگي نمايند.

سيد عظيم يكي از دكانداران شهر مزار شريف مي گويد: از نگاه امنيتي ما كدام تحول خاصي را در شهر نديده ايم.

اما عصمت الله علی زی قومندان امنيه بلخ می گويد كه پس از انتقال امينت اين شهر به نيروهاي افغان 90 درصد در حملات مخالفان كاهش به عمل آمده است.

اما زلمي ويسا قومندان زون 209 شاهين در شمال بر تجهيز بيشتر نيروهای افغان تاکید دارد،  مي گويد: از نظر كيفي ما بعضی كمبود های تشكيلي را داريم اما ما يقين دارم كه وزارت دفاع ملي در اين مورد حتما محاسبه دارد.

باميان؛ اعتماد بر امنیت

باميان كه از جمله ولايت هاي آرام كشور است که مسئوليت تامين امنيت آن به تاريخ 26 سرطان به نيروهاي افغان واگذار گرديد.

حسن فراصت يكي از محصلان ولايت باميان مي گويد: ما بالاي نيروهاي امنيتي كشور اعتماد داريم.

سمونوال غلام سخي نيك پي، آمر امنيت باميان وضعيت امنيتي اين ولايت را خوب توصيف نموده و با اشاره به تنها حمله مخالفان دولت که طي آن 4 تن كشته شدند، می گوید: از وقتی که قدرت به ما تسلیم شد به فضل خدا و به کمک مردم تا هنوز کدام تغییری نیامده که قابل تشویش ما و مردم باشد.

مهترلام؛ امید به سوی آینده

مسؤليت اين شهر به تاريخ 28 سرطان سال 1390 به نيروهاي افغان واگذار گرديد.

مسؤلان امنيتي اين ولايت نيز از كاهش عمليات مخالفان پس از انتقال امنيت سخن گفته و بر تجهيز نيروهاي افغان تاكيد دارند.

مل پاسوال غلام عزيز قومندان امنيه لغمان مي گويد: ما در بخش های مختلفی چون تشكيلات و پرسونل کمبود داریم و تقاضاهایی را نیز داشتیم ولی تا به حال وعده هاي صورت گرفته عملی نشده است.

وي مي افزايد در صورت توجه بيشتر به نيروهاي افغان و بلند بردن توانايي هاي آنان، تامين امنيت نيز بيشتر و بهتر خواهد شد.

در عين حال شهروندان اين شهر نيز از تامين امنيت توسط افغان ها ابراز رضايت و خوشي مي كنند .

محمد گل يكي از صرافان اين شهر مي گويد: فعلا امنيت در مهترلام بسيار خوب است و ما از نيروهاي امنيتي بسيار تشكر مي كنيم.

خليل محمدزي يكي ديگر از شهريان اين شهر مي گويد: اگر همين امكاناتي را كه نيروهاي خارجي دارند در اختيار نيروهاي افغان قرار بدهند، وضعيت امنيتي از اين هم بهتر مي شود.

لشكرگاه؛ حمایت مردمی از اردو

مسؤليت امنيت لشکرگاه در 29 سرطان 1390 به نيروهاي افغان واگذار شد.

اين شهر كه از مناطق نا آرام كشور به حساب مي آيد، پس از واگذاري امنيت شاهد چندين حمله انتحاری بود اما با آن هم مقامات اين ولايت از وضعيت امنيتي اين شهر ابراز رضايت مي كنند.

محمد گلاب منگل والي هلمند مي گويد: بعد از انتقال امنيت در لشكرگاه ما فقط دو سه انتحاري داشتيم، اما با آن هم خشونت ها كاهش يافته و وضعيت بهبود يافته است.

شماري از باشندگان اين شهر نيز وضعيت امنیتی را قناعت بخش خوانده و از روند واگذاري امنيت به نيروهاي افغان حمايت مي كنند.

گل رحمان يكي از باشندگان اين ولايت مي گويد: امنيت بايد به خود افغان ها واگذار گردد و نيروهاي خارجي فقط در مواردي بايد با افغان ها همكار باشد.

کابل؛ امنیت توام با حملات

هر چند واگذاري امنيت كابل رسما صورت نگرفته، اما مقامات امنيتي مي گويند كه مسؤليت هاي امنيتي اين ولايت از دو سال قبل به نيروهاي افغان سپرده شده است.

با آنكه اين شهر پس از واگذاري امنيت به نيروهاي افغان شاهد حملات خونين انتحاري و حملات گروهي از جمله حمله گروهی بر هوتل کانتینینتال، مرکز فرهنگی بریتانیا و سفارت امریکا بود كه در حدود 20 كشته و زخمي بر جا گذاشت، ترور استاد برهان الدین ربانی و حمله انتحاري بر كاروان نيروهاي امريكايي در سرك دارالامان از عمده ترین حملاتی است که مخالفان انجام داده اند.

با این وجود شماري از شهريان و مقامات امنيتي وضعيت امنیت را خوب توصيف نموده و از ملی شدن امنيت حمايت مي كنند.

محمد رضا محصل حقوق در كابل، وضعیت امنیتی را امیدوار کننده توصیف کرده مي گويد: نيروهاي امنيتي افغان در كارشان تا حدي موفق بوده اند، چون موقف دشمن مشخص نيست و آنها به صورت مخفي و از راه هاي انتحار و انفجار دست به حمله مي زنند كه در اين راستا هم نيروهاي افغان موفق بوده اند. نيروهاي افغان قادر اند كه پس از خروج نيروهاي خارجي امنيت را تامين نمايند.

نسترن بهيج يكي از باشندگان شهر كابل، چندان تغییری در امنیت پس از روند انتقال به دلیل حملات انتحاری و گروهی مخالفان نمی بیند، اما مي گويد که تا حدي از عملكرد نيروهاي افغان راضي بوده و اميدوار است تا در آينده امنيت بهتر از حال شود.

در دور دوم انتقال كه از سوي رييس جمهور كرزي منظور شده است ولايات بلخ، دايكندي، تخار، سمنگان، كابل و نيمروز به طور كامل شامل اند.

به همين گونه شهر هاي جلال آباد، چغچران، شبرغان، فيض آباد، غزني، ميدان شهر و قلعه نو نيز شامل اين روند اند. همچنان ولسوالي هاي بزرگ، يفتل سفلي، ارغنج، بهارك، تشكان، كشم و ارگون مربوط ولايت بدخشان، ولسوالي آب كمري ولايت بادغيس، ولسوالي هاي ناوه، نادعلي و مارجه ولايت هلمند، تمام ولسوالي هاي ولايت هرات به استثناي ولسوالي هاي شيندند، اوبي و چشت شريف، ولسوالي قرغه يي ولايت لغمان، ولسوالي هاي بهسود، كوز كنر، كامه و سرخ رود از ولايت ننگرهار، تمام ولسوالي هاي ولايت پروان به استثناي شينواري و سياه گرد، تمام ولسوالي هاي ولايت سرپل به استثناي صياد و ولسوالي هاي حصه اول بهسود، جلريز و مركز بهسود از ولايت ميدان وردگ شامل مرحله دوم انتقال مسؤليت ها مي شود.

برمبنای توافق دولت افغانستان و ناتو؛ قراراست با خروج تدریجی نظامیان خارجی تا سال 2014، نیروهای امنیتی کشور مسئولیت تامین امنیت ولایت های مختلف افغانستان را بر عهده  بگیرند.

با اين حال كارشناسان و مسؤلان امنيتي ولاياتي كه در دور اول انتقال مسؤليت هاي امنيتي شامل بودند مي گويند بي توجهي دولت و جامعه جهاني در امر تجهيز و تشكيل نيروهاي اردو و پوليس ملي،  تامين امنيت در كشور را با مشكل روبه رو ساخته و هر گاه به اين موضوع توجه جدي صورت نگيرد اين روند به ناكامي خواهد انجاميد. كارشناسان مي گويند آموزش و تجهيز نيروهاي افغان، جمع آوری اسلحه، تجهیز نیروهای زمینی وهوایی و برداشتن فاصله میان مردم و حکومت می تواند از راه کار های باشد که تا حدی مشکلات را کاهش می دهد.

در حال حاضر شمار پوليس ملي به 146 هزار و نیروهای اردوي ملي افغانستان به 167300 مي رسد كه قرار است اين تعداد نيروهاي اردوي ملي تا سال آينده به 195 هزار نفر افزایش یابد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر