Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

عناصر نفوذي؛ هشداري به نيروهاي امنيتي!

تهيه شده توسط شعیب تنها
چهارشنبه 02 سنبله 1390 ساعت 10:07

 

نفوذ مخالفان مسلح دولت در صفوف نيروهاي امنيتي كشور هشداري است كه همواره صادر شده و فاجعه آفريده است.

حوادث مرگبار ودلخراش درشفاخانۀ چهارصد بستر،‌ وزارت دفاع  وبعضي از نقاط ديگر،‌ زنگ خطري را به صدا درمی آورد كه بايد با تدابيرخاص، جلو چنين آسيب پذیری صفوف نيروهاي امنيتي گرفته شود.

كليدگروپ ازطریق ارگان‏های استخباراتی اسنادی را به دست آورده که نشان مي‏دهد طالبان در ارگان‏های امنیتی افغان نفوذ نموده و در صدد آن مي باشند که به صورت قابل ملاحظه افرادشان را درچوکات ارگان‏های امنیتی موظف نمایند.

در این اسناد آمده كه طالبان درسال هاي اخير درميدان نبرد رويارو با نيروهاي افغان وخارجي در جنوب و شرق كشور شكست خورده اند وپس ازاين شكست، شورای كويتۀ طالبان با حضور ده تن از قومندانان برجسته آن گروه به تاریخ ( نهم ماه حمل سال جاری ) فیصله نمود تا طالبان در صفوف نيروهاي امنيتي افغان رخنه نمایند و اهداف شان را در این نهادها عملي سازند.

شوراي كويته؛ سازمان دهندۀ اصلي

بخش ديگری از اين سند نشان می دهد که سران طالبان در شورای کویتۀ پاکستان از قومندانان محلی خود که در ولایات مختلف کشور فعالیت دارند، به خاطر رخنه  در صفوف اردوی ملی کشور اظهار قدردانی نموده و از آنان خواسته اند تا در سایر ارگان‏های امنیتی نیز راه باز نمايند.

منابع استخباراتی درغرب كشور می‏گویند، یکی ازمهمترین دلایلی که ادارۀ استخبارات پاکستان ( I.S.I ) کوشش می‏ کند مخالفان مسلح دولت درچوکات ارگان‏های امنیتی نفوذ نمایند، پیاده کردن اهداف خاص آن كشور می‏باشد.

این اهداف شامل ضعیف ساختن حکومت افغانستان و به خطر انداختن منافع ملی می‏باشد. به همين دليل، درجريان يك سال اخير حمله‏هاي متعدد سازمان يافته در افغانستان صورت پذيرفته است كه در نگاه كلي مي توان آن حمله‏ها را چنين برشمرد:

1-         به تاریخ 18 اپريل، یک مهاجم در لباس اردوی ملی با استفاده از موتر معاون وزیر دفاع وارد آن وزارت شده بود، بعد از انجام حملۀ انتحاری، دوعسکر را به قتل رساند و 7 تن دیگر را زخمی نمود.

مسؤلان گفتند که او واسکت انتحاری به تن داشت، و می خواست به دفتر رحیم وردک، وزیر دفاع داخل شود.

2-   به تاریخ 27 اپریل، 9 افسر اردوی ایالات متحدۀ امریکا توسط یک پیلوت که برای وزارت دفاع ملی کار می کرد، در میدان هوایی کابل به قتل رسیدند.

3-  به تاریخ 12ماه می سال 2011 میلادی یک افسر پولیس ملی مربوط به قومندانی امنیه هلمند 2 تن ازعساکر نیروی دریایی ایالات متحده را به قتل رساند.

4-  در 20 می سال 2011 میلادی یک سرباز اردوی ملی يك حمله کننده انتحاری را به داخل شفاخانه سردار محمد داوود خان انتقال داد که در نتیجه 6 تن کشته و 23 تن دیگر زخمی شدند.

با اینکه مسؤلان ریاست امنیت ملی کشور تأیيد کردند که این افسر اردوی ملی با گروه طالبان ارتباط داشته اما فامیل این افسر هر گونه دست داشتن وی را با گروه های مخالف دولت رد نمود.


5-  خان محمد مجاهد، قومندان امنیه قندهار در 27 حمل سال 1390 هجری شمسی همراه با دو فرد از نيروهاي امنيتي اش در اثر حمله فرد انتحاری که لباس پولیس به تن کرده بود در داخل قومندانی امنیه آن ولایت  کشته شدند.

پرسش اصلي اين است كه طالبان چگونه مي توانند در صفوف نيروهاي امنيتي كشور نفوذ نمايند؟

تحقیقات انجام شده بیانگر آن است که طالبان، به دليل وجود نقصيه‏هايي درعملكرد وساختار حكومت ازجمله؛ موجودیت فساد،  تقسيم بندي فیصدی نيروهاي امنيتی براساس تركيب قومي،  عملکرد ضعیف ارگان‏های استخباراتی، استفاده از نیروی محلي درهرمنطقه، موظف نمودن طالبان تسلیم شده درچوکات ارگان‏های امنیتی ونبود انگیزه درسربازاني كه اجير شده اند، به راحتي مي توانند اين كار را انجام دهند.

سربازان بدون انگيزه؛ افراد نفوذي

لطف الله مشعل؛ سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی دریک مصاحبۀ اختصاصی با کلید گروپ، نفوذ مخالفان دولت را در صفوف نیروهای اردو و پولیس ملی تأيید کرده و می‏گوید كه در جریان دوماه اخیر، ده ها تن از افراد مخالف دولت را که قصد داشتند خود را در چوکات اردو و پولیس ملی ثبت نمایند، دستگیر نمودند.

او می‏گوید این افراد از ولایت‏های جنوبی و شرقی کشور دستگیر شدند که از سوی ارگان‏های عدلی و قضایی محاکمه و مجازات گردیدند.

آقای مشعل با اشاره به انجام چند حمله انتحاری که از سوی سربازان اردو و پولیس ملی در ولایات کابل و پکتیا انجام شد، مي گويد: "اکمل 19 ساله که مدت هشت ماه به حیث سرباز در کندک 53 صحیه وزارت دفاع ملی ایفای وظیفه می‏نمود، از داخل شفاخانه سردار محمد داوود خان گرفتار شد، وی که باشنده فعلی قریه صفرخیل ولسوالی شکر دره ولایت کابل مي‏باشد در 20 می سال جاری میلادی يكي از انتحارکنندگان را جهت انجام حملات دهشت افگنی به داخل شفاخانه سردار محمد داوود خان انتقال داده بود که در نتیجه حملات انجام شده 6 تن کشته و 23 تن دیگر زخم برداشتند."

اکمل از سه سال به این سو در چوکات وزارت دفاع ملی کشور کار می‏کرده و بر اساس تضمین شماری از بزرگان قوم در کابل جذب صفوف اردوی ملی گردیده بود.

در حال حاضر وی در ریاست عمومی امنیت ملی تحت بازداشت بوده و تحقیقات از نزدش جریان دارد.

مشعل از فرد ديگري به نام محمد نيز نام مي برد که مدت 14 سال است در چوکات وزارت دفاع ملی ایفای وظیفه می نماید و در اول ماه آگست سال روان میلادی به اتهام دست داشتن با گروه طالبان و سازماندهی سه حمله بزرگ در تأسیسات وزارت دفاع ملی از سوی موظفین ریاست عمومی امنیت ملی کشور بازداشت شده است.

جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی کشور نیز تأیيد می‏کند که مخالفان دولت تا اندازه ای در چوکات اردوی ملی رخنه نموده اند. وی می‏گوید شماری از انتحار کنندگان که چندی قبل وارد وزارت دفاع ملی کشور شدند با استفاده از موتر معاون وزیر دفاع اين كار را انجام دادند.

جنرال عظيمي با ابراز تأسف اظهار مي دارد: " متأسفانه حمله کنندگان انتحاری که در هجدهم اپريل سال 2011 میلادی وارد وزارت دفاع ملی شده بودند از موتر گلزرک زدران، معاون وزیر دفاع استفاده کرده بودند. زدران که یک جنرال چهار ستارۀ وزارت دفاع ملی می‏باشد، 90 سال عمر دارد، در همان روز که انتحار کنندگان توانستند با موتر وی وارد وزارت شوند، خود آقای زدران هیچ خبر نداشت!"‌ به گفتهء وی، "در پی بروز این حادثه و ختم تحقیقات 12 تن از منسوبان اردوی ملی با رتبه های جنرال، دگروال و تورن که در این دسيسه دست داشتند بازداشت گردیدند و تحقیقات تا کنون از نزدشان جریان دارد."

نفوذی ‏های پاكستانی

دستۀ دوم از افراد نفوذی به داخل صفوف اردوی ملی، خارجي‏هايي هستند كه ازسوی کشورمربوطۀ شان مأموريت داده مي شوند. یک مقام ارشد امنیتی در هرات که از اظهار نامش خودداری می‏کند، مي‏گويد: "در مرکز تربیوی پولیس هرات اطلاعاتی وجود دارد کسانی می‎خواهند خود را درآن مرکز جا بدهند، این افراد کسانی می‏باشند که از مرزهای پاکستان وارد کشور شدند و شماری از آنان توانستند با تذکره‏های دست داشتۀ خود که در قبال 500 افغانی آماده ساختند، خود را در مرکز تربیوی پولیس جا به جا نمایند. این افراد، تذکره های شان را به سادگی از مدیریت‏های ثبت و احوال نفوس مناطق سرحدی افغانستان به دست آوردند؛ زیرا کنترول جدی از سوی مدیریت‏های ثبت و احوال نفوس این مناطق صورت نمی‏گیرد." وي تصريح مي كند: "در مرکز تربیوی پولیس ادرسکن کسانی هستند که تحت نام این که کورس نظم عامه را مي خوانند، خود را جا به جا نمودند، حتی یکی دو بار خود امریکایی ها سه تن از مخالفان دولت را از صفوف پولیس  دستگیر نمودند."

عبدالجبار پردلي؛ قومندان امنيه ولايت نيمروز نيز با تأييد اين مطلب مي افزايد: "چندي پيش يك سرباز پوليس ملی كه با مخالفان مسلح دولت در ارتباط بود، در یک حمله تروریستی در قريه شش آبه ولسوالي خاشرود شماري از همقطارانش را در پوسته امنيتي کشته و زخمی نموده، خود با 5 تن دیگر از سربازان به گروه طالبان پیوست."

پوليس سرحدي نيز مصؤن نيست

شواهد نشان مي دهد كه نیرو های پوليس سرحدي نيز از نفوذ طالبان در امان نيستند.

دو تن از سربازان پولیس زون چهارم سرحدی درغرب افغانستان که از سه سال به این سو در آن قومندانی به حیث سرباز ایفای وظیفه می‏نمودند حدود دو ماه قبل با یک رنجر مملو از مواد انفجاریه گرفتار شدند. این افراد قصد داشتند با استفاده از این مهمات سه انفجار را در سه نقطه کلیدی قومندانی زون چهارم سرحدی سازماندهی نمایند؛ اما پيش از انجام این عمل از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند.

گفته می‏شود يكي از این سربازان توانست از چنگ دولت فرار کند. منابع دولتی می‏گویند او درحال حاضر در نزد برادرش که از قومندانان محلی طالبان در ولسوالی پشتون زرغون هرات می‏باشد، قرار دارد.

زرین گل اسم مستعار کسی است که حدود سه سال پيش در یکی از قومندانی‏های سرحدی افغانستان ایفای وظیفه می‏نمود. وی بعد از دو ماه براساس ارتباطی که با مخالفان مسلح دولت داشت با یک عراده موتر رنجر و مقداری جنگ افزار به صفوف طالبان پیوست. وی که هم اكنون مسئولیت یکی از پسته های کلیدی قومندانی سرحدی را به دوش دارد، در جریان مصاحبۀ اختصاصی با کلید گروپ گفت:"موجودیت فساد، تبعیض نژادی، نبود احساس وطندوستی، ترجیح دادن منافع شخصی بر منافع ملی کشور و همچنان بی کفایتی برخی از مسئولان قومندانی منجر شد تا از صفوف پولیس دست کشیده و به گروه طالبان بپیوندم. من در حدود 2 سال با طالبان بودم تا اینکه اوایل سال گذشته، قومندانی گروپ صدنفری طالبان را به دوش گرفتم. درجریان یک سال نبرد با دولت، کشورهای پاکستان و ایران از من حمایت می نمودند." وي مي افزايد: "ایران ما را وادار می‏کرد تا بالای پروژه های زیربنایی حمله نماییم و پاکستان با مجهز نمودن ما با سلاح و امکانات پیشرفته، ما را تشویق به کشتن نیروهای دولتی می‏نمود، سرانجام متوجه شدم که کشتن هموطنانم و برهم زدن امنیت کشورم به ضرر خود ما تمام می‏شود، همین بود که با پا در میانی بزرگان قوم و مسؤلان کمسیون تحکیم صلح به دولت تسلیم شدم."

باوجود اينكه عناصر نفوذي تاكنون موفق به چندين عمليات تخريبكارانه گرديده اند ولي موارد زيادي نيز از نفوذ اين افراد در زمان ثبت نام در نيروهاي امنيتي كشف شده اند.

جنرال ضیاء الدین محمودی، قومندان زون 606 انصار در حوزه غرب افغانستان می‏گوید: "چند روز پيش یک تن از شهروندان کشور که قصد داشت از طریق قومندانی جلب و جذب پولیس خود را در صفوف پولیس ملی زون غرب ثبت نام کند بازداشت شد، او کسی بود که در جلال آباد دست به انتحار و انفجار می‏زد که بر اساس سیستم بایومتریک این شخص شناسایی و دستگیر شد."

ناراضيان مخالف

کارشناسان سیاسی در کشور می‏گویند كه موظف نمودن طالبان تسلیم شده در چوکات ارگان‏های امنیتی افغان، یکی ازعوامل عمدۀ نفوذ مخالفان دولت در چوکات اردو و پولیس ملی می‏باشد.

همایون نظری یکی از تحلیل گران سیاسی در غرب افغانستان مي گويد: " گماشتن برخی از ناراضیان دولت  به عنوان یک مقام در ارگان‏های امنیتی باعث چنين مشكلاتي مي شود." وي با انتقاد از سياست دولت درقبال اين افراد مي گويد: " به جای اینکه این افراد مجازات و به میز محاکمه کشانیده شوند، دولت به این افراد امتیاز و یا اینکه هویت می‏بخشد، تا به حال این اقدام دولت چندین بار در سرتاسر کشور مشکلاتی را به بارآورده است."

با اين وجود، مسؤلان كمسيون  تحكيم صلح در ولايت هرات مي گويند کسانی که قصد داشته باشند در ارگان‏های امنیتی موظف شوند باید از سوی افراد سرشناس ضمانت و از طریق سیستم بایو متریک کنترول شوند.

حضرت شریف مجددی رئیس پروسه تحکیم صلح در غرب افغانستان اظهار مي دارد: "فرد تضمین کننده باید یک متنفذ قومی، یک ارباب، و یا اینکه یک کارمند ارشد دولت باشد و ما از تمامی خصوصیات این افراد یک کاپی در نزد خود داریم  که هرگاه یک مشکلی در آینده ایجاد شود ما بتوانیم به سادگی جهت حل مشکل اقدام نماییم." وي مي افزايد: " دولت هم باید از افرادی‏که به پروسه صلح می‏پیوندند تضمین دقیق داشته باشد، به خصوص از فامیل وی. در برخی از موارد شناسایی تمامی اشخاص به سادگی ممکن نیست شاید کسانی باشند که از طریق کشورهای همسایه با تذكره‏هاي جعلي وارد کشور می‏شوند."

انگيزه‏هاي افراد نفوذي

يكي از اين انگيزه‏ها وجود فشار كاري و نبود انگيزه سربازان است كه باعث فرار از صفوف نيروهاي امنيتي شده و موجب پيوستن آنان در صف مخالفان مي گردد.

در برخی از موارد دیده شده که سربازان اردو و یا پولیس ملی به دلایل مشکلات موجود و یا فشارهای قومندانان‏ شان در ارگان‏هایی که کار می‏کنند، از کار دست کشیده و با مخالفان دولت بپیوندند. از آن جمله می‏توان به يكي از سربازان قومندانی امنیه ولایت غزنی اشاره نمود.  این سربازکه محمد دوست نام دارد مي گويد: " در جلال آباد اکادمی پولیس را خواندم، ضابط بودم. پایین بودن معاش، برخورد نادرست قومندان وفشار بیش ازحد کار از قبیل پَیره نمودن باعث شد تا با سلاح دست داشته خود  با همکاری یک فرد کوچی با طالبان ارتباط برقرار نمایم. من را به نحوی با طالبان آشنا ساخت و بعد سه سال به پاکستان رفتم بعد از سه سال مخالفت، مجدداً با دولت در تماس شدم و به پروسه صلح پیوستم."

نبود استخبارات قوي يكي ديگر از عوامل نفوذ اين افراد در صفوف نيروهاي امنيتي مي باشد. عبدالروف نیک منش عضو حزب متحد ملی افغانستان در حوزه غرب عدم یک استخبارات قوی در چوکات ارگان‏های امنیتی افغان را از عوامل عمدۀ جا به جا شدن طالبان مسلح در صفوف نیروهای امنیتی افغان می‏داند.

وي مي گويد: "در پولیس واردو نهادهای استخباراتی قوی وجود ندارد، در گذشته ها بخش‏های استخباراتی بسیار قوی بود ، موضوع به صورت درست بررسی می‏شد کسانی که می‏خواستند خود را ثبت پولیس نمایند پیشینۀ او به صورت دقیق از سوی نهادهای استخباراتی بررسی می‏شد، اما حالا بخش‏های استخباراتی ضعیف عمل کرده و به صورت جدی نتوانستند اقدام نمایند."

ولی محمد حدید یکتن از تحلیلگران سیاسی کشور براين باور است: "ادارات استخباراتی ما ضعیف عمل نمودند و جامعۀ جهانی هم تا کنون امکانات لازم را به دسترس ادارات استخباراتی ما قرار ندادند، دراین هیچ شکی نیست که حتی نیروهای خارجی با طالبان ارتباط داشته باشند که اسناد هم در این عرصه وجود دارد. این دولت افغانستان است که باید در این عرصه آگاه باشد و نظارت داشته باشد  و اسناد جمع آوری شده را از طریق رسانه ها منتشر نماید."

اين اظهار نظر در حالي صورت مي گيرد كه شواهد تاريخي در گذشته نيز براين مسئله دلالت دارد. درهلمند چهارسال پیش دو تن از دیپلومات‏های ارشد بریتانیایی به اتهام دست داشتن با طالبان دستگیر وازکشور اخراج شدند. همچنان مقامات لندن به تاریخ 30-04-1390 اعلام کردند که نیروهای بریتانیایی حاضر در افغانستان دو شهروند بریتانیایی را که مظنون به همکاری با طالبان بودند، در ولایت هلمند بازداشت کرده‌اند.

پيشرفت‏هاي استخباراتي

هرچند برای جلوگیری از افراد نفوذی در داخل نیروهای امنیتی کار چندانی نمی توان کرد، اما مسئولان ذيربط اظهار مي دارند كه اقدامات اخیر برای از بین بردن طالبان در پست های مهم روی دست گرفته شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله مي گويد: "در کنار کمک گرفتن از واحدهای تازۀ ریاست عمومی امنیت ملی، پولیس سیستم بایومتریک را برای تشخیص استخدام شوندگان، به کار انداخته است." وي مي افزايد: "با ایجاد سیستم‏های بسیار مدرن که افراد ثبت و راجستر می‏شوند، ما از نفوذ مخالفان مسلح دولت در چوکات پولیس ملی جلوگیری نمودیم. به طور مثال سیستم بایومتریک در وزارت امور داخله بالای افرادی‏که جنایت کار باشند و سابقه جرمی داشته باشند، بسیار موثر واقع می‏شود. سیستم بایومتریک در سطح منطقه بسیار مدرن است که در کشورهای اروپایی نیز این سیستم تطبیق می‏گردد. به طور مثال نشان انگشت و حالت چشم در شناسایی دشمن بسیار موثر واقع خواهد شد." وي با اشاره به تدابير ويژه درخصوص جلب و جذب مي گويد: " در قسمت جلب و جذب بسیار دقیق هستیم، موضوع تضمین بسیار جدی است، داشتن تذکره تابعیت، فرد باید سالم باشد به مواد مخدر معتاد نباشد."

بنابر اظهارات آقای صدیقی پالیسی و مقررات جلب و جذب از سوی هیئت های عمده وزارت داخله چک و بررسی می‏شود.

صديقي درخصوص سوابق شناسايي اين افراد مي گويد: "متأسفانه ما نمی‏توانیم از ارقام و تعدادی مجرمانی که سابقه تروریستی داشتند و خود را در صفوف پولیس ملی جا دادند چیزی برای‏تان بگوییم به خاطر حساس بودن موضوع افشا کرده نمی‏توانیم."

با در نظر داشت پيشرفت‏هاي موجود در فعاليت استخباراتي وزارت امور داخله،‌ جنرال ویلیم کالدویل، قومندان مرکز تعلیمی ناتو اخیراً گفته است که از تابستان سال گذشته تا کنون 222 مامور استخبارتی افغانستان را برای شناسایی افراد نفوذی مخالفان آموزش داده اند.

آقای کالدویل چندی قبل این موضوع را  در مرکز تحقیقاتی چاتم هاوس در لندن مطرح کرده و گفته است که وظیفه این ماموران این است  تا کسانی که می خواهند در صفوف قوای امنیتی افغان رخنه کنند و یا کسانی را که تا کنون توانسته اند در قوای امنیتی افغانستان نفوذ نمایند شناسایی کنند.

او همچنان گفته است که آنان در نظر دارند تا ختم سال روان میلادی تعداد مأموران استخباراتی افغانستان را که برای آموزش در نظر گرفته خواهند شد به 445 نفر افزایش دهند.

درنهايت،‌ مي توان گفت با اكمال اين پروژۀ آموزشي،‌ ميزان جلوگيري از نفوذ مهره ‏هاي مخالفان مسلح دولت در ميان نيروهاي امنيتي كاهش خواهد يافت.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر