Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

جستجوگران زر در كوكچه

تهيه شده توسط نصرت الله تيمور
سه شنبه 27 ثور 1390 ساعت 13:43

مردم كوكچه، نمي دانند دنيا به دست كيست و از وضعيت كشور نيز آگاهي چنداني ندارند، اما آنان به خوبي مي دانند كه چگونه از دل كوه‏هاي اين منطقه طلا به دست آورند.

بسياري از آنان نمي دانند چه كساني ديگري در اين كشور، شريك سرزمين شان هستند و دنياي آنان به تپه‏هايي محدود شده كه از درون آن طلا به دست مي آورند. گويی زندگي در اين محل با همان روياي كودكانه بيشتر شبيه است كه آسمان آبي روي كوه‏هاي اطراف شان استوار گرديده است. با اين حال، خوب است بدانيم كه كوكچه كجاي دنياست؟  

دریای کوکچه از قله های بلند در ولایت تخار سرچشمه مي گيرد كه جوش و خروش  خاص آن، خم و پیچ های دره را به تندي در می نوردد. در دل اين كوه‏ها در حدود 400 تونل( صوف) وجود دارد که برخی از این تونل‌ها به طول نزدیک به 700 متر کنده شده است. مردم كوكچه همه روزه در درون تونل رفت و آمد مي‌كنند و با كندن خاك‏ها به پیشهء جمع آوری و استخراج طلا مصروف اند. براي اين كار معيار سن و سال مهم نبوده و در ميان جستوگران طلا از كودك 6 ساله تا پيرمرد 60 ساله به چشم مي خورند.

وقتي داخل يك تونل دوصد متري مي شوم، روز روشن همانند شب تار در چشمانم جلوه مي كند. نور برق در داخل تونلي كه ترس از فرو ريختن خاك سراپايم را گرفته، خود نمايي مي كند و چهرهء مرد ميان‎سالي را در شعلهء آن مشاهده مي كنم. اين مرد سراج الدين است، سراج الدین کسی است که در این تونل طلا مي پالد. وي مي گويد: " تا اندازهء که بتوانم به كندن تونل ادامه می دهم، متر هم نمی کنم، فقط به پیش می روم تا هفتصد، هشتصد متر پیش می روم، گروپ در سرم گذاشته کار می كنم، بعد به نسبت اینکه در اینجا آب نیست خاک‎های کنده شده را توسط مرکب به کنار دریا انتقال داده و مشغول جستجوی طلا می‌شوم."

كنار دريا؛ جايي است كه خاك‏هاي جمع شده دل به دريا مي‌دهند و گنج دل شان را به سراج الدين نشان مي دهند. سراج الدين از درآمدش مي گويد و از اينكه خوردسالان به خوبي نمي توانند اين كار را انجام دهند. وي مي افزايد: "سه نهاد چهار نهاد( واحد شمارش محلی) کار می کنم که هر نهاد دو هزار قیمت دارد، میده بچه ها چندان بلد نیستند، دیگر در اینجا هیچ کار و مصروفیتی پیدا نمی شود در صورت بارش باران کم کم گندم می‌شود اگر باران نباشد اصلا گندم هم نیست. "

پروسس طلا نيز با جاري شدن آب نهر به شكل و شيوه خاصي انجام مي شود. نقیب الله، کودک 7 ساله ای است که مسئولیت تامین زندگی خانوادهء خویش را به دوش دارد، وی می‌گوید:" طلا کار می‌کنیم، از یک متر تا صد متر زمین را حفر می کنیم، بعد سنگ را می‌شکانیم و ریگ جور می شود، بعدا ریگ را به دریا برده و طلا را از ریگ جدا می کنیم. من هفت ساله هستم، پدرم در خانه بوده و کار نمی کند. من از صبح تاشام و تا 12 بجه شب کار می کنم. "

اين تونل‏ها در عين حال كه يگانه اميد زندگي براي جستجوگران طلاست، گاهي هم براي شان تبديل به قبرستان مي شود. بسیاری از این  کارگران در جریان کار خاموشانه در زیر خروارها خاک و سنگ جان داده اند. برخی از این کارگران می گویند از وقتی که دست به این کار زده اند تا کنون در حدود 40 تن از همراهان‏شان در اثر ریزش کوه، جان‏های شان را ازدست داده اند.

یکی از باشندگان محل که با پسرش در این محل مصروف کار است می گوید:" نام من گل محمد است از اینکه روزم تیر نمی شود شب و روز اینجا آمده کار می کنم، در حدود 100 تا 200 متر کوه را می کنیم. این کودک پسر هفت ساله ام است، در اینجا حکومت وجود ندارد، مکتب نیست، کار و فابریکه نیست، همراهان ما می میرند این  یک کار خطرناک است. "

وی ادامه می دهد:" من در بازار تابه تاش در ولسوالی رستاق ولایت تخار که در بین کوه‌ها موقعیت دارد، زندگی می کنم در آنجا موتر رفت و آمد نمی کند. "

عده ای دل كوه را پاره کرده و طلاها را جمع مي كنند، شمار ديگري هم اين طلاها را خريده و رونقي به زندگي خود و كار و بار مردم كوكچه مي دهد. نجم الدین یکی از مشتریان طلا است. وی می گوید:" شنبه بازار تابه تاش است طلا می خرم، در گذشته ها مردم در حدود سه تا سه و نیم چارک طلا می آوردند حالا مقدار آن کم شده و به یک تا یک و نیم چارک رسیده است که روز به روز کاهش می یابد. "

مردم، روزانه از ولسوالی‌ها و مرکز ولایت تخار در حدود 7 یا 8 ساعت پیاده منزل می کنند تا به بازارهای سنتی خرید طلا (که روزانه در هر بازار در حدود نیم سیر طلا تبادله می گردد) برسند. مردم طلا را از عمق 5 صد متری کوهای این منطقه به دست می‏آورند شماری از مشتریانی که به خاطر خرید طلا به این محل آمده اند سرگرم خرید طلا اند.

مشتریان طلا از ولسوالی کلفگان از مرکز تالقان ولسوالی‎های "ینگی قلعه" دشت قلعه چیاب و سایر ساحات به این محل می آیند.

مشتريان سهم شان را از خريد طلا به دست مي آورند و فروشندگان نيز سهم اندك شان را مواد غذايي تهيه مي كنند. عليا قل يكي از فروشندگان طلاست. وي ده ساعت را با پای پیاده منزل نموده تا به این جا رسیده است. او می گوید:" هر چیز قیمت است، جنس خود را که سودا کردم یک سیر برنج می خرم، چای می خرم روغن می خرم یک پاو تیل می خرم و... "

گل محمد يكي ديگر از فروشندگان طلا و باشنده قریه "کوکتبه" ولسوالی رستاق است. او می گوید:" امروز تقریباً در حدود پنجاه هزار افغانی را طلا خرید و فروش کردم که برایم کمی مفاد باقی مانده است." وی از دشواری راه در این منطقه شکایت نموده می‌گوید: "از مرکز تخار تا این جا 7 تا 8 ساعت پیاده راه است، به امکانات زندگی دسترسی نداریم، آب نداریم همه مردم از آب کوکچه مستفید می شوند. این دریا گاهی کاملاً گل آلود بوده و مضر است، چوپانی، غریبی و کوه‏کنی می‎کنیم تا روز ما تیر شود."

همانند منطقه كوكچه، جاهايي ديگري چون ولسوالي "خطايان" نيز كم و بيش زرخيز مي باشند، اما تنها معدن قرار داد شده در ولسوالي چاه آب است كه توسط يك كمپني خصوصی به مبلغ 60 مليون دالر قرارداد شده تا طلاي آن را استخراج نمايد. ساير مناطق از اين گونه سهولت ها محروم اند.

طاهرخان، آمر معادن ولايت تخار دليل عدم چنين اقدام را رسوبي بودن معادن مي داند. وي مي گويد از اين مناطق سروي گرديده و ارزش استخراج آن كم‏تر از آن است كه بابت آن قرارداد رسمي منعقد گردد، لذا اين كار به نوعي كمك براي مردم غريب منطقه نيز مي باشد.


اينجا نه دولت است نه داكتر!

شايد بسياري از شهروندان از شنيدن اين جمله حيرت زده شوند، اما واقعيت دارد كه در بعضی از مناطق دور افتاده  ولایت تخار اکثر مردم نمی دانند رهبران سیاسی شان چه کسانی اند، حتی نمی دانند که رییس جمهورشان کیست و چه می کند. در بیشتر قريه‏ها هنوز نشاني از دولت وجود ندارد.

در اين مناطق، كلينيك و داكتر هم وجود ندارد. مردم مجبور اند براي علاج دردهاي شان پيش يك دوا فروش محلي مراجعه كنند، او هم تنها يك روز در هفته فرصت رسيدگي به بيماران را دارد. نام اين داكتر همه كاره، محمد موسي است. محمد موسی مردی است که در زمان جهاد به پاکستان سفرکرده و پس از آن به ولایت تخار کوچیده است. وی در این محل به حیث داکتر کار می کند و بیست سال است که برای مردم دواهای انسانی و حیوانی را عرضه می کند. او می افزاید:" من این کار را به خاطر علاج مشکل اهالی این منطقه انجام می دهم، ادویه را از تخار و رستاق آورده به فروش می رسانیم. "

در این قریه در حدود 50 هزار نفر سکونت دارند در روز های "شنبه بازار" مردم دواهاي حیوانی و انسانی را از محمد موسي خریده و تا شنبه بازار آینده منتظر وی می مانند.

محمد موسي مي گويد: "من هم دوای حیوانی و هم دوای انسانی را می فروشم، کسانی که می فهمند دوا می خرند برای اسهال وغیره امراض شان. من در حدود سه تا چهار ساعت پیاده گردی می کنم و بعد به اینجا آمده دوای خود را می فروشم. "

با اين وجود، عبدالجبار تقوا، والی تخار در باره وضعیت زندگی مردم این محل  می‎گوید: " تقاضای مردم آنقدر زیاد است که در مدت یک سال، دو سال و سه سال جواب شان ممکن نیست، مگر اینکه با برنامه های منظم و اجرای پروژه های موثر اقدام گردد. من به مردم وعده نمی دهم چون یک والی آنقدر قدرت ندارد آنچه که می گوید انجام دهد، هر والی که وعده می‎دهد مرتکب اشتباه می‌شود، اینها همه تقاضا و نیازهای مردم است من کوشش می‌کنم در کنار مردم و دست به دست آنان برای رفع مشکلات شان  کار کنم و در راستای توسعه ولایت تخار و بهبود زندگی مردم تلاش کنم."

از سخنان والي چنين پيداست كه مردم بايد در وضعيت زار و زندگي آزار دهنده كنوني شان تا ساليان ديگر به سربرند تا شايد "دستي از غيب بيرون آيد و كاري بكند."

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • شنبه 10 حوت 1392 ساعت 02:24 | محمدنوید
    نظرمن به این ریس جمهوراین است باید تمامی سرکهای کی رفت وامد ماشین است پخته کاری کرده شوه اگرنه ریس جمهوردرپشی خداوند مسول است باید به مشکیلاتی مردم رسیده گی کند

نوشتن نظر