Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

حمله‏هاي مكرر پاكستان بر ولسوالي گوشته

تهيه شده توسط محمدرضا گلكوهي و توريالي همت
يكشنبه 22 حوت 1389 ساعت 15:22

حمله‏هاي مكرر پاكستان بر ولسوالي گوشته

ولسوالي گوشته در ولايت ننگرهار تا كنون 16 بار آماج حمله هاي مسلحانه از سوی نيروهاي پاكستان قرار گرفته است.

اين موضوع در كنفرانس مطبوعاتي سخنگوي وزارت امور داخله به تاريخ پانزدهم حوت ابراز گرديد. ولسوالي گوشته از مناطق سرحدي است كه با پاكستان هم مرز مي باشد و مردم اين ولسوالي از حمله‏هاي مكرر نيروهاي پاكستاني متحمل خساره‏هاي هنگفت مالي و تلفات جاني گرديده اند. آخرين مورد آن به تاريخ سيزدهم حوت سال جاري در منطقهء" انارگي" اين ولسوالي صورت گرفت كه منجر به آواره شدن نزديك به شش صد خانوار گردید.

جنرال امين الله امرخيل، قومندان نيروهاي سرحدي كشور در مصاحبه‏ای اختصاصي با كليد گروپ از دو حملهء نيروهاي سرحدي پاكستان در هفته گذشته در اين نقطه از خاك كشور خبر داده افزود: "حمله‏هاي نظامي نيروهاي پاكستاني منجر به بي‏جا شدن نزديك به شش صد خانوار از باشندگان اين ولسوالي شده و دراين حمله‏ها يك پوليس سرحدي نيز زخم برداشته است."

به گفتهء وی، چند روز پیش جنرالان پاکستانی در میدان‏هوایی بگرام در مورد این نوع تخلف از سوی نیروهای پاکستانی، اظهار نگرانی کرده و تعهد سپرده بودند که نیروهای این کشور دوباره مرتکب تخلفات مرزی نشوند.

به گفتهء جنرال امرخیل، دو پوستهء سرحدی بنام "شمشاد" و "سنگر" که در ولسوالی گوشته قرار دارند، همواره در معرض‏ اصابت راکت‏ نیروهای پاکستانی قرار دارند.

در همين حال، ساكنان اين ولسوالي نيز از اين رویداد شكايت داشته و حمله هاي نظامي نيروهاي پاكستان را در اين ولسوالي نگران كننده مي‏خوانند. آنان باشکایت از بی توجهی دولت به دلیل عدم جلوگيري از اين حمله‏ها مي گويند كه مردم اين منطقه، مدام با تهديد روبرو بوده و با مشكلات زيادي دست به گريبان اند.

باشندگان محل مي‏افزايند كه نيروهاي پاكستاني هيچ قاعده و اصولي را در رعایت حسن هم جواري و مسايل سرحدي مد نظر ندارند. آنان بارها از طريق زمين و هوا به مناطق مسكوني آتش باري كرده اند و خانه‏هاي مردم منطقه هدف اصابت مرمي‏هاي آنان قرار گرفتند.

عطاالله، باشندهء منطقهء "انارگي" اين ولسوالي در اين خصوص اظهار مي دارد: "مرمي‏هاي فيرشده توسط پاكستاني‏ها بارها به خانه هاي مسكوني در اين ولايت اصابت نموده و موجب به بار آمدن خسارت هاي زيادي براي مردم اين ولسوالي شده است." نامبرده گفته است كه حملهء اخير پاكستاني ها خساره‏هاي جاني را در پي نداشته و موجب ويراني خانه هاي مردم شده است.

ساكنان اين ولسوالي با انتقاد از دولت و ارگان هاي امنيتي در قبال مصئونيت مردم اين ولسوالي از حمله هاي پاكستان، خواهان واكنش نيروهاي افغان در قبال اين حركت غيرقانوني مي باشند.

عبدالله، يكي از ساكنان اين ولسوالي مي گويد: "بارها از جانب پاكستاني حمله هاي نظامي صورت گرفته اما نيروهاي امنيتي افغان در اين خصوص واكنش متقابل نشان نداده اند." وي مي گويد كه چند سال پيش نيز از جانب پاكستاني ها در اين منطقه حمله شده بود كه مردم محل واكنش نشان دادند و در برابر آنان دست به حمله متقابل زدند. به گفتهء عبدالله، در آن سال نيز يك تن از مردم محل كشته و دو فرد ديگر نيز زخمي شدند.

تهديدهای مداوم پاکستان، باعث فرار و كوچ  مردم در مناطق هم جوار ديگر مي گردد. مردم ساكن در اين منطقه از تكرار اين حمله ها توسط نيروهاي پاكستاني بيش از حد نگران بوده و آن را موجب اختلال روند عادي زندگي در اين ولسوالي مي دانند.

احمدالله خان، يكي از سران قومي در اين منطقه با ياد آوري از اين مشكل مي گويد: "هم اكنون بيش از چهارصد خانواده از اين ولسوالي فراري بوده و در ولسوالي كامه و ساير مناطق پناهنده شده اند."

اين بزرگ قومي با شكايت از عدم مسئووليت پذيري دولت مي افزايد كه مردم ولسوالي گوشته از اين مشكل به شدت رنج مي برند. وی از نبود امنيت در اين منطقه نگراني شديد خويش را ابراز نموده، مي افزايند كه اگر دولت به مردم اين ولسوالي كمك تسليحاتي نموده و آنان را مجهز نمايند، مي توانند جواب دندان شكن به پاكستان دهند.

به گفتهء احمدالله، "مردم به ستوه آمده اند و صبر و حوصلهء شان به سر رسيده است اما با دست خالي هيچ كاري نمي توانند. اگر ساكنان محل اسلحه داشته باشند، واكنش شديد متقابل خواهند داشت."

اما جنرال امرخيل، قومندان سرحدي بر حل اين مشكل از طريق مذاكره تأكيد نموده گفت: "در اين خصوص با مقام هاي پاكستاني صحبت شده و قرار است جلو اين حمله‏ها در آيندهء نزديك گرفته شود."

به گفتهء وي "اگر اين حمله ها ادامه پيدا كند، عكس العمل شديد افغانستان را نيز در پي خواهد داشت كه به طور قطعي براي هر دوطرف خطرناك و زيانبار تمام خواهد شد."

امرخيل با بيان اينكه اين منطقه در تهديد هراس افکنی از جانب پاكستان قرار دارد، اين منطقه را محل امني براي طالبان مسلح نيز به حساب مي آورد. با اين وجود، يكي از توجيهات نادرست حمله براين منطقه، وجود طالبان مسلح در آن دانسته شده است.

به همين دليل و در حالي كه تا كنون شانزده بار از جانب نيروهاي پاكستاني در اين منطقه حمله هاي مكرر صورت گرفته است، محمد توفيق غوري، نمایندهء سیاسی پاکستان در جلال آباد از اين موضوع ابراز بي خبري نموده مي گويد كه در خصوص اين حمله اطلاع زيادي ندارد، ولي مي داند كه نيروهاي پاكستاني در اين منطقه با طالبان مسلح مشغول مبارزه اند.

جنرال امرخيل در خصوص اينكه حملهء نيروهاي نظامي پاكستان عليه طالبان انجام يافته مي گويد: "بايد حملهء نيروهاي نظامي پاكستان عليه طالبان، محدود به خاك اين كشور شده و نبايد آنان به بهانهء مبارزه عليه تروريزم، مردم ملكي را در مناطق مسكوني و در داخل خاك افغانستان متضرر سازند."

آگاهان امور به اين باورند كه حمله هاي نظامي پاكستان به هدف افزايش ناامني در منطقه صورت مي گيرد. آنان اين حمله ها را نوع ديگري از مداخله هاي مستقيم اين كشور در امور افغانستان تلقي مي كنند.

احمد سعيدي، كارشناس مسايل سياسي معتقد است كه حمله هاي نظامي پاكستان به خاك افغانستان نشان مي دهد اين كشور خواهان ثبات و امنيت در افغانستان نيست و به هيچ وجه نمي خواهد كه صلح و ثبات در اين كشور حكم فرما شود."

به عقيدهء سعيدي، پاكستاني ها براي افزايش تنش در افغانستان از هيچ اقدام تنش آميزي دريغ نمي ورزند.  اين آگاه امور سياسي، حمله هاي نظاميان پاكستاني در ولسوالي گوشته را مداخله‏ای زورمندانه و آشكار مي‏داند كه مي تواند تجاوز به حريم ارضي تلقي گردد.

سيد جواد حسيني، ریيس سازمان افغانستان جوان و كارشناس سياسي به اين باوراست كه اگر جلو اين مداخلهء نظامي گرفته نشود، علاوه بر پيامدهاي زيان بار آن براي مردم منطقه، منجر به رشد تروريزم در اين ساحه نيز خواهد گرديد."

بدون شك در صورت افزايش ناامني در سرحدات كشور، نيروهاي سرحدي مشغول مناقشه هاي مرزي شده و زمينهء ورود مخالفان مسلح از آن سوي مرز به داخل خاك افغانستان مساعد تر مي‏گردد.

در حالي كه حمله‏هاي مكرر نيروهاي نظامي پاكستان باعث فرار نزديك به شش صد خانواده از ولسوالي گوشته گردیده است، شهروندان كشور خواهان دخالت جدي حكومت در جلوگيري از اين حمله ها مي باشند.

محمد بشير، يكي از شهروندان ساكن كابل مي گويد: "بارها شنيده ايم كه مقام هاي دولتي ديگر كشورها به خاطر عدم مصئونيت جان شهروندش در خارج از خاك خود، به عملكرد دپلوماتيك اقدام مي كنند اما در كشور ما، صدها شهروند در داخل خاك خودشان تهديد مي شوند." وي به تنش‏های چند روز اخیر در راوبط پاكستان و ايالات متحده امريكا (به خاطر محكوميت شهروند امريكايي در پاكستان) اشاره نموده مي‏افزايد: "پاكستاني ها به دليل اينكه اطمینان دارند که دولت افغانستان واكنش نشان نمی دهد، جرئت هرگونه تجاوز و دخالت را به خويشتن مي دهند."

به باور وي، اگر اقدام جدي از جانب دولت افغانستان براي توقف اين حمله ها صورت نگيرد، تأثير ناگواري در افكار عامه به جا خواهد گذاشت كه منجر به بي اعتمادي بيشتر مردم بر دولت خواهد شد.

در همين حال، زمري بشري، سخنگوي وزارت امور داخله مي گويد: "مقام‏های پاكستان گفته اند كه اين حمله‏ها عمدی نبوده و تكرار نخواهد شد." بشري افزود: "ما اميدواريم كه اين حمله ها متوقف شود و دولت پاكستان از ادامه‏ء چنين حمله ها خود داري نمايد."

به گفتهء بشري، نيروهاي امنيتي افغانستان، پاكستان و آيساف هرگونه سعي و تلاش خود را به كار خواهند بست تا از تکرار اين حمله‏ها جلوگيري شود.

به هر صورت، اگر دولت و نهادهاي امنيتي كشور در اين خصوص بی تفاوت باشند و از ادامهء چنين حمله ها جلوگيري نکنند، احتمال هرگونه پيامد ناگواري در اين منطقه خارج از تصور نخواهد بود. با تداوم ناامني و تهديدهاي ناشي از حمله هاي نظامي پاكستان در ولسوالي گوشته، ممكن است مردم اين ولسوالي به دفاع از خويشتن پرداخته و در نتيجه، پیامد این جنگ را مردم بي گناه متحل خواهند شد.

لذا ضروري است تا دولت آن‏گونه كه قانون اساسي كشور اقتضا مي كند، به مسئوليت حراست و حفاظت از تماميت ارضي و مرزي كشور پرداخته و اقدام هاي لازم دفاعي و دپلوماتيك را روي دست گيرند. در صورت ادامهء بی تفاوتی حكومت افغانستان در اين خصوص، بي ترديد دامنه‏ای اين تجاوزها به بهانه هاي مختلف گسترش يافته، استقلال ارضي كشور زير سوال خواهد رفت.

 
اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر