Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
4˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

-1˚C
-6˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
-1˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افزایش واقعات خودسوزی در هرات

تهيه شده توسط شعیب تنها شکران
يكشنبه 22 حوت 1389 ساعت 15:07

افزایش واقعات خودسوزی در هرات افغانستان از جمله كشورهایــــی است كه خشونت علیه زنان درآن بــــه حد گسترده ای رواج دارد و تلاش های نهادهای مدنی و سازمان های دفاع از حقوق بشر برای كاهش خشونت علیه این قشر كمتر نتیجه  داده است.تحقیقات انجام شده نشان میدهد كه اكثرا" واقعات خودسوزی در هرات علیه زنان خانه‌دار صورت گرفته كه 40 درصد آن از سوی شوهر و یا مــــادر شوهر ، 20 درصد بر اثر مسائل چشم و همچشمی و 40 درصد دیگر به دلایل گوناگون از قبیل اثرات جنگ های چندین ساله ،  فقر، عدم فرهنگ تحمل پذیــــری، بی سوادی،  مداخله خانواده عروس و عدم مجازات عاملین قضیه به صورت جدی از سوی ارگانهای عدلی و قضایی به وقوع می پیوندد.       ‌ ‌
آمار منابع معتبر دولتــــی و غیر دولتی درولایت هرات بیانگر آن است كه خشونت های خانوادگی علیه زنان در همه انواع آن از جمله خودسوزی در حال ادامه و گسترش است. ‌ ‌
خود سوزی میان زنان در ولایت هرات از سال 1383 هجری شمسی بــــه این سو یكی از آسیب های اجتماعی بوده كــــه اغلبا" به خاطر خشونت علیه زنان رخ می دهد.
داكتران در شفاخانه سوختگی هرات می گویند، از آغاز سال جاری تا به حال 74 واقعه خودسوزی در این شفاخانه به ثبت رسیده كه هفتاد واقعه آن مربوط به زنان و 4 واقعه آن مربوط به مردان می‌باشد.
داكتر محمد عــــارف جلالــــی مسئول شفاخانه سوختگی هرات می گوید:" از جمله 74 واقعه ای كه در جریان 9 ماه امسال در شفاخانه سوختگی هرات به ثبت رسیده 40 واقعه آن به دلیل بلند بودن درجه سوختگی شان جان خود را از دست دادند."
او می گوید كه بیشتر زنان با استفاده از مواد نفتی دست به خودسوزی مــــی زنند كه در نتیجه به سوختگی بالای 70 درصد مبتلا می شوند و این نوع سوختگی شدید نه تنها در داخل افغانستان، بلكه در شفاخانه های مجهز خارجی نیز، امكان تداوی آن كمتر وجود دارد.
بــــه گفته آقــــای جلالــــی در مجموع واقعات خودسوزی كه در شفاخانه سوختگی هرات به ثبت رسیده 74 مورد می باشد كه 25 درصد این آماراز ولایات همجوار (بادغیس، فراه، نیمروز، هلمند)، 60 درصد از ولسوالی های اطراف هرات ( كشك كهنه، شیندند، ادرسكــــن، فارسی، گلران،) و 15 درصد از نواحی ده گانه شهر هرات می باشد.
مسوِل شفاخانه سوختگی هرات گفت :"دقیقاً سال گذشته در همین زمان ما 62 واقعه خودسوزی در این شفاخانه راجستر نمودیم ، اما امسال این رقم درعین زمان به 74 واقعه افزایش یافته است."
آقای جلالی می گوید: ”اكثراً فامیل های كسانی كه دست به خودسوزی می زنند به خاطر ترس از پیگرد قانونی، از بیان اینكه مریض شان اقدام به خودسوزی كرده خودداری می كنند.“
او می گویــــد:" اقارب اشخاصی كه دست به خودسوزی می زنند، بــــه مریض این ذهنیت را می‌دهند كه گویا اگر داكتران از خودسوزی او باخبر شوند، از تداوی‌اش خودداری خواهند كرد، به این ترتیب حتی خود مریض هم این موضوع را پنهان می كند ."
