Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

هفته نامهء كليد و 9 سال حضور موفق

تهيه شده توسط محمدرضاگلكوهي
شنبه 28 حوت 1389 ساعت 11:31

هفته نامهء كليد و 9 سال حضور موفق

با وجود مشكلات در زمينهء توزيع نشریات در افغانستان، هفته نامهء كليد حتی در دورترين نقطه‏ای کشور به دست خوانندگان می رسد.

اين اظهارات را صديق الله توحيدي، مسئول نهاد حمايت از رسانه هاي آزاد (ني) بيان داشته و كاركرد 9 سالهء كليد را مي‏ستايد. به باور وي، كليد در 9 سال عمر پربار نشراتي اش، مايه و محتواي مفيدي را براي جامعهء افغانستان عرضه نموده كه در عرصهء كار سانه‏ای دست‏آورد بزرگ فرهنگي به حساب مي‏آيد.

هفته نامهء كليد جزء اولين رسانه های آزاد است كه در اول حمل سال 1381 به كار خويش آغاز نموده و هدف از راه اندازي اين هفته نامه، اطلاع رساني بي طرفانه از رويدادها و آگاهي دهي مردم از موضوع هاي مهم روز بوده است. هفته نامهء كليد با حمايت مادي و معنوي مؤسس آن؛ شهيراحمد ذهين ادامه يافته و امروزه هفته نامهء مرسل و راديو كليد با نشرات منظم شان توانسته اند، بخش مطبوعاتي "مؤسسهء خدمات بشري و انكشافي براي افغانستان" (DHSA) را پربارتر از پيش بسازند. پوشش نشراتي اين دو هفته نامه سراسر افغانستان را شامل مي شود و راديوكليد نيز هم اكنون در شش ولايت، استيشن مستقل داشته و بخش‏ زیادی از كشور را تحت پوشش نشراتي خويش قرار داده است.

در آغاز دهمين سال از عمر نشراتي اين هفته نامه، نياز است تا با نظراندازي دوباره توسط كارشناسان و خوانندگان آن، گامي در راستاي غنامندي فرم و محتواي آن برداشته شود.

به باور آگاهان، هفته نامهء كليد از جمله مطبوعات آزاد و غيروابسته است كه به رغم وجود موانع فراروي كار رسانه‏ای در كشور، به خوبي توانسته اين نقش را تمثيل نمايد.

حسن عزيزي، روزنامه نگار آزاد كه در چند سال پيش در ولايت غزني به فعاليت‏هاي فرهنگي پرداخته و مسئوليت نشريهء را به نام صداي سنايي داشت در خصوص كاركرد هفته نامهء كليد اين گونه اظهار نظر مي كند: "در اوايل سال 1382 تنها نشريهء آزادی كه از مركز به دست ما مي رسيد و مي توانست منبع اطلاع رساني براي روزنامه نگاران ولايت غزني باشد، هفته نامه كليد بود." به نظر وي اين هفته نامه از زمان فعالیت  نشراتی تاكنون مسئوليت ملي و رسانه‏ای خويش را به خوبي انجام داده است. وي مي‏افزايد: "هفته نامهء كليد در قبال قضاياي مختلف، با اتخاذ موضع گیری های منطقی در دفاع از منافع ملي، سياست نشراتي بي طرفانه را دنبال نموده و نشان داده است كه از وابستگي‏هاي خاص با جناح سياسي خارجي و داخلي فارغ است."

همين امر نيز باعث گرديده تا با گذشت 9 سال از عمر نشراتي اين هفته نامه، كليد هم چنان محبوبيت اش را حفظ نمايد. خوانندگان هفته نامهء كليد، علاوه بر ستايش از موضع بي طرفانهء کلید، محتواي غني و همه جانبهء آن را نيز مي پسندند. موسي، مرد 49 سالهء كه در ولسوالي قره باغ ولايت غزني مشغول وظيفهء دكان داري است، از گذشته ها به خواندن هفته نامه كليد عادت دارد. وي اين هفته نامه را به دليل داشتن زبان سادهء و روان آن مي پسندد. موسي مي گويد: " بيشتر بخش هاي فكاهي، قصهء زندگي و اخبار را مطالعه مي كنم."

استاد روح الله امین، در ولایت ننگرهار زندگی می کند و به خواندن نشریات علاقهء زیاد دارد. وی می گوید:" تنها نشریه ای که منظم به دست ما می رسد هفته نامهء وزین کلید است." وی تصریح می کند که هفته نامهء کلید از نظر محتوایی تنوع لازم را دارد و خوانندگان می توانند موضوعات مورد نظر شان را در این هفته پیدا کنند.

داود تپان، باشندهء ولایت پکتیا است. او از نبود نشریات کافی در این ولایت شکایت دارد؛ اما از این که می تواندهفته نامهء کلید را از مرکز ولایت تهیه نماید، خوش حال است. او در بارهء موقف نشراتی کلید چنین می گوید:" ویژگی هفته نامهء کلید این است که رویدادها را واقع بینانه منعکس می کند و در دام سیاست بازی‏های گروهی و تنظیمی گرفتار نشده است."

به باور كارشناسان رسانه‏ای، درك نياز مخاطب و خواننده از مهارت هايی مهم كار رسانه‏ای است و اين امر در كار هفتهء نامه كليد تا حدود زيادي رعايت شده است. در اين ميان، انتقادهايي نيز وجود دارد كه بيشتر به امور فني آن ارتباط دارد. تعدادي از خوانندگان اين هفته نامه، كه صفحه هاي هفته نامه را با نگاه حرفه‏ای ورق زده اند، ديزاين و صفحه بندي هفته نامه كليد را مطابق با استندردهاي روزنامه نگاري نمي دانند.

ابراهيم خاوري، ديزاينر روزنامهء هشت صبح به اين باور است كه "هفته نامهء كليد با داشتن حجم مطالب زياد و تصويرهاي اندك، جذابيت لازم را براي خواننده ندارد." به نظر وي "هفته نامه ها بايد با آرايش خاص با استفاده از تصويرهاي مربوط به موضوع، جذابيت بيشتري را در نگاه خوانندگان خلق نمايد كه هفته نامه كليد چنين ويژگي را كمتر دارد." خاوري صفحه بندي كليد و نوع ديزاين صفحه‏هاي مختلف آن را تكراري و يك نواخت مي‏داند. وي مي افزايد: "بسياري از صفحه‏هاي هفتهء نامه كليد به گونه‏ای ديزاين مي شوند كه چندين شمارهء آن با يك شكل و تصوير خاص ديزاين شده اند." اما وي نيز مواد و محتواي هفته نامهء كليد را داراي گوناگوني خاص دانسته و اين مسئه را در جذب مخاطب تاثیرگذار می داند.

آقاي توحيدي نيز معقتد است كه "هفتهء نامه كليد داراي محتواي غني در بخش رويدادها، حوادث، مقاله هاي سياسي و اجتماعي و بخش سرگرمي است و تاکنون به نياز خوانندگان خوب پاسخ گفته است." وي مي‏افزايد: "كارهفته نامهء كليد اين اميدواري را خلق نموده است كه اگر روزي اين نشريه به چاپ نرسد، نبود آن يك ضايعه براي خوانندگان تلقي گردد." به نظر وي انتقاد اين هفته نامه با زبان هاي مختلف از جمله طنز و كارتون امر پسنديده است. او، كارتون هاي انتقادي و طنزهاي هفته نامهء كليد را كار رسانه‏ای مطلوب و مفيد مي داند كه مي تواند سياست مداران جامعه را تكان داده و اصلاح نمايد.

از سوي ديگر، دوام عمر كار مطبوعاتي در افغانستان يكي از دشواري هاي ديرپا بوده و در وضعيتي كه بيشتر رسانه هاي چاپي در افغانستان به دليل وابستگي اقتصادي شان دوام و قوام كمتري دارند، ولی هفته نامهء كليد نزديك به يك دهه، كار مطبوعاتي موفق را پشت سر گذاشته است.

مبارز راشدي، معين نشراتي وزرات اطلاعات وفرهنگ به اين باور است كه هرچند يك دهه كار مطبوعاتي، زمان اندكي براي يك نشريه است، اما پيشرفت كار هفتهء نامه كليد در طول 9 سال با مشكلات و موانعي كه وجود داشته ، قابل تقدير مي باشد. اما در مجموع باور وي اين است كه هفته نامهء كليد؛ مانند اعضاي ديگر گروپ نشراتي اين تيم (راديو و هفته نامهء مرسل) جايگاه خوبي در جامعه افغانستان دارد كه داراي مطالب متنوع خبري، تحليلي و تحقيقات پيرامون بسياري از موضوع هاي سياسي، فرهنگي، اجتماعي و ... مي باشد."

آقاي راشدي هرچند كار رسانه‏ای و مطبوعاتي را در افغانستان ايده آل ندانسته و آن را خالي از اشكال نمي داند، ولي وي باورمند است :" هفته نامهء كليد در مقايسه با ساير مطبوعات افغانستان شیوهء كار مطبوعاتي را خوب پیش برده است." با اين حال، وي مي گويد: "مسیری را كه هفته نامه كليد بايد طي كند، نيازمند برداشتن گام هاي بزرگ در بخش هاي مختلف است. رشد ادبيات مطابق با نورم هاي زباني، افزايش تيراژ و رساندن آن به خوانندگان و علاقمندان در داخل و خارج كشور و آراسته نمودن آن با نورم هاي نوين روز نامه نگاري از جمله مواردي است كه بايد هفته نامهء كليد به آنها توجه بيشتري نمايد."

به نظر معين نشراتي وزارت اطلاعات و فرهنگ، از برجستگي‏هاي خاص هفته نامهء كليد، انجام و نشر گزارش هاي تحقيقي پيرامون موضوع‏هاي مهم روز مي باشد. راشدي براين نظر است كه گزارش تحقيقي كار ارزشمند مطبوعاتي است كه در رسانه هاي ديگر كمتر به چشم مي خورد، اما تيم نشراتي كليد گروپ به شمول هفته نامهء كليد در اين راستا فعالیت هاي ارزشمندي را داشته كه بازتاب آن مؤثر واقع شده است."

درهمین حال از رایج نشدن فرهنگ روزنامه خواني در كشور انتقادهایی نیز وجود دارد. بسياري مردم انتظار دارند كه مطبوعات به صورت مجاني به دست شان برسد.

مهدي خداداد، محصل سال دوم علوم اجتماعي در پوهنتون هرات می گوید: "فرهنگ روزنامه خواني در ميان مردم ما نهادينه نشده و كمتر كسي حاضر مي شود اندك پولي را بابت خريدن يك هفته نامه يا روزنامه مصرف نمايد." اين خصلت در ميان مقام های دولتي و فرهنگيان ما نيز نفوذ نموده و آنان را به مفت خواني عادت داده است.

مسئول ديدبان رسانه هاي آزاد يكي از كارهاي ارزندهء تيم نشراتي كليد گروپ را اين مسئله مي داند كه اين تيم حاضر نيست هفته‏نامه را رايگان در اختيار خوانندگان قرار دهد. در جريان اين گزارش نيز بسياري از كساني كه مورد پرسش قرار مي گرفت، شاكي بودند كه هفته نامهء كليد در ارگان هاي مربوطهء آنها نرسيده و يا در اختيار شان قرار نمي گيرد، زيرا آنان انتظار داشتند تا اين هفته نامه را مجاني به دست آورند.

درعين حال، محمدعارف رحماني، فعال فرهنگي و نمايندهء مردم غزني در ولسي جرگه سعي و تلاش كارگزاران تيم نشراتي كليد را در راستاي عادت دادن مردم به هفته نامه خواني با خريد آن يك كار ارزشمند مي داند. وي مي افزايد: "كار مداومی كه در سطح تيم نشراتي كليد و هفته نامه كليد انجام مي گيرد، اين اميدواري را مي آفريند كه روزي مردم حاضر شوند هفته نامه هاي مثل كليد و ساير مطبوعات را با پرداخت قيمت بخرند و بخوانند."

در مجموع، كارشناسان امور رسانه ای،  با تقدیر از يك دهه فعالیت نشراتی هفته نامهء كليد ابراز اميدواري مي كنند كه با افزودن يك سال ديگر به عمر اين هفته نامه، فرم، زبان و محتواي آن نيز از غنامندي بيشتري برخور دار گردد.

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر