Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

سال 1389؛ امنيت شكننده و روابط تنش آلود

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي
شنبه 28 حوت 1389 ساعت 15:36

 

سال 1389هرچند با تنش‏هاي مختلف همراه بود اما نقطهء عطفي در تاريخ يك دهه اخير به شمار مي‏آيد.

در اين سال فرصت‏هايي به دست آمد كه درصورت استفادهء مطلوب از آن مي توانست بستر مناسبي را براي رسيدن به ثبات و جايگاه بهتري فراهم نمايد. نقطهء عطف اين سال بيشتر مبتني بر رويدادهاي مثبتي است كه در اين سال اتفاق افتاد و هركدام از آنها مي توانست سرنوشت سياسي آيندهء افغانستان را به سمت مثبتي هدايت نمايد.

جرگهء مشورتي صلح و به دنبال آن تشكيل شوراي عالي صلح، برگزاري سه اجلاس مهم لندن، ليسبون و كابل، برگزاري انتخابات پارلماني و ... هركدام فرصت‏هاي مناسبي بودند كه مي‏توانستند راه روشني را به آينده باز نمايند. بازكاوي تمام اين موارد مي‏تواند راهنماي ساماندهي بهتر اوضاع در سال پيش رو باشد و پيش بيني اوضاع در سال 1390 نيز مبتني بر اين رويدادها صورت مي‏گيرد.

سايه‏ هاي سياه بر ثبات و امنيت

برگزاري جرگهء مشورتي صلح از تاریخ ۱٢ تا ۱۴ جوزاي ۱٣٨۹ خورشیدی، به‌مدت سه روز در شهر کابل راه تازه ای را در سياست دولت در خصوص مذاكره با مخالفان مسلح باز نمود. در اين جرگه كه با ساختار سنتي تشكيل شده بود حدود ۱٦٠٠ نفر از سران سیاسی، اجتماعی، نظامی و مذهبی، نمایندگان و ریش سفیدان اقوام و رهبران بانفوذ محلی به ‌نمایندگی از سراسر افغانستان زیر خیمهء بزرگ "لویه جرگه" گردهم آمدند. اين رهبران قومي مصمم بودند تا به ‌منظور ایجاد راهکاری برای مذاکره با طالبان و پایان خشونت‌ها در افغانستان راه مسالمت آميزي را جستجو نمايند.

وحيد عمر، سخنگوي ریيس جمهور مي‏گويد: "با توجه به وعده هاي ریيس جمهور در مراسم تحليف رياست جمهوري اش كه پيشرفت مذاكرات صلح و تلاش براي آن بود، اين پروسه موفقانه به پيش رفته است."

درماه جوزاي همين سال، جرگهء مشورتي صلح قطعنامه ای را به تصويب رساند كه درخواست آزادي زندانيان متهم بدون سند جرمي و حذف نام بعضي از مهره‏هاي مخالف مسلح دولت از ليست سياه از مواد مهم آن را شكل مي داد.

اما وحيد مژده، كارشناس سياسي حذف نام اين افراد را در موضوع پيشرفت مذاكره مؤثر ندانسته و آنان را از مقام‏هاي غيركليدي طالبان مي‏داند. كما اين كه تا كنون نيز آن اقدام از تأثير خاصي برخوردار نبوده است.

اين تلاش‏ها در حالي صورت گرفت كه به باور كارشناسان، راهكار اين جرگه با تشكيل شوراي بزرگ متشكل از افراد با نفوذ، تاهنوز هم مؤثر واقع نشده است.  اين شورا كه به سرپرستي برهان الدين رباني و عضويت 68 نفر به كارخويش آغاز نمود تا كنون سفرهاي زيادي در خارج از كشور، ازجمله پاكستان، تركيه و انگليس داشته اند. اين سفرها هيچ كدام نتايج مشخص و عملي را در پي نداشته است.

هرچند معصوم استانكزي، ریيس دارالانشاي شوراي عالي صلح مدعي است كه اين شورا از آغاز تشكيل تاكنون دستاوردهاي خاصي را داشته و توانسته است با مخالفان مسلح ارتباط برقرار نمايد، ولي شكايت هايي وجود دارد كه اين تماس‏ها در سطحي نبوده است كه بتواند در پروسه آوردن صلح مؤثر واقع شوند.

احمد سعيدي، تحليلگر مسايل سياسي دستاورد اين شورا را از آغاز تاسيس تاكنون، واقعه هاي منفي و خونين مي داند. به عقيدهء اين كارشناس سياسي،  اقدامات شوراي عالي صلح كه مي خواهند در يك كشور سومي براي مخالفان مسلح دولت نمايندگي رسمي ايجاد كند، آنان را به خون آشامي بيشتر تشويق نموده است.

هم چنين مذاكره هيئت اعزامي حزب اسلامي با دولت نيز بي نتيجه پايان يافت. درحالي كه هارون زرغون، سخنگوي حزب اسلامي كشورهاي غربي و ايالات متحدهء امريكا را دراختلال پروسهء صلح متهم مي كند، اين كشورها شرايط حزب اسلامي را براي مذاكره غيرعملي مي دانند. يكي از پيشنهادهای پانزده ماده ای اين حزب، خروج نيروهاي بين المللي از افغانستان است.

اين دغدغه ها در حالي مطرح مي شود كه بحث امنيت در سال 1389 از مسايل مهم در سياست گذاري ها در باره افغانستان بوده است. در جريان كنفرانس كابل در 29ماه سرطان سال جاري كه ادامهء كنفرانس لندن بود روي سه موضوع مهم از جمله انتقال مسؤليت‏هاي امنيتي به دولت افغانستان، مصرف 50 درصد کمک ها از طریق بودجهء دولت افغانستان و مبارزه جدي علیه فساد اداري بحث و گفتگو صورت گرفت. اما عدم مصرف بيش از 30 درصد كمك ها توسط دولت، نشان از نبود ظرفيت لازم در اداره هاي دولتي افغانستان بود.

در اين سال خشونت‏ها در قالب انفجار و انتحار افزايش يافت و طبق گزارشي كه از سوي كمسيون مستقل حقوق بشر نشر شد، در اين سال بيش از 2500 تن از افراد ملكي كشته شدند. درجريان اين سال نزديك به يك هزار نظامي ناتو كشته شده و بيش از پنجصد نفر نيز زخمي شدند. به گفتهء عظيمي در جريان اين سال، تلفات اردوي ملي به 726 نفر رسيد و تعداد زخمي هاي آن نيز به 256 نفر افزايش يافت درحالي كه در سال 1388 مجموع كشته و زخمي شدگان 635 نفر گزارش شده بود.

آمار پيشرفت ها و مشكلات وزارت داخله در اين گزارش از آن رو نشر نمي گردد كه زمري بشري، سخنگوي اين وزارت علي رغم تماس هاي مكرر و وعده گذاري حاضر به پاسخ گويي در اين خصوص نگرديد.

بيشتري از ولايت هاي كشور در اين سال از تهديدهاي امنيتي فارغ نماندند و به گفتهء منیر فرهاد، سخنگوی مطبوعاتی والي بلخ اداره های دولتی بلخ دراين ولايت، سال بحرانی و پر از چالش در بخش های توسعه و انکشاف، امنیت، عدم حمایت مالی از سوی مرکز را پشت سر گذاشت.

ولايت غزني نيز در سال 1389 به يك منطقه ناامن تبديل شده و به گفتهء شاه گل رضايي، نمايندهء مردم غزني در ولسي جرگه ناامني ها در اين سال مانع از اجراي برنامه هاي بازسازي براي پايتخت فرهنگي جهان اسلام شده است.

اين درحالي است كه در اوايل ماه حوت سال 1389 اعضاي ايكو در كابل تشكيل جلسه داده و در خصوص بازسازي شهر غزني و آماده شدن براي سال 2013 تعهد سپردند.

توريالي ويسا، والي قندهار نيز سال 1389 را در اين ولايت به لحاظ وضعيت امنيتي سال پراز دشواري مي خواند، اما وي اميدوار است كه اين وضعيت در سال 1390 بهبود يافته و پوليس ملي در اين ولايت از توانمندي‏هاي بهتري برخوردار گرديده است.

نگراني ها درحالي ابراز مي گردد كه جنرال ظاهر عظيمي، سال 1389 را سال پر از موفقيت براي نيروهاي امنيتي مي‏خواند. وي مي‏گويد :" سال گذشته وقتي مناطق امنيتي را دسته بندي مي كرديم، از هلمند شروع مي شد، اما حالا بسياري از نقاط نا امن مثل ولسوالي ژيري در دست اردوي ملي قرار گرفته است." وي از انكشاف‏هاي زيادي در بخش تجهيز و تربيت اردوي ملي ياد نموده و از توافق افزايش نيروهاي اردو به 280 هزار با كشورهاي بين المللي ياد مي‏كند.

درعين حال جنرال عظيمي سال 1390 را يك سال پر از خشونت و تنش دانسته و اين مسئله را ناشي از تلاش مخالفان مسلح براي بازپس گرفتن مناطق از دست رفتهء شان مي داند. وي افزايش انفجارهاي انتحاري را جدا از مسئله تأمين امنيت دانسته و آن را ناشي از ناتواني مخالفان مسلح در جنگ رويارويي مي داند.

جنرال جوزف بلاتز، سخنگوي آيساف نيز با عظيمي هم نظر بوده و اين مسئله را ياد آوري مي كند كه سال 1389 يك مقطع مناسب براي تصميم گيري براي سپردن مسئوليت هاي امنيتي به نيروهاي افغان بود. بلاتز مي گويد، مناطقی كه در سال 1390 به نيروهاي افغان سپرده مي شوند در آغاز سال توسط ریيس جمهور كرزي اعلام خواهد شد.

تصميم واگذاري مسئوليت امنيت در كنفرانس ليسبون گرفته شد. اين كنفرانس در لیسبون، پایتخت پرتگال در روزهای 28 و 29 ماه عقرب سال 1389 برگزار گردیده و سه تصميم مهم در آن اعلام شد. نصب سپر دفاع موشكي براي دفاع از اعضاي ناتو، بهبود روابط ناتو با روسيه و سپردن مسئوليت امنيت از اول سال 2011 ميلادي از تصميم هاي اصلي اين كنفرانس بودند.

درجريان اين سال نيروهاي بين المللي در افغانستان نيز شاهد فشارهاي افكار عامه بودند. جنرال مك كريستال مجبور به استعفا شد و پتريوس به جاي وي مسئوليت قومنداني نيروهاي ناتو و آيساف را به عهده گرفت. از سوي ديگر، رابرت گيتس، وزيردفاع امريكا مجبور به عذرخواهي در خصوص تلفات ملكي در عمليات نظامي ناتو در ولايت كنر گرديد.

با اين حال،  جنرال ديويد پتريوس، قومندان عمومي نيروهاي ناتو از وضعيت امنيتي در سال آينده ابراز خوشبيني مي كند.  وي که به تاريخ 24 حوت (15 مارچ) در کمیتهء نیروهای مسلح مجلس سنای امریکا صحبت می کرد گفت از حرکت رو به شتاب طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان کاسته شده است.

در حال حاضر تعداد سربازان امریکایی مستقر در افغانستان ۹۷ هزار نفر است. تعداد سربازان سایر کشورهای عضو ناتو در این کشور ۴۵ هزار نفر است.

مسئله ناامني در سال 1389 روي پروسهء انتخابات نيز سايه افگنده و منجر به ابهامات زيادي در انتخابات پارلماني 27 سنبله شد. پديدهء ناامني، علاوه بر كاهش ميزان شركت كنندگان و بسته ماندن مراكز راي دهي در 15 ولسوالي كشور، در ميزان تقلب هاي انجام شده نيز تأثير گذاشت و حجم انجام تقلب را افزايش داد.

برگزاري انتخابات جنجال برانگیز ولسي جرگه در 27 سنبله  كه بیش از 2500 كانديد شامل 406 نامزد زن و 78 نفر كوچي كه 10تن آنان زن بود شركت نمودند يكي از رويدادهاي جنجال بر انگیز سال 1389 به شمار مي آيد.

رمضان بشردوست، عضو ولسي جرگه اين رخداد را داراي نتايج خوب نمي داند. وي ضمن اين كه سال 1389 را يك سال ناامن و پرتنش مي داند، باورمند است كه كاركرد ولسي جرگه فعلي نخواهد توانست انتظارات مردم را برآورده سازد. اما داكتر علي كاظمي، عضو ديگري اين نهاد اميدواري بيشتري بر كاركردهاي مثبت ولسي جرگه دارد. وي جنجال ميان حكومت و پارلمان را از مسايل مهمي مي داند كه در هماهنگي امور ميان دو قواي مجريه و مقننه در سال 1390 كمك خواهد كرد. به باور وي  ناهماهنگي ميان نهادهاي دولتي وحتي نهادهاي حكومتي آفتي بود كه در سال 1389 بيشتر رونما گرديد."

ربابه پرواني درويش نيز معقتد است كه بايد نمايندگان ملت در ولسي جرگه سعي نمايند تا رابطهء ميان دو قواي مجريه و مقننه را از حالت تنش آلود آن خارج ساخته و بيشتر برمبناي همكاري استوار سازند. به عقيدهء اين عضو ولسي جرگه تنها همكاري هاي متقابل ميان اين دو قوه است كه خواهد توانست سال 1390 را داراي يك چشم انداز مثبت سازد.

درپايان همين سال بودجهء ملي سال 1390 به پارلمان پيشكش شد كه ارزيابي و تصويب آن از اولويت هاي مهم كار نمايندگان مجلس به حساب مي‏آيد. اين درحالي است كه بازشماري آرا توسط محكمهء اختصاصي رسيدگي به شكايات انتخاباتي ادامه داشته و آخرين گزارش ها مي رساند كه نتيجهء اين بازشماري در ولايت بغلان بر نتايج سي درصد آراء تأثير خواهد گذاشت. گفته مي شود نهايي شدن پروسه بازشماري منجر به سلب صلاحيت نمايندگي تعدادي از اعضاي ولسي جرگه خواهد شد.

درهمين حال به گفتهء داكتر كاظمي، ریيس جمهور وعده سپرده است كه به زودي در خصوص لغو محكمهء اختصاصي تصميم خود را اعلام خواهد نمود. كارشناسان باورمند اند كه در صورت عدم رفع اين تنش، ادامهء كار ولسي جرگه و همكاري آن با نهاد اجرايي حكومت با جنجال هايي مواجه خواهد شد.

تنش ها در روابط خارجي

درجريان سال 1389 تنش‏هاي زيادي درعرصهء روابط خارجي افغانستان رخ داد. مهم ترين اين موارد، اظهارات تند ریيس جمهور كرزي در زمان هاي مختلف، عليه كشورهاي غربي و ايالات متحده امريكا بود. جنجال هاي ايجاد شده در پي نشر گزارش ويكي ليكس در ماه قوس اين سال، شكايت از دخالت كشورهاي غربي بر نتايج انتخابات پارلماني و بالاخره خشم ریيس جمهور از تلفات ملكي در نتيجهء عمليات ناتو، همگي نشان از تيرگي روابط دولت افغانستان با همكاران بين المللي اش داشت.

همسايه‏ها نيز هركدام به سهم خود در افزايش تنش‏ها نقش بازي نمودند. پاكستان برميزان تنش زايي افزود و از صدور تروريزم تا حمله برنقاط مرزي افغانستان پيش رفت. ايران نيز با مسدود ساختن تانكرهاي تيل وارداتي افغانستان، مي‏خواست زهرچشمي از افغان ها بگيرد و سياست خارجي افغانستان در عدم واكنش فعال به اين مسئله زيرسوال رفت.

هرچند ظاهر فقيري، سخنگوي وزارت امور خارجه از پيشرفت ها در عرصهء روابط خارجي خشنود است، ولي آگاهان امور معقتد اند كه سياست خارجي افغانستان در رويدادهاي جاري در اين سال خنثي و منفعل بوده است.

فقيري، برگزاري كنفرانس لندن، كنفرانس كابل و ليسبون را از دستاوردهاي مهم دولت افغانستان مي داند. وي پيشكش نمودن طرح هاي امنيتي و اقتصادي، تقويت همكاري هاي منطقه‏ ای و حكومت داري خوب را از پيشرفت هاي مهم در روابط خارجي افغانستان تلقی می کند.

اما جمشيد عزيزي نيكجو، استاد فاكولتهء حقوق هرات سياست خارجي افغانستان را متزلزل خوانده و معتقد است كه گسترش روابط خارجي افغانستان مبتني بر اصول پايدار نبوده است. وي واكنش تند حامد كرزي را در ماه سنبله (بر تصميم گيري هاي خودسرانهء اداره مبارزه با جرايم سنگين ) نيز دليلي بر عدم اعتماد كشورهاي خارجي بر تصميم مبارزه با فساد از جانب دولت افغانستان مي داند.

نفوذ ايران به داخل كاخ رياست جمهوري و سياست خصمانهء اين كشور در راستاي توقف تانكرهاي تيل و کشتار مهاجران بي گناه از آزمون هاي سياست خارجي افغانستان بود.

به عقيدهء سيد جواد حسيني، كارشناس روابط بين الملل، علي رغم هشدارهاي جدي از جانب سكتور خصوصي، دولت نتوانست كار قابل ملاحظه ای در اين خصوص انجام دهد.

اين درحالي است كه هم اكنون چنين مشكل از سياست هاي پاكستان ناشي مي شود. خان جان الكوزي، معاون اتاق هاي تجارت به تاريخ 23 حوت از كاهش رشد 30 درصدي تجارت درسال جاري خبر داد و اين ضايعه را ناشي از سياست خصمانهء كشورهاي همسايه دانست.

تاجران افغان، دولت را متهم به بی توجهی در قسمت رفع مشکلات ترانزیتی با کشور های همسایه می کنند. آنان می گویند، دولت باید پالیسی مشخص را مطابق به قوانین بین المللی طرح کند تا این مشکل برطرف گردد.

خانجان الکوزی که به تاريخ 24 حوت در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد گفت، هم اکنون نزدیک به 9 هزار کانتینر اموال تاجران افغان در بندر کراچی متوقف است. در این حال الکوزی هشدار داد كه  در صورت عدم توجهء دولت در این زمینه تاجران افغان دست به عمل متقابل خواهند زد.

تفاهمنامهء تازهء ترانزیتی میان افغانستان و پاکستان پس از تلاش ها و گفتگو های چند ساله میان مقام های دو کشور سال گذشتهء میلادی در حضور وزیر خارجهء امریکا در اسلام آباد به امضا رسید اما تطبیق این تفاهمنامه از جانب پاکستان به تعویق انداخته شده است.

كارشناسان امور روابط بين الملل سياست خارجي افغانستان را سياست منفعل دانسته و از آن انتقاد مي كنند.

نيكجو، اين گونه سياست را در اوضاع سياسي منطقه و بين الملل زيان بار دانسته مي گويد: "سياست خارجي افغانستان با دوستان بين المللي اش نيز ثابت يك نواخت نبوده و در سال 1389 دچار شكنندگي هاي ناگواري بوده است."

اما ظاهر فقيري، سخنگوي وزارت خارجه كشور مي گويد: " روابط افغانستان با كشورهاي همسايه، كشورهاي اسلامي و ساير كشورهاي همكار برمحور منافع ملي و مصالح متقابل بهبود يافته است."

آقاي فقيري تنش‏ها در روابط را به معناي تخريب روابط نمي داند، بلكه آن را متأثر از تبادل آرا براساس منافع ملي همديگر مي خواند.

در مجموع به عقيدهء آقاي فقيري تلاش افغانستان براي اطمينان دادن همسايه ها براين موضوع است كه خاك افغانستان به هيچ وجه بستري براي برهم زدن امنيت منطقه نخواهد بود.

اين درحالي است كه در ماه دلو سال 1389 موضوع پايگاه نظامي دايمي امريكا در افغانستان بار ديگر به شكل جدي تري مطرح شده و حساسيت همسايه‏ها را برانگيخت.

وزارت خارجهء روسيه با اين مسئله به لحن هشدار آميز برخورد نمود و وزير داخلهء ايران نيز در جريان سفر به كابل در اواخر ماه حوت با اين امر مخالفت نمود. از سوي ديگر، اظهارات ریيس جمهور كرزي در سفر به ولايت كنر در واكنش به كشتار غيرنظاميان یک بار دیگر تيرگي روابط دولت با همكاران بين المللي نشان داد و اين گمانه را دامن زد كه موضوع كشتار غير نظاميان نيز ناشي از عدم برخورد قاطعانهء دولت با اين مسئله بوده است.

با چنين وضعيتی ، فقيري اميدوارست كه سال آينده، سال بهتر در عرصهء روابط خارجي باشد. وي مي‏گويد: "افغانستان به دليل قرارداشتن در جايگاه استراتیژيك از حساسيت‏هاي خاص برخوردار است." وي با اشاره به برگزاري كنفرانس جلب سرمايه گزاري براي افغانستان در دبي مي گويد: "ماسعي داريم تا در سال 1390 موانع و مشكلات را از راه تاجران و سرمايه گزاران در افغانستان برداشته و توجه كشورهاي كمك كننده را جلب نماييم."

اين اظهارات درحالي ابراز مي‏گردد كه در سال آينده مسئلهء مهم گرفتن مسئوليت امنيت، استخراج معادن و بهبود وضعيت نيروهاي امنيتي پيش روي دولت افغانستان قرار دارد. پيشرفت در اين عرصه ها نيازمند اين است تا آمادگی های لازم گرفته شود و دولتمردان در عمل ثابت نمايند كه چگونه از اين آزمون سربلند بيرون خواهند آمد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر