Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

رشد نفوس فاجعه ای برای آینده

تهيه شده توسط سهیلا وداع خموش
سه شنبه 22 سنبله 1390 ساعت 10:32

وزارت صحت عامه افغانستان اخیراً نگرانی خود را از رشد سریع نفوس اعلام كرده و هشدار می دهد، در صورتی كه  افزایش جمعیت كنترول نشود تا سی سال آینده نفوس افغانستان دوبرابر خواهد شد. ‌ ‌

به اساس گزارش سال 1390 احصائیه مركزی، همین اكنون در 34 ولایت و364 ولسوالی كشور، مجموع نفوس افغانستان در سال 1390 حدود 5،26 ملیون تن تخمین شده كه ازجمله 6،13 ملیون آن مرد و حدود 9،12 ملیون آن را زن تشكیل می دهد. ‌ ‌

همین اكنون رشد سالانه جمعیت در افغانستان03،2 در صد می باشد كه به گفتهء وزارت صحت عامه افغانستان و صندوق جمعیت ملل متحد، طی بیست سال آینده دوبرابر؛ یعنی به شصت ملیون تن خواهد رسید. ‌ ‌

این نگرانی در حالی مطرح می شود كه در حال حاضر بیش از 65 در صد جمعیت افغانستان بی سواد اند، تنها 20 درصد زنان در افغانستان به مراكز صحی دسترسی دارند و سالانه  هزار ها زن در هنگام ولادت از بین می روند. همچنان براساس ارقام ارائه شده از سوی وزارت صحت عامه، افغانستان بلندترین رقم مرگ و میرمادران را درآسیا و درجهان داراست، تولدات بدون وقفه، نبود آگاهی از مسایل باروری زنان، فقر و فقدان امكانات لازم زندگی، ازدواج های قبل از وقت، بی تـــــــــوجهی به صحت مادران و ... بزرگترین مشكلاتی است كه فرا راه روند كنترول این معضله قرار دارد.

‌افزایش ولادت های پی در پی

افزایش ولادت هــا، مشكل دیگری است كه بر رشد سریع نفوس تاثیر خیلی ناگواری داشته است.

سعدیه فایق ایوبی رئیس باروری ، وزارت صحت عامه افغانستان می گوید:"در سراسر كشور در سه ماه اول سال جاری 104191 ولادت نورمال و به تعداد 5015 ولادت غیر نورمال به ثبت رسیده است. در حالی كه در سال گذشته به تعداد  384309 ولادت نورمال و17917 ولادت غیر نورمال صورت گرفته بود." ‌ ‌

او می افزاید كه در سال جاری به تعداد 113571 طفل زنده و به تعداد 2503 طفل مرده درمراكز صحی به ثبت رسیده است كه در سال گذشته زنان 411036 نوزاد زنده و 9917 نوزاد مرده ولادت كرده اند كه 15 الی 25 در صد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می دهد."

همچنین در سروی سال 1387 احصائیه مركزی آمده است كه مجموعاC  49 در صد نفوس را اطفال تشكیل می دهند كه تعداد آنان بالــــــغ به 12 ملیون تن می شود. از جمله این ارقام، 2،2 ملیون در مناطق شهری، 2،9 ملیون در مناطق دهاتی و چهارصد هزار طفل كوچی بوده اند. ‌ ‌

در افغانستان یك زن افغان با فرض این كه الگوی ولادت ها در سطح فعلی باقی بماند، در طول حیات باروری خود27،6 طفل را به دنیا می آورد. این تولدات مجموعی زن ها در طول حیات باروری شان در مناطق دهاتی از مجموع كشور اندكی بالاتر است كه به 49،6 طفل در طول حیات باروری می باشد و ولادت ها در بین زنان كوچی بیشتر است. ‌ ‌

زرسانگه باشنده شهدای صالحین شهر كابل می گوید:" این پسر، دوازدهمین طفلم است. شوهرم به این باور است كه وقفه بین ولادت ها، خون به گردن گرفتن است و گناه دارد." ‌ ‌

فریبا باشندهِ ارزان قیمت كابل می گوید:" نه طفل به دنیا آورده ام كه هفت آن الحمد الله زنده اند. چهار پسر و سه دختر دارم. شوهرم تكه فروش است. پسرانم مكتب می روند ولی دخترانم مكتب نمی روند. چون رفتن دختر به مكتب در خانواده های ما عیب است. "

گلدانه باشندهء بگرامی كابل كه دوازدهمین طفلش را در شفاخانه رابعه بلخی به دنیا آورده است، می گوید: "بعد از نه دختر پی در پی، پسر به دنیا آوردم كه متاسفانه آن هم ضایع شد، سپس دو پسردیگر،به دنیا آورده ام. شوهرم با به دنیا آمدن دختر مخالفت شدید نشان می داد، به همین خاطر به امید به دنیا آوردن پسر حمل می گرفتم و حال به فضل خداوند صاحب دو پسر استم."

او در پاسخ به سوالی كه آیا در تربیه اولادها و رسیدگی به آنان مشكلی ندارد، گفت:

"من با این تعداد اطفال بسیار به تكلیف استم، از یك سو رسیدگی به نظافت اولاد ها مشكل است و از جانب دیگر اقتصاد ما خیلی ضعیف است."

افزایش ولادت ها در كشور عوامل مختلف از قبیل عدم فاصله دهی بین ولادت ها، موضوعات سنتی و همچشمی های خانوادگی و... عامل اصلی این موضوع می باشد.

عدم فاصله دهی بین ولادت ها

با تاسف حدود 85 درصد زوج ها در افغانستان فاصله دهی بین ولادت ها را مراعات نكرده كه این موضوع عامل اصلی كثرت نفوس  و رشد سریع جمعیت می باشد.  ‌ ‌

هرچند سازمان صحی جهان حداقل  وقفه بین ولادت ها را 24 ماه تخمین كرده است؛ اما ارقام (‌ NRVI)، بیشتر از نصف خانم ها وقفه بین دو ولادت را مدنظر نمی گیرند. ولادت های كه كمتر از 18 ماه صورت می گیرد، 29 در صد را تشكیل می دهد و ولادت های بین 18- 23 ماه، 24 درصـــــــد را تشكیل می دهند كه درمجموع 53 در صد می شود.

نگرانی از مرگ و میر مادران

با وجودی كه تلاش ها برای كاهش مرگ ومیر مادران و اطفال تاحدی صورت می گیرد، اما هنوز هم  نگرانی ها از میزان مرگ و میر مادران موجود است. ‌ ‌

داكتر غلام سخی كارگر نور اوغلی سخنگوی وزارت صحت عــــــامه كشور می گوید: "در آخرین آماری كه وزارت صحت عامه كشور به ثبت رسانده است، هنوز هم در هر نیم ساعت یك مادر در زمان حمل و یا در زمان ولادت از بین می رود كه این وضعیت برای ما نگران كننده است، اما با توجه به افزایش مراكز صحی كه بیشتر از 1800 مركز است، مطمیناً آمار وارقام مرگ و میر پایین آمده است. "

آقای نور اوغلی اضافه می كند:" فاصله دهی بین ولادت ها 23 در صد بهتر شده است، اما هنوز هم در دهات و اطراف كشور فاصله بین ولادت ها در نظر گرفته نمی شود. ما كلینیك های رهنمای خانواده داریم كه از طریق مبلغین ما كار صورت می گیرد. بیش از 3000 مبلغ تنها در چوكات وزارت صحت داریم كه در این راستا كار می كنند. به همین ترتیب بالای آموزش قابله ها نیز كار به شدت جریان دارد و قرار است تا سه سال آینده، حدود سه هزار قابله را تربیه كنیم كه این كار تاثیرات مثبت در كاهش میزان مرگ و میر مادران وكودكان بار خواهد آورد."

ولادت های غیر نورمال ‌ ‌

15 درصد ولادت ها در كشور، ولادت های معروض به خطر می باشند. موقعیت غیر طبیعی طفل در بطن مادر، حمل های پی در پی وغیره  عواملی اند كه مادر وطفل را در معرض خطر قرار می دهند.كودكانی كه در زمان ولادت مریض به دنیا می آیند،از مادرانی تولد می شوند كه وقفه بین ولادت ها را در نظر نمی گیرند. ‌ ‌

داكتر محمد داود شینواری موظف در شفاخانه رابعه بلخی می گوید:" با آنكه حد اوسط به دنیا آوردن طفل نزد زنان دركشور 7 طفل می باشد، ولی با تاسف دیده شده كه یك خانم تا 21 طفل هم به دنیا آورده است كه این امر پیامد های ناگواری چون مرگ و میر مادر و طفل، سوء شكل ها و ... را در پی دارد. با تاسف آمار نشان می دهد كه  24 در صد زنــــان در سن پائین دچار امراض مختلف نسایی ولادی شده اند. ‌ ‌

او همچنان می افزاید:"در رشد بی رویه نفوس و افزایش ولادت ها عوامل زیادی دخیل است، چون  سن پائین ازدواج زنان، بی كاری و عدم مصروفیت های سالم زوجین، سنتی بودن جامعه به خاطر جلوگیری از حمل، همچشمی های بسیاری از خانواده ها به خاطر داشتن طفل پسر و غیره می باشد. به خصوص زمانی كه یك مرد بیكار باشد و مصروفیت سالم نداشته باشد.“

مشكلات تعلیمی و صحی

با تاسف رشد بی رویه نفوس در افغانستان از چندین لحاظ مشكل زا بـوده می تواند. طور مثال، در شرایطی كه هنوز كشور با بحران های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی  و سیاسی دست به گریبان است  و مردم از عدم ارائه خدمات صحی، محرومیت از حق تعلیم، حاكمیت فقر و نبود امنیت و غیره رنج می برند.

قرار آمار سازمان ملل متحد، در حال حاضر 66 درصد مردم افغانستان از نعمت سواد بی بهره اند و 34 درصد دیگر آن باسواد اند كه بیشتر این افراد، تنها توانایی خواندن و نوشتن را دارند.

سازمان ملـل همچنان سطح سواد در دهات كشور را نگران كننده خوانده و گفته است 90 درصد زنــــان و 63 درصد مردان در دهات، بی سواد اند.

این درحالیست كـه ادارهِ‌احصائیه مركزی افغانستان می گـــوید: "به تعداد 5/9 ملیون افراد بالغ در سراسر كشور بی سواد اند كه 5/5 ملیون آنان را زن و 4 ملیون آنان را مردان شامل می شود."

با تاسف هنوز وضعیت صحت نگران كننده توصیف می شود. به طور مثال در قسمت باروری 65 درصد خانواده ها و خانم ها به مراكز صحی دسترسی دارند. هنوز 80 فیصد ولادت ها در خانه صورت می گیرد كه اكثر آنان به داكتر یا قابله دسترسی ندارند. 30 در صد مراكز صحی در مناطق ناامن فاقد پرسونل صحی زنانه می باشند.

‌از بُعد اقتصادی

كارشناسان به این باور اند كه جمعیت بزرگ و كارا می تواند، در یك كشور، دارای اهمیت باشد، چون هرقدر جمعیت در یك جامعه وجود داشته باشد، به همان اندازه نیروی كار وجود دارد، اما در كشوری مانند افغانستان كه در وضعیت بد اقتصادی قرار دارد، رشد نفوس یك فاجعه است.   ‌ ‌

به باور كارشناسان امور، رشد نفوس در كشوری كه 12 میلیون شاگرد واجد شرایط مكتب اند،ولی همین اكنون 7 ملیون طفل  دسترسی به مكتب دارند و متباقی از آن بی بهره اند ، نمی توان زیاد خوشبین بود.

زمانیكه اطفال خوب نگهداری شوند، ضروریات شان فراهم گردد؛در آینده هر كدام یك نیروی بشری خوب به بار می آیند، اما با تاسف از لحاظ كتگوری های نفوس، افزایش نفوس را در خانواده های می بینیم كه فقیر اند.

از سوی دیگر 36 در صد مردم كشور زیر خطر فقر زندگی می كنند. فیصدی فقر در خانواده های كه باسواد اند؛ كم است ولی خانواده های كه تعداد شان زیاد است، فقیر اند.

پیامد های رشد بی رویه نفوس

هرچند آگاهان به این باور اند كه كشور به رشد نفوس و نیروی كار نیازمند است، ولی در شرایط فعلی افزایش جمعیت چون فاجعه ای در راه است.

عصمت الله رمزی مشاور احصائیوی اداره احصائیه مركزی می گوید:" از یكسو جامعه ما سخت نیازمند رشد نفوس می باشــد، اما از سوی دیگر در شرایط فعلی كه كشور در فقر بسر می برد و امنیت خوبی نداریم، تعلیم و تربیه،  خدمات صحی هنوز دچار مشكل اند، رشد نفوس واقعآ نگران كننده است. سطح وفیات و مرگ و میر كاهش یافته و تولدات با سرعت رو به افزایش است."

‌او به این باور است كه  اگر یك جامعه رشد سریع نفوس داشته باشد، باید متناسب به نفوس همه ساله فرصت های جدید شغلی پیدا شود. هرگاه فرصت های جدید شغلی متناسب به رشد نفوس نباشد، مشكل بیكاری را به وجود آورده كه موجب فقر، افزایش جرایم، بالا رفتن سطح بی سوادی، بی بهره بودن از خدمات صحی و ... می گردد.

تلاش برای تنظیم خانواده

با وجودی كه سخن از بهتر شدن وضعیت زندگی به میان می آید و به گفته مسئولین كارهای زیادی صورت می گیرد، اما هنوز هم دامنه مشكلات روز تا روز سیر اعظمی خود را می پیماید.  ‌ ‌

مرغلری خارا رئیس امور صحی وزارت زنان می گوید: "ما به خاطر كنترول نفوس كارهای زیادی كرده و راهكارهای فراوانی را روی دست گرفته ایم. ولادت حق مسلم هر زن است، ولی باید وقفه را در ولادت ها مدنظر گرفت تا هم به طفل اولی و هم به دومی رسیدگی كرد. این موضوع هم از لحاظ شریعت و هم از لحاظ حقوق بشر و قوانین كدام ممانعتی ندارد. به همین خاطر وزارت زنان با همكاری موسسات بین المللی، وزارت صحت عامه و دیگر ارگان ها در قسمت ایجاد وقفه بین ولادت ها و كنترول جمعیت تلاش می كند. ما بالای برنامه میتود های ( پلان تنظیم فامیلی ) كار كرده و انجمن های رهنمای خانواده را به وجود آورده ایم.تبلیغات گسترده از طریق انجمن های خانواده، ملاامامان مساجد، وركشاپ ها، مطبوعات و غیره صـــورت می گیرد. "

او می افزاید:"هیچ ممانعت یا پالیسی خاصی برای مادران وجود ندارد كه طفل كم یا زیاد به دنیا آورند،اما خود خانواده ها باید تعدد اطفال خویش را مطابق به شرایط زندگی خود تنظیم نمایند. در وضعیت كنونی اجتماعی كه ما از امكانات خوبی برخوردار نیستیم، از همین لحاظ به مادران توصیه می شود تا همان تعداد طفل به دنیا بیاورند كه به آن رسیدگی كرده می توانند."

نگرانی شدید از رشد نفوس

نگرانی از وضعیت رشد بی رویه نفوس درحالی صورت می گیرد كه از یكسو موجودیت فقر، آلودگی محیط زیست، مرگ و میر مادران، ضعف تربیه و ... در وضعیت بدی قرار دارد.

سخنگوی وزارت صحت عامه كشور می گوید:" وزارت صحت عامه كشور به شدت از رشد 2/4 در صدی نفوس در كشور نگران است. وضعیت فامیلی و تنظیم خانواده به   كندی پیشرفته و فاصله بین ولادت ها مراعات نمی شود كه اگر این وضعیت دوام پیدا كند،پیامدهای ناگوار را در پی خواهد داشت." ‌ ‌

درحالی از رشد سریع بی رویه نفوس نگرانی ابراز می گردد كه هشتاد درصد افغانستان را كوه ها و قله های بلند پوشانیده و تنها بیست درصد این سرزمین قابل زرع و استفاده است كه این مقدار زمین نمی تواند، جوابگوی جمعیتی به این میزان باشد.

‌راه حل و نتیجه گیری

باید خاطر نشان كرد كه افزایش بی رویه جمعیت خطر بسیار بزرگ برای آینده، ثبات و امنیت اجتماعی، غذایی و صحی در افغانستان خواهد بود و درصورتی كه تدابیر لازم در نظر گرفته نشود، این مشكل می تواند كشور را به بن بست بكشاند. از این جهت لازم است برای كنترول نفوس، وضعیت اجتماعی، فراهم آوری تسهیلات برای زندگی بهتر و... كار صورت گرفته و توجه جدی مبذول داشت تا زمانیكه تنظیم خانواده صورت نگیرد، امكانات زندگی مرفع فراهم نشود و دولت برنامه های مشخص جهت اصلاح اجتمـــــــاع روی دست نگیرد، نمی توان  به كنترول افزایش ولادت ها و رشد سریع نفوس خوشبین بود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (3)

  • چهارشنبه 11 حمل 1395 ساعت 03:55 | حسين عليزهي
    نبود زن ها در بخش هاي مختلف إدارات مختلف عامل اصلي أفزايش نفوس است چون زن هاي كه در بيرون ازخانه مصروفيت دارند اولاد كمتري نسبت به زن هاي كه مصروفيت بيروني ندارد را. دارد ويكي هم فاصله بين ولادت ها.

نوشتن نظر