در شفاخانه سوختگی هرات 30 بستر موجود است كه اكثرا" بــــه واقعات خودسوزی زنان اختصاص داده شده است ، در یكــــی از این بسترها خانمی است كه حدوداً یك ماه قبل دست به خودسوزی زده، وی عاطفه نام دارد و حدوداً 20 سال سن دارد، او می گوید كه شوهرش معتاد به پیشرفته ترین نوع مواد مخدر یعنی كریستال بوده، یكی از دوستان شوهرش به وی توصیه كرد تا با اقدام به خود سوزی، شوهرش را بترساند تا اعتیاد را ترك كند، اگرچه او حاضر به مصاحبه با ما نشد، اما در چند جمله كوتاه علــــت این حادثه را چنین شرح داد:" در حقیقت من نمی خواستم خودم را آتش بزنم ،فقط قصد داشتم شوهرم را تهدید كنم تا از اعتیاد دست بردارد ، اما اوهیچ اعتنایی به حرف هایم نكرد و ناچار دست به خودسوزی زدم. حال شوهرم فرار كرده و نیروهــــای امنیتی در صدد دستگیری اش استند."
حنیفه یكی دیگر از دخترانی است كه حدودا" 20 سال عمر دارد، او نیز برای آ‌ن كه خودش را آتش زده، در شفاخانه سوختگی هــــرات  بستری است، نیمی از بدنش دچــــار سوختگی شدید شده و با پانسمان پوشانده شده است. او باشنده ولسوالی ادرسكن هرات می باشد، با آن كه فقط چهار ماه از عروسی این زن جوان مــــی گذرد، اما به دلیل مشكلات خانوادگی با ریختاندن مواد نفتی به رویش اقدام به خودسوزی كرده است.
او می گوید:"خشو و ننوهایم همیشه با من دعوا می‌كردند، زمانی كه برادرانم جهت دیدن به خانه ام می آمدند، آنان را نیز توهین نموده و مرا هم نمی‌گذاشتند، به خانه پدرم بروم.دلیل این كه چرا خسر و یا خشویم دوست نداشتند به خانه پدرم بروم این بود كه پدرم پول هنگفتی را جهت مصرف عروسی از آنان گرفته بود و من هفت سال نامزد مانده بودم و این موضوع باعث شده بود كه فامیل خسرم با من و خانواده ام احساساتی و كینه ای برخورد كنند.به خاطــــر بیرون رفت از این همه مشكلات، طاقتم تاق شده وناچار به اتاق رفته و تیل اشتوپ را بالایم ریخته و خود را آتش زدم  و حال می‌خواهم بمیرم."
بعد از یك سلسله تحقیقات توانستیم با شوهر حنیفه كه مردی حدوداً 25 ساله است، آشنا شویم ، اگر چه در ابتدا وی حاضر به مصاحبه نمی شد اما وقتی با او صــــحبت كردیم،چنین گفت: "نامم عبدالسلام است،چهار ماه می شود كه عروسی كردیم ،سال ها در ایران كارگر بودم . دوست دارم خانمم زن با حجاب باشد و همیشه حرف هایم را گوش كند.آن روز خانه نبودم ، مادر و برادرم هم نبودند ، فقط برادر زاده ام با خواهر كوچك و زن برادرم  خانه بودند،حنیفه خود را در یكی از اتاق های خانه آتش زد.موضوع پول اصلاً نیست، برای ما آبرو و انسانیت خیلی ارزش دارد، چون پول هر وقت به دست مــــی آید، اما متاسفانه مشكلاتی بین خانواده پدر خانمم وجود دارد ، آنان دوست ندارند كه خانمم با من سازگار باشد و ما راحت زندگی كنیم، خودم هم دلیلش را نمی‌دانم. تصمیم دارم، زمانی كــــه خانمم بهتر شده و از شفاخانه مرخص گردید، هر دو فامیل نشسته و روی مشكلات به وجود آمده صحبت می كنیم تا دیگر این قضیه تكرار نشود. مــــن خانمم را خیلی دوست دارم و حــــالا بسیارپشیمانم كه چرا در گذشته با او به توافق نرسیدم."
در شفاخانه سوختگی هــــرات، در كنار چندین خانمی كه دســــت به خودسوزی زده اند، زن 18 ساله‌ای  هم است كه به تازه گی به این شفاخانه انتقال یافته، او خود را آمنه باشندۀ‌‌ ولسوالی اوبه هرات معرفی می‌كند.
یكتن از اقارب آمنه كه تحت نام پایواز به شفاخانه سوختگی هرات آمده مــــی گوید:" 6 الی 7 سال است كه آمنه عروسی كرده، او به دلیل نارضایتی فامیل شوهرش  همیشه بدون هیچ دلیلی مورد لت و كوب قرار می گرفت  تا اینكه این بار شوهرش بالایش تیل ریخته و سپس او را به آتش كشید. حال شوهرش فرار كــــرده و پــــولیس در صدد دستگیری او می باشد.“
زیاد تلاش نمودیم تا جهت معلومات بیشتر با مادر آمنه و یا مادر شوهرش صحبت نماییم اما به دلیل اینكه در حال حاضــــر در خارج از كشور به سر می‌برند، موفق به انجام این كار نگردیدیم.
محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات می گوید كه كمتر از یك چهارم قربانیانی خودسوزی كه به این شفاخانه مراجعه كرده اند، شانس زنده ماندن داشته اند.
شیرزی می گوید:" از مدت 7 سال است كه واقعات خودسوزی در هرات وجود دارد و در اكثر سال ها این واقعات رو به افزایش است ، با وجود این كه چندین نهاد حمایت كننده از حقوق زنان در هرات وجود دارد، اما فعالیت این نهادها تاثیرات چندانی نداشته است ، چون اگر میداشت امسال ما شاهد افزایش 30 درصــــدی واقعات خودسوزی زنان در هرات نمی بودیم."
به گفته سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات تا به حال اكثراً محافلی كه بــــه خاطر تجلیل از محو خشونت علیه زنان در هرات دایر شده سمبولیك بوده و به همین خاطر تاثیر  چندانی نداشته است.
آقای شیرزی دلیل خودسوزی زنان را پایین بودن سطح آگاهی مــــردم، فقر اقتصادی، مشكلات خانوادگی، اثرات جنگ هــــای چند سال گذشته، مشكلات روانی ،بی سوادی ،عدم درایت والدین ، جو سنتی مرد سالار  و عدم دسترسی به ارگان های  عدلی و قضایی عنوان می كند.
این در حالیست كه ریاست امور زنان ولایت هرات كار كرد آن اداره و چندین نهاد حمایت كننده از حقوق زنان را كه در هــــرات فعالیت می كنند، در كاهش آمار خودسوزی زنان موِثر عنوان می كند.
رحیمه یوسفی وكیل مدافــــع ریاست امور زنان هرات می گوید:" آماری كه در شفاخانه سوختگی هرات به ثبت رسیده تنها از ولایت هرات نیست بلكه مریضان ولایات همجوار نیز در آن شفاخانه بستری شده اند. همچنان مشكلات امنیتی در برخی از ولسوالی های هــــرات باعث شده تا این نهادها نتوانند، كار خود را به درستی پیش ببرند و این خود یك چالش بزرگ در مسیر راه آنان می باشد."
وی افزود مراكز حمایت كننده از حقوق زنان در هرات كه تعداد شان به 13 نهاد می رسد، نقش شان سمبولیك نبوده بلكه به صورت جدی با قضایای خودسوزی برخورد می كنند. قسمی كه 250 واقعه خشونت علیه زنان امسال بــــه ریاست امور زنان راجع شده كه بعد از بررسی، دوسیه های شان به ارگان های عدلی و قضایی محول گردیده است.مشكلاتی كه ریاست امور زنان هــــرات دارد این است كه در قوماندانی امنیه هرات پروسه جلب عاملین خشونت علیه زنان به كندی پیش می رود ."
این در حالیست كه  قوماندانی امنیه ولایت هرات می گوید تا بــــه حال كدام نهاد حمایت كننده از حقوق زنان كه درخواست همكاری مبنی بر تامین امنیت شان در مسیر ولسوالی های هرات داشته باشند به آن قوماندانی مراجعه نكرده است.
سمونوال نورخان نیكزاد سخنگوی قوماندان امنیه ولایت هــــرات می گوید: ”مسایل امنیتی هیچ مشكلی ندارد چون اگر نهادها خواسته باشند ما می توانیم برای آنها نیروی محافظتی بدهیم. در سال جاری از مجموع 287 واقعه خشونت علیه زنان كه از شهر و ولسوالی هــــای هرات و حتی ولایات همجوار در شعبه حــــل مناقشات فامیلی قوماندانی امنیه هرات به ثبت رسیده 38 واقعه آن را مسائل خودسوزی زنان تشكیل می دهد .“
گفته می شود شعبه حل مناقشات فامیلی سه سال پیش در قوماندانی امنیه هرات فعال شده است و تا به حال 287 دوسیه خشونت علیه زنان در این شعبه بررسی شده است وپولیــــس هرات هم ادعا می كند كــــه اكثر دوسیه های خشونت علیه زنان جهت بررســــی بــــه ارگان های عدلی و قضایی محول می گردد.
در همین حال برخــــی از كارشناسان مسایل اجتماعی در هــــرات كاركرد ارگان های عدلی وقضایی را در این عرصه مثبت ارزیابی نمی كنند.
جمشید نیكجو یــــك تن از كارشناسان مسایل اجتماعی در هرات مــــی گوید: "بی‌توجهی ارگان های عدلی و قضایی و كمبود پرسونل كافی این ارگان ها از جمله مواردی است كه باعث می شود، دوسیه های كسانی كه در خشونت علیه زنان دست دارند، به كندی پیش رود.مشكل دیگر فشار هایی است كه از سوی خانواده ها بالای كسانی كه دست به خودسوزی می زنند وارد می گردد ، مثلاً دختری كه دست به خودسوزی می زند و دوسیه آن به سارنوالی محول مــــی شود، فامیل ها به خاطر جلوگیری از بدنامی شان بر دختر فشار وارد می‌كنند تا موضوع را در سارنوالی فسخ نماید كه تا به حال ارگان های عدلی و قضایی در قبال همچو موارد آگاهانه برخورد نكرده اند  ."
از طرف دیگر مسئولان ریاســــت  سارنوالی هرات می گویند در پــــی افزایش موارد خشونت علیه زنان، قانون منع خشونت علــــیه زنان به فرمان رئیس جمهور حامد كــــرزی و نمایندگان مردم در ولسی جرگه در ماه جوزای سال 1388 به تصویب رسید.این قانون 40 مــــاده ای در حال حاضر در ریاست سارنوالی هرات قابل تطبیق است.
گل احمد رامش رئیــــس سارنوالی شهرهرات می‌گوید:" درجریان سال جاری بیش از 30 دوسیه خشونت علیه زنان به آن اداره محول شده كه چهار آن مربوط به واقعات خودسوزی می باشد.یكی از بزرگترین مشكــــلات بــــوجود آمده در مجازات عاملین این قضایا را ماده 39 قانون منع خشونت علیه زنان عنوان می كند.درماده 39  قانون منع خشونت علیه زن آمده است در صورتیكه یك زن در محكمه ابرا داد كه مجرم ،بیگناه است و من او را بخشیده ام ، شخــــص مجرم تعقیب قضایی نمی‌شود ."
رئیس سارنوالی شهری هــــرات همچنان گفت: "تهدید، سوِاستفاده ازعطوفت و مهربانی، پا در میانی بزرگان و ریش سفیدان هر از گاهی زن را وادار می كند تا در ارگان های عدلی و قضایی ابرا دهد، زمانی كه زن ابرا داد دوسیه فرد مجرم از بررسی باز می ماند ومجرم رها  می شود.
آقای رامش می گوید:" من به این ماده موافق نیستم و باید این ماده تغییر كند ."
از طرف دیگر ثریــــا دقیقی مسئول بخش زنان كمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت هرات نیز مخالفت خود را با مــــاده 39 قانون منع خشونت علیه زنان اعلام نمود.او مــــی گوید:" تا به حال چندین بار روی ایــــن مسئله با مقامات دولت مركزی صحبت نموده، اما تا به حال در این عرصه توجه چندانی نشده است."
خانم دقیقی اظهار امیدواری می كند كه با روی كار آمدن پارلمان جدید روی این مسئله كار شود و درتعدیل این ماده اقداماتی صورت گیرد.
مسوِلین جامعه مدنی هرات موثرترین راه برای كاهش خودسوزی را آگاهی دادن به مردم در این مورد می دانند .آنان مــــی گویند كه نهادهای حمایت كننده از حقوق زنان، اداره حج و اوقاف، علمای مذهبی و رسانــــه ها با همكاری ریاست صحت عامه بــــه آگاهــــی دادن بــــرای مردم می‌پردازنــــد كــــه در نتیجه آن تعداد واقعات خودسوزی در شهر ها كاهش یافته، ولی هنوز در مناطق دور افتاده كــــه از آگاهی و سواد كمتری برخوردارند خودســــوزی در میان زنان همانند گذشته به چشم می خورد.
سید احمد حسینی مدیر تبلیغات و نشرات ریاست حج و اوقاف ولایــــت هرات می گوید تا به حال چندین وركشاپ آموزشی را جهت بلند بردن سطح آگاهی مــــردم در ولســــوالی هــــای هرات راه اندازی نمودند.
آقای حسینی می گوید:" خودكشی و خودسوزی از دیدگاه دین اسلام بسیار كار زشت و ناپسند است، در شریعت دین مقدس اسلام هیچ كس حق ندارد نه به خود و نه به دیگران ضرر برساند، حضرت محمد(ص) فرمــــوده است:" كسی كه خود را می‌كشد در واقع لعنت خدا ، قهر خدا ، عذاب خدا ، و عذاب ابدی دوزخ نصیب او خواهد شد و كسی كه خود را می كشد نسبت به آن كه شخص دیگر را بكشد، عذاب آن بیشتر است."
به گفته وی ریاست حج و اوقاف هرات تا به حال در تمام ولسوالی های پانزده گانۀ‌‌ این ولایت به علما توصیه كرده تا در مساجد جامع درسخنرانی های خود به نصیحت های دینی بپردازند.
او می گوید:" تا به حال چندین بار ریاست حج و اوقاف با برگزاری وركشاپ هــــا و سیمینارها در ولسوالــــی هــــا، عــــلل و راه حل های واقعات خودسوزی را سنجیده و به مردم ابلاغ كرده كه این خود در راستای بلند رفتن سطح آگاهی مردم تاثیر بسزایی داشته است."
یكی دیگر از راه هایــــی كه شفیق بهروزیان سخنگوی والی هــــرات برای جلوگیری و كاهش خودسوزی مطرح می كند، آموزش روانشناسانه مسئولان رسانه ها در مورد چگونگی پرداخت به این موضوع است تا مخاطب برداشت منفی از برنامه های تهیه شده نداشته باشد.موجودیت روز افزون رسانه ها باعث شده تا این موضوع بازتاب پیدا كرده و این طور وانمود شود كه آمار خودسوزی زنان در هرات افزایش یافته است."
آقای بهروزیان می افزاید:" نقش رسانه ها در این زمینه بسیار مهم اســــت ، رسانه ها باید با پخش برنامه های اجتماعـــی  در عرصه رشد فكری زنان اقدام نمایند."
به اعتقاد كارشناسان مهمتریــــن راهكار برای كاهش این معضل، امنیت حقوقی و قضایی زنان و ترویج فرهنگ حمایت از حقوق زنان است كه به باور صاحب نظران، حقوق زنان در افغانستان مورد بی‌توجهی واقع شده و تلاش های انجام شده برای احقاق ‌آن‌ نیز با سركوب مواجه می شود. ‌ ‌

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر