Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

زنان در باتلاق خشونت ‌

تهيه شده توسط ‌سهیلا وداع خموش
يكشنبه 30 اسد 1390 ساعت 09:45

با افزایش 48 در صدی خشونت علیه زنان درسال جاری، دریافت گردیده است كه در میان انواع دیگر خشونت ها، آمار قتل زنان، مجروحیت توسط وسایل جارحه، چون تفنگ،چاقو، كارد وغیره به شكل فزاینده بلند رفته است. ‌ ‌هرچند آمار ضد و نقیض از سوی كمسیون مستقل حقوق بشر، وزارت زنان و نهاد های امنیتی وجود دارد، ولی دراین گزارش تا حد ممكن تلاش صورت گرفته تا موارد قتل و مجروحیت زنان واضح گردد.

كمسیون حقوق بشر افغانستان موارد خشونت علیه زنان را در پنج ماه سال جاری   1026 مورد اعلام داشته كه  346 مورد آن خشونت های فزیكی می باشد كه درمیان آن از كارد، چاقو و دیگر وسایل جارحه استفاده صورت گرفته است. حال آنكه در سال گذشته 2765 مورد خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است. در گزارش این كمسیون آمده است كه 5 مورد قتل ناموسی و 16 مورد خشونت علیه زنان با كارد و چاقو، 31 مورد  تهدید به قتل درج شده و درسال گذشته 45 مورد قتل ناموسی به وقوع پیوسته است.

این درحالیست كه وزارت امور زنان از افزایش خشونت علیه زنان در سال جاری نگرانی خود را ابراز كرده و می گوید كه تنها در یك ربع اول سال جاری 11 مورد قتل زنان دراین وزارت به ثبت رسیده و در سال 1389 به تعداد 59 مورد قتل زنان در ولایات و 11 مورد در مركز به وقوع پیوسته است و به همین شكل در سال گذشته 27 مورد ضرب و جرح توسط وسایل جارحه در ولایات وجود داشته است. ‌ اما برخلاف این گزارش ها ریاست تحقیقات جنایی ولایت كابل از 26 مورد قتل زنان در 5 ماه سال 1390سخن می گوید.

ریاست تحقیقات مبارزه با جرایم جنایی ولایت كابل،لستی را از قتل زنان ارائه كرده كه قرار ذیل می باشد:

قتل قمر، ناجیه و نورالله در ناحیه هشتم، قتل هدیه در مربوطات ناحیه 12، قتل طاهره در مربوطات حوزه ششم امنیتی، قتل هما بنت آغا پاچا واقع تره خیل، قتل نسیمه بنت محمد نعیم از طرف شوهرش، قتل آرزو بنت محمد امان درمربوطات ناحیه دهم شهر كابل، مرگ حبیبه ومجروحیت قاطمه در مربوطات ناحیه پنجم كابل، قتل سبزینه بنت جان محمد در حوزه 15 ولایت كابل به مظنونیت پدرش،  قتل راضیه  در مربوطات حوزه نهم شهر كابل، قتل فضیله بنت زلمی درمربوطات حوزه دهم  توسط شوهرش، قتل اسما در مربوطات حوزه 15، قتل درخانی و اطفالش در مربوطات حوزه چهارم شهر كابل، قتل نگینه بنت محمد نادر در كابل، قتل نفیسه بنت میرحمزه درمربوطات حوزه نهم، قتل آرزو بنت آغا محمد درمربوطات ولسوالی كلكان، قتل شازیه بنت عبدالغفار در ولسوالی استالف، قتل تانیا بنت زلمی درولسوالی سروبی، قتل شازیه بنت رویت شاه  در مربوطات ولسوالی پغمان، قتل انیسه ، مرضیه، مدیحه و تمیم در مربوطات حوزه دوم كابل، قتل شكیلا بنت اسد الله در حوزه پنجم شهر كابل،قتل بی بی در مربوطات ولسوالی ده سبز كابل، قتل سونم  بنت شمس الحق در مربوطات حوزه یازدهم و قتل ظریفه در حوزه شانزده  ولایت كابل به ثبت رسیده كه دوسیه های آن به حارنوالی های مربوطه محول شده است.

در همین حال، سمونوال محمد ظاهر رئیس تحقیقات مبارزه با جرایم جنایی ولایت كابل می گوید كه از شروع سال 1390 تا كنون 26 مورد قتل زنان در ولایت كابل و ولسوالی های مربوط آن به ثبت رسیده است.  او اضافه می كند:

" قتل های انجام یافته چیزی نو نیست و در جوامع سنتی چون افغانستان وجــود دارد و خوشبختانه این قتل ها به شكل سیستماتیك و سازمان یافته نمی باشد. شیوه ها تغییر نكرده و خشونت ها از جرایم عادی حساب می شود."

این تنها ولایت كابل نیست كه شاهد ثبت قتل زنان می باشد؛ بلكه در ولایات نیز موارد قتل زنان به وقوع پیوسته است. قبلا طی انتشار گزارش از ولایت هرات در رسانه ها آمده است كه تنها در ماه حمل سال جاری 7 مورد قتل زنان در این ولایت صورت گرفته است.  هرچند همه این قتل ها ناموسی خوانده شده اند، اما به گفته مسئولان این قتل ها ناموسی نبوده ،بلكه زنان ادعای حقوق خود را كرده بودند.

گردن زدن خانم 30 ساله از سوی شوهرش در ولسوالی رباط سنگی ولایت هرات، بریدن گردن خانم 35 ساله با استفاده از چاقو در ولسوالی كشك كهنه، بریده شدن دستان یك زن توسط شوهرش در ولایت نیمروز و... از وقایع اند كه در زون غرب كشور به وقوع پیوسته است.  ‌ ‌

شیوه های جدید خشونت ‌ ‌

مسئولان ریاست امور زنان ولایت هرات از ثبت و راجستر حدود 140 قضیه خشونت علیه زنان در چهار ماه اخیر خبر می دهند. به گفته همین مسئولان خشونت های صورت گرفته شامل لت و كوب، ازدواج های اجباری، طلاق وخود سوزی ها بوده كه عمدتا در سطح ولســـــــوالی های این ولایت صــــورت گرفته است. ‌ ‌

درهمین حال خانمی كه از اظهار اسمش خوداری می كند بر روش های جدید خشونت علیه زنان اشاره دارد كه دراین اواخر به گونه فزاینده استفاده می گردد. وی لت وكوب توسط كیبل های برق، چاقو واستفاده ازگژدم را از موارد جدید خشونت علیه زنان بیان می كند كه خود شخصا تجربه كرده است.

واما اینكه چرا خشونت شیوه های جدیدی را به خود اختیار كرده ، برخی از صاحب نظران به این باوراند كه نبود برنامه های منظم جهت آگاهی دادن مردان وزنان از سوی نهاد های اجتماعی ومدافع زنان باعث شده تا علاوه بر انجام خشونت های تكراری، از روش های دیگرخشونت نیز كار گرفته شود.

گلثوم صدیقی از فعالان حقوق زن درهرات معتقد است كه خشونت ها بر حسب تغییر دیدگاه های مردم  صورت گرفته ومستقیماً بر وضعیت اجتماعی، اقتصادی وامنیتی مردم وابسته است واز همین رو شاهد انجام خشونت های گوناگونی در سطح جامعه می باشیم .

در همین حال نادره گیاه رئیس امور زنان ولایت كندز در مصاحبه بارادیوكلید گفت:" درسال جاری 5 پنج قضیه قتل درسراسر ولایت متذكره رخ داده است. سه مورد قتل زنان انجام شده است كه  قتل دختری توسط پسر كاكایش با كلاشینكوف در ولسوالی امام صاحب، قتل یك خانم عروسی شده توسط همسرش در ولسوالی چاردره گورتیپه توسط چاقووهمچنان قتل سومی در نواحی شهر كندز توسط كلاشینكوف صورت گرفته است.“

‌نادره گیاه می افزاید:"هرسال در این ولایت همچوقضایا رخ می دهد، اما نمی توان به افزایش یا كاهش آن ابراز نظر كرد. "

درهمین حال، به گفتهِ نادیه ثمرمسئول حقوقی زنان ولایت بلخ، خشونت علیه زنان دراین ولایت افزایش یافته ودر ربع اول سال جاری 108 قضیه دراین ریاست ثبت گردیده است .در حالی كه درتمام سال گذشته كمتر از 300 قضیه راجع شده بود . او می گوید:" درجریان سال جاری قضیهِ قتل تثبیت نگردیده است، اما در سال گذشته 4 مورد قتل وجود داشت كه دومورد توسط شوهران ،یك مورد توسط برادر خانم و مورد دیگر هم توسط پسر كاكای دختر صورت گرفته بود .همچنان در ربع اول سال جاری 12 قضیه جراحت شدید خانم ها به ریاست زنان راجع شده است .به همین ترتیب در سال قبل نیز 85 مورد لت وكوب خانمها بود كه اكثریت این قضایا منجر به زخمی ومجروح شدن خانم ها گردیده كه از وسایل جارحه كار گرفته شده بود. ‌ ‌

فوزیه نوابی مسئول امور زنان دركمسیون مستقل حقوق بشر زون شمال نیز وضعیت زنان را نگران كننده خوانده می افزاید:" استفاده از سنگ ،خشت، چاقو، كیبل وشكستن اعضای بدن مانند انگشتان و آرنج دست نیز به مشاهده رسیده  است."

نادیه ثمر می گوید كه نوعیت خشونت تغییر كرده و دراین اواخر بسیاری از زنان  شكایت دارند كه ازطرف شوهران شان توسط اسلحه تهدید به مرگ می شوند، چون اكثر كسانی كه در صفوف اردو وپولیس ملی جذب می گردند و براساس مجبوریت های اقتصادی خدمت می نمایند؛ تعهد واحساس مسئولیت كمتری نسبت به وظیفه سربازی و وطندوستی دارند، از اینرو دیده شده كسانی كه از اسلحه استفاده كرده اند،اسلحــــه را ازنزد دوستان واقارب خود كه دربخش های نظامی فعالیت می نمایند به دست آورده اند. ‌ ‌

خشونت های سیستماتیك

هرچند رئیس تحقیقات مبارزه با جرایم جنایی ولایت كابل قتل های سیستماتیك و سازمان یافته زنان را رد می كند، اما فعالان حقوق زن كمسیون مستقل حقوق بشر از قتل های سیستماتیك علیه زنان سخن گفته و به این باوراند كه روز تا روز خشونت علیه زنان به شكل سیستماتیك بلند می رود.

در همین حال لطیفه سلطانی هماهنگ كننده بخش حقوق زن كمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید:" كمسیون مستقل افغانستان از  موجودیت خشونت های سیستماتیك علیه زنان نگران می باشد. قرار بررسی های این كمسیون در سه ماه اول سال جاری، خشونت علیه زنان 48 در صد افزایش را نشان می دهد. چنانچه تاكنون 1026 مورد خشونت در این كمسیون به ثبت رسیده، حال آنكه در دوازده ماه  سال گذشته 2765 مورد خشونت وجود داشت."

او می افزاید كه مشكلات اقتصادی، ناامنی، پائین بودن سطح سواد ،عدم آگاهی از دین، فرهنگ معافیت از مجازات و... عامل بروز خشونت ها می باشند.

دسترسی آسان به اسلحه ‌ ‌

با تاسف قتل های انجام یافته بیشتر با چاقو، كارد، تفنگ و... به وقوع پیوسته است  كه یكی از عوامل عمده آن دسترسی آسان به اسلحه نزد افراد خوانده شده است.

امروز باز بودن سرحدات، ارزان بودن و ورود غیر قانونی اسلحه از كشورهای همسایه، این مشكل را به میان آورده است. از سوی هم افراد به نام های مختلف جواز اسلحه را از وزارت داخله به دست آورده اند. طبق روال كار، هر تاجر حق دارد یك یا دومیل اسحله برای حفظ جانش نگهدارد. گفته می شود كه با استفاده از این فرصت به تعداد 40 هزار جواز تجارتی از ادارهِ ایسا گرفته شده است. حال آنكه این تعداد تاجر اصلاً در كشور وجود ندارد. ‌ ‌

‌خانم لطیفه سلطانی می گوید:"یكی از عوامل قتل زنان توسط مردان دسترسی آسان افراد به اسلحه می باشد، قانون به صورت سراسری حاكم نیست و بسیاری از افراد با  اسلحهِ غیر قانونی مجهز اند و حمل كارد و چاقو نیز نزد مردم یك امر عادی پنداشته می شود." او می افزاید كه در 34 ولسوالی افغانستان هنوز محكمه وجود ندارد و نظارت به مجرمین صورت نمی گیرد. " ‌ ‌در همین حال، فوزیه امینی رئیس حقوق وزارت امور زنان از افزایش خشونت های فزیكی ابراز تاسف كرده و بر شدت خشونت علیه زنان تاكید نموده می گوید:"كشیدن چشم زن توسط چاقو، گردن بریدن، قطع اعضا، فیر با مرمی و... نمایانگر شدت خشونت علیه زنان بوده است. دسترسی ساده و آسان به اسلحه نزد افراد چـه رسمی و غیر رسمی در بروز چنین وقایع دخیل است."

او علت این گونه خشونت ها را فقر اقتصادی، مراجعه زنان به مراجع عدلی و قضایـــی كه سبب خشم مـــردان شده و افــــزایش تكالیف روانــی پنداشته می گوید:"خفت و شدت قضایا ریشه در تكالیف روانی، ضعف اقتصادی، سواد پائین و حساسیت مردان نسبت به مراجعه زنان به نهاد های عدلی و قضایی دارد."  ‌ ‌او موجودیت قوانین الزام آور، قوانین و مستحكم شدن مقررات نظم عامه، تطبیق قوانین را یگانه راه حل این معضله می داند.  ‌ ‌

در همین حال، دل آغا محبوبی معاون مسلكی ریاست خدمات طب عدلی می گوید:" در سال جاری واقعات زیادی داشتیم كه از جمله  254 نفر فوتی و 708 نفر حیاتی مراجعه كرده اند. در واقعات، قتل، خودكشی، خودسوزی، مسمومیت و... است كه  زنان، مردان و اطفال شامل آن می باشند. درواقعات حیاتی ، تجاوزات جنسی، لواط، فرار منزل، لت و كوب و جرح نیز شامل است. درقتل های موجود از ریسمان و حلق آویز، كارد و چاقو، گلوله، دوا های زهری و... استفاده شده است.

واقعات طب عدلی روبه  افزایش است. امسال با تاسف ما شاهد قتل بیشتر زنان بوده ایم، چون ما تنها در یك هفته شاهد قتل شش زن بوده ایم. سربریده شدن مادر با دو طفل دخترش توسط یكی از اعضای فامیلش در ساحه كارته پروان، قتل سه زن با یك مرد به فجیح ترین وجه ممكن و همچنین شاهد قتل سه زن كه حلقه آویز شده بودند، را نیز دربر می گرفت. همچنان ما شاهد قتل زنی بودیم كه عاملین خواسته اند صحنه سازی كنند و وانمود بسازند كه زن خودسوزی كرده ، ولی بعد از تحقیقات واضح شد كه زن اول كشته و بعداً به آتش كشیده شده است."

عوامل و راه حل

عوامل زیادی وجود دارد كه سبب افزایش و تغییر نوعیت خشونت علیه زنان شود.  وژمه عبدالرحیمزی، مسئول اجرائیوی نهاد تحقیقاتی زنان و اطفال افغان می گوید:"  نظر به تحقیقات انجام یافته ثابت شده است كه عمده ترین عامل آن موجودیت دیدگاه خشونت آمیز از گذشته تا كنون، فقر اقتصادی، ضعف سواد، عدم آگاهی از حقوق زن، پائین بودن سطح آگاهی وغیــــــره می باشد.

او علت تغییر نوع خشونت علیه زنان را چنین بیان می كند:" ما در یك بحران قرار داریم هرقدر انواع وسایل و ابزار خشونت در دسترس قرار بگیرد به همان اندازه نوعیت خشونت نیز تغییر پیدا می كند. با تاسف موجودیت اسلحه ثقیل و خفیف و وسایل جارحه نزد افرادی كه  بستگی با گروه های قاچاق، اختطاف، گروه های نظامی، احزاب و... دارند، حس جنگجویانه در آنان وجود دارد وبدون شك درموارد خشونت های خانوادگی از آن استفاده می كنند. برای كاهش خشونت علیه زنان باید عملاً با مردان كار های ذهنی و حقوقی صورت گیرد تا باشد خشونت علیه زنان كاهش یابد. ‌

از جانب دیگر،رئیس تحقیقات ولایت كابل می گوید كه  در مجموع اسلحه جارحه و ناریه ممنوع است و هیچ كس بدون مجوز نمی تواند آن را حمل كند. دولت هرگاه سلاح غیرقانونی را نزد افراد ببیند آنرا ضبط می كند. قاچاق اسلحه از راه پاكستان و باز بودن سرحدات واقعاً مشكل است و به مبلغ ارزان در اختیار قرار می گیرد و در این اواخر تلاش ها برای جلوگیری از آن صورت گرفته است.

نتیجه گیری

تازمانی كه سطح آگاهی بلند برده نشود،اسلحه از نزد افراد غیر مسئول جمع آوری نگردد، كار بالای اذهان عمومی صورت نگیرد و ارگان های مسئول، مسئولیت پذیری ننمایند، نمی توان به بهبود وضعیت خوشبین بود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر